Dokážeme detekovat primordiální černé díry díky gravitačním vlnám?  
Primordiální černé díry jsou v poslední době jako na šílené fyzikální horské dráze. Nejprve byly velmi slibné jako možné vysvětlení temné hmoty, pak to zkazilo Hawkingovo záření s gravitačními čočkami a zcela nedávno jim podala pomocnou ruku zátěž kvantové paměti. Úlevu by přinesla případná detekce gravitačních vln vytvořených při vzniku těchto dávných černých děr na počátku vesmíru. Povede se to někdy?
Primordiální černé díry. Kredit: NASA's Goddard Space Flight Center.
Primordiální černé díry. Kredit: NASA's Goddard Space Flight Center.

V současnosti ve fyzice panuje tak trochu bída, pokud jde o jasné kandidáty na temnou hmotu. Rány osudu schytali snad všichni ti, kdo byli v posledních letech považováni v otázce temné hmoty za slibné objevitele jejího původu.. Mezi těmi teoriemi, které ještě nebyly úplně rozcupovány na cucky, jsou  primordiální černé díry (PBH), doposud zcela hypotetické.

 

Kaz Kohri. Kredit: NAOJ.
Kaz Kohri. Kredit: NAOJ.

Pokud jde o jejich vznik, tedy čistě hypotetický – pokud primordiální černé díry existují, mohly se zrodit z extrémně hustých shluků subatomárních částic v prvních sekundách po Velkém třesku. Z hlediska klasické relativity by takové černé díry měly být stabilní. Od roku 1975 to ale notně zkomplikoval Stephen Hawking, když přišel s představou, že se černé díry vypařují díky kvantovým jevům, tedy Hawkingovým zářením.

 

Podle původního Hawkingova pojetí to znamenalo, že by primordiální černé díry měly životnost, která by byla úměrná třetí mocnině jejich počáteční hmotnosti. Vzhledem k tomu, že od Velkého třesku uplynulo 13,8 miliardy let, by do dneška měly přetrvat pouze PBH s počáteční hmotností tak asi bilion kilogramů nebo více. Takové černé díry, pokud by jich bylo hodně, by ale zase odhalily gravitační čočky. Tohle bylo pro PBH hodně zlé.

 

Jak jsme psali na OSLU letos v lednu, když se vypaří Hawkingovým zářením zhruba původní hmotnosti černé díry, mohl by ji podle nových hypotéz stabilizovat jev spojený se zátěží kvantové paměti (quantum memory burden effect). Jinými slovy, černou díru stabilizuje uskladněná informace a značně prodlouží její životnost.

 

Kazunori (Kaz) Kohri z japonské NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan), jak sám říká, věří v „Memory Burden Effect,“ který je momentálně horkým tématem na poli kvantové gravitace. Podobně jako v případě PBH jde ale opět o zcela hypotetický mechanismus.

 

Cosmic Explorer. Kredit: Eddie Anaya, California State University Fullerton.
Cosmic Explorer. Kredit: Eddie Anaya, California State University Fullerton.

Kohri s kolegy teď navrhli konkrétní způsob, jak by mohla být potvrzena existence PBH pozorováním gravitačních vln, které mohly být vyvolány při vzniku PBH. Tyto gravitační vlny by měly specifické uspořádání, které by mohly zachytit plánované gravitační observatoře, jako jsou vesmírné projekty, například evropská LISA (Laser Interferometer Space Antenna), japonská observatoř DECIGO (DECi-hertz Interferometer Gravitational wave Observatory) nebo evropská BBO (Big Bang Observatory), která by měla nahradit observatoř LISA.

 

Část spektra uvedených gravitačních vln rozvlněných při vzniku PBH, pokud tedy existují, by měla by měla být zachytitelná na navržené pozemní gravitační observatoři třetí generace Cosmic Explorer. Ta by měla být podobný design jako dnes již legendární LIGO, ale s tím, že by „ramena“ observatoře měla být desetkrát delší čili 40kilometrová.

 

Video: Theodoros Papanikolaou (APC, Paris) on Ultralight Primordial Black Holes in the Early Universe

 

Literatura

Phys.org 23. 5. 2025.

Physical Review D 111: 063543.

Datum: 28.05.2025
Tisk článku

Související články:

Temná energie - ochránce binárních černých děr?     Autor: Dagmar Gregorová (26.10.2023)
Je vesmír plný ultralehkých primordiálních černých děr?     Autor: Stanislav Mihulka (07.05.2024)
Jaderná hmota v nitru neutronových hvězd     Autor: Vladimír Wagner (07.05.2024)
Gravitační observatoře mohou odhalit primordiální černé díry poblíž Země     Autor: Stanislav Mihulka (04.09.2024)
Jsou za temnou hmotou Fermiho koule, černé díry a vychytralý kvantový jev?     Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2025)
K nejbližší černé díře a dál: Vize mezihvězdných misí v éře pokročilých technologií     Autor: Viktor Lošťák (27.04.2025)



Diskuze:

počáteční hmotnost PBH černých děr

Florian Stanislav,2025-05-28 20:50:58

Zdroj Phys.org uvádí :Kohri a kolegové se proto zaměřují na PBH s počáteční hmotností větší než 100 kg až do 10 milionů kg."

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz