Itálie vyvíjí railgun Herakles pro zbraňové systémy i odpaly na orbitu  
Do prestižní skupiny zemí, které pracují na vývoji hypersonických railgunů pro vojenské i civilní aplikace se tak trochu překvapivě řadí Itálie. V dohledné době by měl vzniknout technologický demonstrátor Herakles, který by měl vystřelovat malé a střední projektily a výhledově také mini a mikro satelity.
Ilustrace italského railgunu. Kredit: SM a Zoner AI.
Ilustrace italského railgunu. Kredit: SM a Zoner AI.

Americké námořnictvo před pár lety vzdalo vývoj pozoruhodné technologie railgunu čili elektromagnetického děla. Jiné země, jako třeba Čína nebo Japonsko, o nichž jsme na OSLU psali, ale stále railgunům věří. Teď se k nim přidává, tak trochu jako příjemné překvapení, také Itálie, čili Evropa i NATO.

 

Japonsko intenzivně pracuje na svém railgunu. Kredit: JMSDF.
Japonsko intenzivně pracuje na svém railgunu. Kredit: JMSDF.

Italské ministerstvo obrany 27. června (2025) schválilo zahájení druhé fáze velmi zajímavého programu Herakles. Je to přitažlivě ambiciózní iniciativa, která kromě sexy jména nabízí vývoj technologického demonstrátoru hypersonického railgunu, a to pro pozemní i orbitální aplikace. Kontrakt pro tuto fázi v hodnotě zhruba 897 tisíc euro získala společnost Kairospace, které přispěje k vývoji Herakla stejným dílem.

 

 

Čínský railgun. Kredit: dafeng cao.
Čínský railgun. Kredit: dafeng cao.

Program Herakles, který řídí Ufficio Tecnico Territoriale Armamenti Terrestri in Nettuno, zahrnuje tři fáze. První fáze, která běžela do roku 2023, zhodnotila možnosti Herakla a jeho technologii jako takovou. Druhá fáze představuje vývoj a testování demonstrátoru. Podle požadavků programu by měl být Herakles k dispozici pro testy minimálně 5 let.

 

Railgun Herakles by měl jako součást zbraňových systémů vystřelovat malé a střední projektily hypersonickou rychlostí v různých scénářích, například v pobřežní obraně nebo v boji proti obrněným cílům. Program má ale ještě jeden cíl. Stejná technologie railgunu by měla být také adaptovaná pro vystřelování mini a mikro satelitů na orbitu. Informace jsou zatím jen kusé, ale určitě bude zajímavé tuto technologii dvojího využití dál sledovat.

Zní to fantasticky. Vývoj railgunu ale není úplně snadný a je při něm nutné řešit celou řadu technologických překážek. V rámci programu Herakles se úsilí vývojářů soustředí na minimalizaci termomechanické zátěže struktury railgunu a na zlepšení účinnosti elektrického systému railgunu. Pokud se Itálii povede dotáhnout vývoj railgunu Herakles do konce, odměna bude sladká.

 

Video: Japan just installed a Railgun on a Warship - can fire at Mach 7

 

Literatura

Army Recognition 11. 7. 2025.

Datum: 16.07.2025
Tisk článku

Související články:

Čínský railgun vyplul na moře. Údajně     Autor: Stanislav Mihulka (03.01.2019)
Konec snu: Railgun US Navy je zřejmě definitivně mrtev     Autor: Stanislav Mihulka (18.06.2021)
Japonský railgun ATLA má za sebou první testy na moři     Autor: Stanislav Mihulka (22.10.2023)
Čína staví elektromagnetický railgun pro vypouštění masivních kosmoplánů     Autor: Stanislav Mihulka (22.03.2024)
Japonsko představilo svůj railgun na demonstrační lodi JS Asuka     Autor: Stanislav Mihulka (20.04.2025)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz