Minimalistický kvantový počítač simuluje pohyby molekul  
V molekulách se děje spousta zajímavých věcí, které je obtížné sledovat nebo dokonce simulovat. Čím komplikovanější je molekula, tím je méně přístupná zkoumání. Nový minimalistický kvantový simulátor využívá jediný atom ytterbia polapený ve vakuu pulzujícími elektrickými poli a simuluje velmi slušně. Kvantové simulátory prozatím patří k nejslibnějším aplikacím kvantových počítačů.
Útroby kvantového simulátoru. Kredit: University of Sydney.
Útroby kvantového simulátoru. Kredit: University of Sydney.

Kvantové počítače mohou mít roztodivnou podobu. Experimentální kvantoví fyzici nedávno postavili skutečně minimalistické kvantové zařízení, v němž se o kvantové efekty stará jediný atom. Je to úžasně efektivní přístup, v němž jediný atom může kódovat informaci, k jejímuž zpracování je obvykle nutný asi tak tucet klasických qubitů.

 

Ting Rei Tan z australské University of Sydney a jeho spolupracovníci vytvořili kvantový simulátor, jehož základem je jediný iont ytterbia, polapený ve vakuu s využitím pulzujících elektrických polí. Ač je to k neuvěření, s tímto jediným atomem simulovali chování tří různých organických molekul, propadienu, butatrienu a pyrazinu, po zásahu fotonem.

 

Ting Rei Tan. Kredit: University of Sydney.
Ting Rei Tan. Kredit: University of Sydney.

Taková srážka spustí kaskádu událostí v molekule, rozvibruje atomy a nakopne elektrony do excitovaných stavů. Detailní pochopení těchto událostí by významně pomohlo s navrhováním molekul vhodných pro konkrétní aplikace, například v solárních panelech nebo třeba v kosmetice.

 

Logo. Kredit: University of Sydney.
Logo. Kredit: University of Sydney.

Tanův tým sledoval chování atomu ytterbia při různých vibracích nebo stimulacích laserovým paprskem. Vycházeli z toho, že excitace elektronů simulovaných molekul do jisté míry odpovídá excitacím elektronů atomu ytterbia. V průběhu experimentu odečítali simulované stavy a porovnali je s tím, co o zmíněných třech molekulách víme díky běžným počítačovým simulacím. Tyto organické molekuly patří k docela jednoduchým, takže je zvládnutelné je tradičně simulovat.

 

Se složitějšími molekulami je to tvrdý oříšek. V tomto směru by měl chemikům pomoct kvantový simulátor s atomem ytterbia. Ve skutečnosti jsou právě takové simulace jedním z nejvíce slibných typů využití kvantových počítačů, o nichž dnes víme. Až donedávna to vypadalo, že na použitelné simulace budeme potřebovat miliony qubitů. Teď se zdá, že by to šlo s pár tucty iontů.

 

Video: Ting Rei Tan: “Analog Quantum Simulation of Non-adiabatic Chemical Dynamics”

 

 

Literatura

Nature 16. 5. 2025.

Journal of the American Chemical Society online 14. 5. 2025.

Datum: 20.05.2025
Tisk článku

Související články:

Extrémně ultrachladné atomy mohou tvarovat či směrovat světlo     Autor: Stanislav Mihulka (06.09.2020)
Schrödinger? Nemravník. Zavrhnout!     Autor: Dagmar Gregorová (22.04.2022)
Hmota v kvantovém simulátoru je 3miliardkrát chladnější než vesmír     Autor: Stanislav Mihulka (03.09.2022)
Disertace, která změnila fyziku: sto let vlnově-částicové duality     Autor: Jiří Chýla (08.02.2024)
Kvantový Halloween: Rekordní Schrödingerova kočka přežila přes 23 minut     Autor: Stanislav Mihulka (31.10.2024)



Diskuze:

Patent

Tomáš Novák,2025-05-20 15:29:59

Kolikpak za to asi bude dolárků? :-)

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz