Jak jsme psali na OSLU loni o Vánocích (2024), spin-off amerického MIT, ambiciózní energetický startup Commonwealth Fusion Systems (CFS) plánuje spustit první komerční fúzní elektrárnu počátkem 30. let. Zařízení s tokamakem ARC vyroste v okresu Chesterfield, stát Virginie. CFS v těchto dnech uzavřeli strategické partnerství se společností Google, která si u CFS předobjednala 200 MW fúzní energie pro třicátá léta.
Není to až takové překvapení. Technologický gigant Google investuje do CFS už od roku 2021 ve snaze podpořit problematický vývoj velmi slibného nového zdroje čisté energie. Je tedy otázkou, zda mohli dělat něco jiného než podržet CFS předobjednávkou fúzní energie ve chvíli, kdy ještě vůbec není jisté, zda bude zmíněná fúzní elektrárna úspěšně spuštěna.
Zároveň je jasné, že i když CFS dodrží časový rozvrh a vše dopadne podle jejich představ, Google si bude muset na čistou fúzní energii ještě řadu let počkat. Jak správně připomíná Abhimanyu Ghoshal na platformě New Atlas, podobnou smlouvu v hodnotě přes miliardu dolarů uzavřeli letos v lednu Helion Energy a Microsoft. Ta zase počítá s napájením datacenter Microsoftu 50 MW fúzní elektrárnou, kterou Helion hodlají spustit v roce 2028.
CFS získali od roku 2018 přes 2 miliardy dolarů a teď jsou pod velkým tlakem. Nejprve musejí s experimentálním tokamakem SPARC vytěžit více energie, než kolik spotřebuje rozběhnutí fúzní reakce (net energy gain Q>1). Pokud v tomto CFS uspějí, muset vybudovat a spustit zmíněnou fúzní elektrárnu v okresu Chesterfield, která by měla mít výkon 400 MW. Pro představu, utáhla by asi 400 tisíc amerických domácností.
Neutuchající podpora Google sice představuje body k dobru, ale CFS to budou mít i tak nesmírně těžké. Rozběhnout fúzi je dřina. A neméně obtížné je ji dlouhodobě udržet, aniž by se reaktor rozbil a plazma vyšumělo. Google dlouhodobě investuje do čistých energií, ale v tomto případě přiznává, že fúzní energetika je „střelba na Měsíc,“ jak pěkně říkají Američané (moonshot), tedy šíleně ambiciózní převratný počin s naprosto nejistým výsledkem. Současně je to ale sen, na který stojí za to si vsadit.
Video: Our bet on a fusion-powered future
Literatura
Tokamak SPARC nabízí levnější a rychlejší cestu k fúzní energii
Autor: Stanislav Mihulka (09.11.2018)
Microsoft restartuje jadernou elektrárnu 3 Mile Island pro pohon datacenter
Autor: Stanislav Mihulka (24.09.2024)
CFS hodlají vybudovat první komerční fúzní elektrárnu ve Virginii
Autor: Stanislav Mihulka (25.12.2024)
Helion má 1 miliardu dolarů a 3 roky na rozjezd fúzní energetiky
Autor: Stanislav Mihulka (30.01.2025)
Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni