Ženy před HIV ochrání speciální „prstýnek“  
Nebude se nosit okázale, nýbrž diskrétně intravaginálně. Obměňovat by se měl jednou za měsíc.

 

Zvětšit obrázek
Kredit: UN

I když ochranné prostředky a léky zabraňující šíření AIDS jsou známy již delší dobu, jejich používání v praxi selhává. Částečně kvůli finanční nedostupnost pro ty nejubožejší a u majetnějších zase kvůli kulturním a náboženským předsudkům. Výsledkem je deset let stoupající podíl žen infikovaných virem HIV. V subsaharské Africe z dnes žijících nakažených osob je žen šedesát (!) procent. Změnit by to měl nový vaginální kroužek uvolňující antivirotikum, který vyvinuli v Národním institutu pro alergie a infekční choroby v Northwestern University. Podle vedoucího výzkumného kolektivu Patricka Kisera, se zavádí tak snadno, jako tampón, vykazuje dlouhou  životnost a v testech prokázal již stoprocentní  účinnost v ochraně makaků před virem opičí imunodeficience. S původcem lidské AIDS jsou si podobní jako pokrevní bratři a proto se i označení virů liší jen jedním „S“ navíc. Opičímu se říká SHIV. 

 

Zvětšit obrázek
Jennifer Gatsi-Mallet, ředitelka Namibian Women’s Health Network. „V subsaharské Africe prý má epidemie AIDS „ženskou tvář“. Z žijících nakažených ženy tvoří 60 %. „ (Kredit : UN http://www.unaids.org/en/)


Vývoj kroužku plněného antivirotikem Američanům trval 10 let a výsledkem je poněkud větší  „prstýnek“ podobný  stočenému prezervativu. Na správně vlhkém místě začne uvolňovat látku, která brání přenosu infekce a to i při vícenásobném setkání s viry HIV. Jeho nositelku by měl chránit po celou dobu jejího měsíčního cyklu. Informaci o nové metodě ochrany proti HIV přineslo zářijové číslo časopisu americké akademie věd (PNAS). Kroužek jeho tvůrci nazvali TDF-IVR ( zkratka z anglického tenofovir disoproxil fumarate intravaginal ring).

 

Zvětšit
Zkroucený prezervativ je mezinárodně uznaným znakem solidarity s lidmi nakaženými virem HIV / trpícími nemocí AIDS

Proč by zrovna toto řešení mělo být to pravé? Protože působí účinnou látkou  - antivirotikem přímo v místě v němž dochází k přenosu nákazy.  Má to výhodu i v tom, že k ochraně stačí  mnohem menší dávka účinné látky a přípravek je tudíž levnější, protože drahou sloučeninou neplýtvá.

Bojovou látku, kterou kroužek proti virům uvolňuje, na ně působí jako inhibitor reverzní transkriptázy. Reverzní transkriptáza je výraz pro enzym, bez něhož nelze přepsat genetickou informaci z ribonukleové kyseliny do deoxyribonukleové kyseliny. Ano slyšíte dobře,  z RNA do  DNA, což je tak trochu  výjimka z centrálního dogmatu molekulární biologie, kterou jsme se učili ve škole a kde nám říkali, že  RNA vzniká až na základě DNA a nikoliv naopak.
Enzym reverzní transkriptázu mají ve své výbavě některé retroviry. Mezi takové patří i HIV způsobující AIDS. Genetickou informaci mají uloženu v RNA a spolu s ní si ve svém virionu  nesou také onen prazvláštní zmíněný enzym. S jeho pomocí se jim infekční kód daří vpašovat do naší DNA.

Zvětšit obrázek
Kritika tohoto „kroužku“ z úst představitele Svaté stolice Benedikta XVI. v kamerunské metropoli Yaoundé ve smyslu, že AIDS je drama, které nemůže být překonáno šířením kondomů a že to jsou naopak kondomy, které celý problém s AIDS zhoršují, přispělo ke prohloubení problémů Afriky a znamenalo hodně zmařených lidských životů.

HIV viry se množí v cytoplasmě a dozrávají pučením z cytoplasmatické membrány napadené buňky. Převedením své genetické informace na dvouvláknovou DNA pomocí reverzní transkriptázy získaly schopnost integrovat se do buněčného genomu ve formě, které se říká provirus. Už název napovídá, že jde o jeho neaktivní formu. Ta je ale ještě nebezpečnější, než ta aktivní. Buňka s takto kamuflovaným virem jej šíří na všechny své buněčné potomky. Provirus je uvnitř buňky jako v bavlnce, náš imunitní aparát na něj nemůže. Proto je  infekce retroviry něco jako smlouva s ďáblem na celý život - vždy jde o infekcí doživotní.

 

Zvětšit obrázek
Tenofovir disoproxil fumarát. Známější je spíš pod obchodní značkou Reviro, je proti šířšení viru HIV vysoce účinnou molekulou bránící přepisu virové RNA do lidské DNA. Je základem nových amerických “prstýnků” pro ženy.

Již předchozí studie ukázaly, že antivirotika, tím jak z reverzní transkriptázy dělají invalidu,  mohou přenosu infekce HIV zabránit. Aby taková ochrana antivirotikem ale byla účinná, je v případě perorální aplikace potřeba polykat tabletky denně a udržovat si v celém těle vysokou dávku účinné látky aby se v patřičné koncentraci i po její degradaci v játrech dostala tam, kde  z muže na ženu viry přeskakují nejčastěji. Že to játra ani žaludek zrovna nemusí, netřeba zdůrazňovat.

 

 

Zvětšit obrázek
Šiřitel zla v českém podání. Ďábel je ten ležící, noha na jeho ňadrech patří Sv. Prokopovi z Chotouně. Kredit: D. Gregorová, Osel.cz

Lepší než pomocí prášků, je aplikace antivirotik formou vaginálních gelů. To s sebou nese ale zase jiný problém, je to poněkud náročnější na paměť. Ženy snadno zapomínají, že je potřeba si jí nagelovat krátce před každým návštěvníkem. Vaginální kroužek je v tomto směru mnohem ohleduplnější, stačí si na něj vzpomenout  jen jednou za měsíc. Jde nejen o intimitu, ale i šetrnost k ženskému organismu. Otravuje tělo méně, než již zmíněné polykání velkých dávek v podobě pilulek.  A nejspíš to je v současné době asi to nejlepší, co kdy bylo pro ochranu žen vymyšleno.

Zvětšit obrázek
TDF-IVR
(Kredit: Northwestern University)

Ne, že by nikdo intravaginálně již něco podobného nezkoušel. Na stejném principu již existuje přípravek NuvaRing. Ten je ale ze silikonu a  má jeden velký hendikep, kvůli kterému se moc nerozšířil. Nedá se na něj dlouhodobě spolehnout. Uvolňování účinné látky u něj výrazně klesá. Nová polymerová konstrukce kroužku z Northwestern University je na bázi elastomeru. Ten ve vlhku pozvolna a dlouhodobě  bobtná a zvětšování plochy zajistí rovnoměrné dávkování antivirotika desítky dnů. Ke konci měsíce již tento rozdíl ve. srovnání s NuvaRingem je až tisícinásobný.


„Kroužkování“ žen je zajímavé nejen z pohledu ochrany před HIV. Stejně dobře se dá do  kroužku přimíchat i antikoncepce a další přísady proti láskyplně přenosným radostem, třeba nevábně páchnoucím přemnoženým kvasinkám,...  Nové intimní prstýnky by se mohly stát něčím tak běžným, jako pro pracovně vytížené kafaře instantní rychlovka známá jako „tři v jednom“.

 

Patrick Kiser, vůdčí osobnost kolektivu, jehož kroužky by se měly stát hradbou proti šíření HIV. Northwestern University.

Výzkumníci se obávají, že by se proti tomuto „kroužkování žen“ mohla postavit církev, jako to učinila odsouzením používání kondomů u mužské části populace a že by na to zase nejvíce doplatily mladé Afričanky. 

 

Antonín Holý, ÚOCHB AVČR

Americkému článku v PNAS přece jen něco ještě chybí. Že to všechno začalo u Duviragelu a jeho pozdějších variacích s názvy cidofovir a Vistide, které se osvědčily proti pásovému oparu, aby to dospělo až ke zde jmenovanému tenofovir disoproxilu. Někdy nazývanému komerčním jednoslovným názvem Viread. Ten už dobře slouží jak proti hepatitidě, tak HIV. A že největší zásluhy na vznik všech těchto antivirotik má rodák z Prahy. Za licenční poplatky a patenty, které jsou výsledkem jeho týmu, stále získává ÚOCHB od společnosti Gilead více než jednu miliardu korun ročně. I díky tomu jede u nás vývoj nových antivirotik stále dál. Pokud  se nynější strategie boje s HIV ukáže být úspěšná, hlavní zásluhu na tom bude mít, loni zesnulý, profesor Antonín Holý a jeho parta z Ústavu organické chemie a biochemie v Praze. Zmíněné kroužkování je už jen víceméně technickou záležitostí.
 

Literatura:  "Intravaginal Ring Eluting Tenofovir Disoproxil Fumarate Completely Protects Macaques from Multiple Vaginal Simian-HIV Challenges.", Proceedings of the National Academy of Sciences
Northwestern University

Datum: 01.10.2013 12:19
Tisk článku

Související články:

Nový způsob boje proti HIV     Autor: Josef Pazdera (19.04.2018)
30 rokov od objavenia vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS     Autor: Matej Čiernik (21.09.2013)
Dvě jsou lepší než jedna, platí u nakažených HIV     Autor: Josef Pazdera (21.07.2012)
Proč někdo AIDS dostane a jiný ne     Autor: Josef Pazdera (10.05.2010)
Na AIDS s tabákem     Autor: Josef Pazdera (01.04.2009)Diskuze:

Zkuste popřemýšlet

Lenka Málková,2013-10-01 15:39:24

Jestli byste se vy atheisté neměli spíš zamyslet nad svým jednáním a neochotě omezit poněkud ten tělesný chtíč konaný jen pro pozábavu. Hned by vás umíralo méně. Takhle nevím nevím, jak to s vámi dopadne.

Odpovědět


Ať přemýšlím, jak přemýšlím...

Ota Beran,2013-10-01 16:27:29

co je to pozábava vymysleti nemohu. ;-)

Máte pocit, že v Africe umírají na AIDS především ateisté pod vlivem tělesného chtíče? Nejsou to spíš oběti znásilňování v náboženských a kmenových válkách a neexistence bariérové ochrany například kondomu?

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-10-01 16:28:24

Dobře, zkusím popřemýšlet.

Lesotho: 90% křesťanů, 23.3% prevalence HIV
Swazijsko: 83%, 26%
JAR: 80%, 17.3%
...
ČR: 11%,

Odpovědět


Re podruhé:

Vít Výmola,2013-10-01 16:29:56

Dobře, zkusím popřemýšlet.

Lesotho: 90% křesťanů, 23.3% prevalence HIV
Swazijsko: 83%, 26%
JAR: 80%, 17.3%
...
ČR: 11%, méně než 0.1%

Ateisti děkují za optání, daří se nám dobře. A jak u vás?

Odpovědět


p. Výmola,

Jana Packova,2013-10-03 11:37:51

za vašu odpoveď by sa nemusel hanbiť ani sám p. Dawkins :)

ja iba doplním link

http://library.thinkquest.org/05aug/00714/percentiespg.html

a dodám, že nájsť ateistu v Afrike je ako nájsť ihlu v kope sena. Takže, pani Málková, skúste teraz pre zmenu popremýšľať vy.

A ďakujem za článok, zaujala ma hlavne potencionálna možnosť krúžku ako budúcej antikoncepcie.

Odpovědět


Nekrmte trolly?

Jiří Novák,2013-10-03 14:50:01

Těžko říct, zda Lenka Málková je vůbec reálná osoba, nebo jenom nějaký vtipálek chce rozproudit diskusi hloupým komentářem o ateistech.

Je jasné, že věřící s minimálními vědomostmi o lidské sexualitě, navíc ještě indoktrinovaní odmítat kondomy, jsou přímo živná půda pro HIV. Tady ovšem je potřeba přímo ukázat na katolickou církev a jmenovitě na předchozího papeže, který má díky své misijní činnosti na svědomí množství lidských životů. Zda to z jeho strany byl záměr, nebo jen fatální osobní selhání, to je zas jiná otázka.

Odpovědět


Lenka Málková,2013-10-03 15:56:58

Hloupé je akorát vysvětlovat misijní činnost zakazováním kondomů, bez toho abyste řekli, že to bylo v souvislosti s rozrůstající se promiskuitou. Zamyslete se ještě jednou, zda není lepší zříci se sexu a v manželství pak zůstat u toho s kým jste si to slíbili na celý život. Přikročíte-li na tuto logiku, tak vám brozo všechny argumenty dojdou. Ostatně i s AIDS by byl konec. Tož tak.

Odpovědět


Sice jsem slíbil nekrmit trolly ale neodpustím si.

Jiří Novák,2013-10-03 16:49:36

Podle stejné logiky byste mohla zakázat záchranné pásy a airbagy v autě. Ve vyhlášce máte jasně stanovenou předepsanou rychlost a také to, že musíte přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Takže de jure by nemělo docházet k žádným nehodám. De facto k ním dochází čím dál častěji. A teď si představte, že by přišla nějaká sice hloupá, ale v jistých kruzích nebývale uznávaná celebrita a zakázala by používání pásů a airbagů.
Chápete analogii?

Odpovědět


P.S.:

Jiří Novák,2013-10-03 17:09:23

A na základě čeho si vysvětlujete, že v zemích bez ateistů HIV bují, zatímco v zemích s velkým počtem ateistů je nakažených minimum? Podle vašeho prvního příspěvku by to přece mělo být přesně naopak!

Odpovědět


Lenka Málková,2013-10-03 19:04:57

Pane Nováku, Vám prostě "nepožádáš manželky svého bližního " evidentně nic neříká a tak tu musíte plácat něco o airbazích.
A k těm atheistům. Víte, to je s nimi těžké. Ono to s těmi jejich počty nemusí být tak slavné. Těžko říci proč, možná se za to stydí a nebo mají jiný důvod, to je jejich osobní věc. Ale kolik jich skutečně je, to vidíte třeba při hlasování o restitucích. Ale souhlasím s Vámi, že troly netřeba krmit. Proto už končím. Tož tak.

Odpovědět


promiskuita

Pavel Foltán,2013-10-03 19:26:45

A proč zakazovat promiskuitu? Vždyť trtkání je tak krásné a zajisté i bohumilé. Jinak by nám ten váš Bůh nedal patřičný nástroj a množili bychom se dělením.
O restitucích raději pomlčte, to je vyložená zhovadilost. Proč mám já, nevěřící, vracet ze společného to co jsem nikdy nevzal ani nepoužíval.
Jak k těm majetků církev přišla je na samostatnou debatu a spíš by se měla stydět a ne něco chtít. Víra je pouhé oblbování nemyslících oveček.

Odpovědět


Pavel

Pavel A1,2013-10-07 19:33:53

Když citujete bibli, tak prosím v kontextu. V překladu bible, který mám, zní deváté a desáté přikázání takto: "Nepožádáš manželky bližního svého, aniž požádáš majetku jeho." Tedy pokud bližnímu svému vezmu manželku i majetek, tak je to OK a ničím jsem se neprovinil.

Odpovědět

V Africe

Jan Šimůnek,2013-10-01 14:24:29

je velmi rozšířená pověra, že sex s pannou vyléči AIDS (dost by mě zajímalo, zda to nějak souvisí s anglickou kolonizací a s faktem, že ve viktoriánské Anglii byla rozšířena podobná pověra o léčbě syfilidy).
Další věcí je, že v řadě afrických zemí je preferován i při heterosexuálním styku anální koitus (a vaginální se používá v podstatě jen při "plánovaném rodičovství"), tam ten kroužek bude dost na houby. Dtto při přenosu jiným typem sexu. Dokonce jsou z Afriky popsány případy nakažení žen při kojení HIV+ dítěte (přenos opačným směrem je, pochopitelně, častější). Takže jsem dost skeptický, nakolik to bude fungovat.

Odpovědět

to je na tom take zvyrazneniahodne?

Pavel Ondrejovic,2013-10-01 12:31:57

"z dnes žijících nakažených osob je žen šedesát (!) procent"

~50% by predpokladam znacilo, ze je to uplne rovnomerne rozlozene. Takto je to trochu posunute, ale nevyzera to nijak extremne (aspon na pohlad). Unika mi nieco?

Odpovědět


Nevyzera ale je

Klarka Milicova,2013-10-01 13:07:46

Stačí si uvědomit, že mužská populace častěji provozuje homosexuální praktiky, než ženy a ty jsou také vysoce rizikovou záležitostí z hlediska přenosu AIDS. A je-li nakažených žen o 10 % více, už to není jen o něco málo. Asi je zcela správné, že se soustředili na ohroženější skupinu.

Odpovědět


I v Africe?

Martin Plec,2013-10-01 13:57:55

Z různých důvodů (náboženských, homosexualita je tam trestný čin,...) se mi nezdá, že by homosexualita byla hlavní příčinou šíření HIV v Africe. Spíš bych to vyšší procento nakažených žen připisoval jejich podřízené roli v tamní společnosti a souvisejícímu častému násilí na nich (i třeba v souvislosti s tamními rasistickými válkami), mnohoženství (jeden muž nakazí více žen), a samozřejmě nízké prevenci (žena tam muže k používání např. prezervativu nepřinutí).

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace