Bushmeat - zdroj nových virů  
Prosperující lov opic v tropické Africe vystavuje lidstvo reálnému riziku nových virových onemocnění.

 

Zvětšit obrázek
Obchod u silnice, rovníková Guinea, západní Afrika.

Zatímco se svět klepe před vlnou „ptačí chřipky“ či SARS, v Africe dělají vše pro to, aby vyrobili ještě vydatnější metlu lidstva –třeba něco jako AIDS. Prosperující lov pralesní zvěře, která je ve velkém dodávána do měst, je potenciálním zdrojem mnoha virů. Ty mohou snadno „přeskočit“ na člověka, protože největší oblibě mezi tzv. bushmeatem („masem z pralesa“) se těší opice a lidoopi. A jejich viry to nemají do lidského organismu nikdy moc daleko.

Připomeňme, že virus HIV1 jsme chytli od šimpanzů a jeho příbuzného HIV2 jsme si zase vypůjčili od mangabejů. Virologický průzkum mezi lovci bushmeatu v Kamerunu odhalil šokující pravdu – nové viry už se do lidí stihly nastěhovat. Oznámil to na konferenci o retrovirech konané v Bostonu americký virolog Nathan Wolfe. 


 

Zvětšit obrázek
Je libo gorilí hlavu na banánech? Jen bacha na viry!

Z 930 prověřených lovců bushmeatu byly u 13 prokázány opičí viry a u 2 to byly viry, které u člověka zatím nikdy nikdo nezjistil. Viry dostaly označení HTLV-3 a HTLV-4 a jak označení napovídá, zařadily se do rodinky virů HTLV, u níž jsme zatím znali u člověka jen dva zástupce. Tyto viry patří do skupiny retrovirů podobně jako viry HIV, ale nejsou zřejmě zdaleka tak nebezpečné. Napadají také bílé krvinky, ale zkušenosti s HTLV-1 a HTLV-2 naznačují, že riziko vzniku vážné choroby je u nich poměrně nízké. Zhruba jen u 1% nakažených osob vypukne leukémie. „Jednička“ i „dvojka“ jsou dnes globálně rozšířené a nakaženo je jimi asi 22 milionů lidí. Uvidíme, jestli stejně závratná „kariéra“  čeká i „trojku“ a „čtyřku“. O tom rozhodne skutečnost, jestli viry zůstávají jen v organismu lovců, kam se zřejmě dostaly s krví zabitých opic přes poranění na kůži nebo sliznici, nebo zda je lovci šíří dále na jiné lidi.


„Ukazuje se, že přenos virů z opic na lidi stále probíhá,“ komentuje Wolfův objev francouzská viroložka Martine Peetersová. „Takže jednoho krásného se může nějaký opičí vir zase klidně proměnit na něco jako jsou viry HIV.“
Pramen: New Scientist

Datum: 01.03.2005 07:07
Tisk článku

HIV infekce - Jilich David, Kulířová Veronika
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 298 Kč
HIV infekce
Jilich David, Kulířová Veronika
Související články:

Sexuální přenos HIV v přímém přenosu     Autor: Josef Pazdera (14.05.2018)
Nový způsob boje proti HIV     Autor: Josef Pazdera (19.04.2018)
Ženy před HIV ochrání speciální „prstýnek“     Autor: Josef Pazdera (01.10.2013)
30 rokov od objavenia vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS     Autor: Matej Čiernik (21.09.2013)
Dvě jsou lepší než jedna, platí u nakažených HIV     Autor: Josef Pazdera (21.07.2012)Diskuze:

Tak, teď se mi zatočila hlava...

Al,2005-03-03 16:31:14

Sice velice nerad, ale musím - víceméně - souhlasit s Pavlem.
Z té gorilí hlavy se mi ale už navaluje a ztěch vašich sadistických keců taky. Zatracená Afrika!!! Zatracená Asie!!!
Pryč z této stránky. Raději se mrknu, kam pojedu lyžovat v Dolomitech...

Odpovědět

Připomíná mi to text písně

Dane,2005-03-01 15:10:03

Zašel blbec do Lověny,
koupil kule volověný,
ale nešel na kance,
vzal na mušku bratrance...

Odpovědět

dokument

andrej,2005-03-01 11:51:02

o love zveri na bushmeat som pred casom tusim na stv2 (alebo ct2) videl jeden naturalisticky dokument. dospele opice postrielaju, mlade predaju ako domace zvierata v podstate do otroctva (dospely ludoop ma iq zhruba 3-rocneho dietata). zabery opicej ruky (nie nepodobnej ludskej ruke) trciacej z rostu kde sa nasekane tela zaudia pred prepravou z pralesa. preprava malych ludoopov v klietkach v neskutocnej horucave bez vody.
strasne.

Odpovědět


!!!

Dwarf,2005-03-01 15:03:17

Člověk je naprosto nepoučitelná a hloupá "lysá opice". Když se podíváte na některé záběry z trhů s masem na čínském venkově, tak se nelze divit přenosům virů i z dalších druhů. A pak se objeví SARS a všichni se klepeme strachy. Dobře nám tak!

Odpovědět


barbaři

aX,2005-03-01 15:37:16

Je to nepochopitelné, že jsou lidi zároveň nejchytřejší a zároveň nejkrutější a bez citu. Nevím jestli to spolu souvisí (ó hrůzo!!), nebo se to vzájemně aspoň částečně vylučuje (ti bezcitní jsou ti blbí?) nevím.

Odpovědět


RE: Barbaři

Pavel,2005-03-01 16:54:04

Proč si myslíte, že lidi jsou nejkrutější? Domníváte se snad, že v přírodě predátoři svou oběť humánně usmrtí upávací injekcí? Nikdy jste neviděl záběry hyen hodujících na ještě živé antilopě? Nevíte, že matky některých šelem učí své potomky lovu na zraněných kusech? A do teprve cizopasníci, jak fikaně si někteří udržují svou oběť co nejdéle při životě, aby z ní měli co největší prospěch. Přemýšlet nad tím, jestli je něco kruté nebo ne můžeme my, kteří si sáhnem pro čerstvé maso do ledníčky, ale pokud chtějí čerstvé maso africští domorodci, nebo ti číňani, musi si ho z pralesa přinést živé, živé ho prodat, živé donést domů a udržet při životě až do doby snědení, a to s minimálními náklady a vynaloženým úsilím. Jestli je to nebo není kruté, to je netrápí, protože se hlavně potřebují najíst.

Odpovědět


trošku nesouhlas

jarda petr,2005-03-02 03:40:03

Víte, že bushmeat se prodává v Africe dráž než hověztí a že mu místní lidé dávají přednost před ostatními masy? Víte, že je tam na jídelníčku špičkových hotelů a neobejde se bez něj žádná "lepší party"? Pokud jde o krutost - trhání kořisti za živa vysvětloval už Hugo van Lawick u psů hyenovitých. Tvrdil, že kořist je v šoku a nic necítí. Nevím, já bych se trhání za živa nerad dožil. Mám obavu, že byl z toho byl v šoku.

Odpovědět


Trhání zaživa

Pavel,2005-03-02 07:54:38

Tedy podle Hugo van Lawicka je taková poprava čtvrcením koňmi vlastně zcela šetrná, protože odsouzenec je v takovém šoku, že nic necítí? Nebo se pan Lawick jen snažil udržet mýtus dobré přírody a zlého člověka?

Odpovědět


co s tím?

Jiří,2005-08-03 10:59:11

Chtěl bych využít toho, že diskuse trošku utekla od virů ke vztahu člověka ke zvířatům i když to spolu určitě souvisí. Viděl jsem kdysi dokument tuším od BBC, který byl v naší tv uveden pozdě v noci a s velmi výrazným upozorněním, že by nemusel někomu udělat dobře. Kupodivu hlasatelka měla pravdu, ale vydržel jsem až do konce a díky tomu jsem dnes snad i trochu opatrnější ve vynášení soudů co se týká chování člověka ke zvířatů v různých oblastech a kulturách. Dokument se zabýval vztahem v podstatě všech kultur ke zvířatů-od severoamerické se svými psímy hřbitovy , hysterickými paničkami a klinikami, které jsou mnohdy lépe vybavené než kliniky pro lidi až po tu asijskou kde ukázal vaření koček zaživa s odůvodnění, že po této úpravě maso lépe chutná a kočka se dá lépe stáhnout zkrátka úplně diametrální rozdíl v chápání tohoto vztahu i když v konečném výsledku jde v obou případech o výnosný job. Myslím, že evropané nejsou o moc dál než afričané či asiaté jen způsob je poněkud propracovanější je méně nápadný a o to více pokrytecký.
V řeznictví nevisí nic co by mělo hlavu nebo peří visí tam maso - neurčitá hmota zabalená v igelitu, která se jí, nic víc, a asociace zákazníka s tím co z toho masa bylo dřív uniká a v podstatě ani nikoho nezajímá.
V Itálii se vytloukají spousty zpěvných ptáků, ve Francii se sbírají a vaří spousty šneků, v Norsku se loví velryby a populace běžných ryb kvůli masivnímu lovu mizí prostě normálka, přes Čechy táhnou kamiony s koňmi na porážku v šílených podmínkách a jen u jedné krávy zjistí BSE popř. kulhavku a kolik, že těch krav už utratily? Radši bych to nepočítal- vakcinace se nevyplatí. Teď to bude znít cynicky a provokativně, ale po tom co vím mě nemůže hlava na talíři rozhodit. Je to složité.

Odpovědět

obrana přírody?

Tichovský Petr,2005-03-01 09:47:58

Dá se říci,že je to přirozená obrana přírody před jejím ničením člověkem.Příroda říká:"člověče nech mi moje šimpanze na pokoji,nebo Ti do těla šoupnu vir, se kterým si neporadíš a budete na tom všichni špatně, stejně jako s HIV,když se ktomu přidá ještě lidská blbost".
Nakonec to dopadne tak,že malinké mikroorganismy vyhubí lidstvo a budou tu vládnout bakterie a viry.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace