Univerzální mRNA vakcína vycvičí imunitu proti jakémukoliv nádoru  
Nádory jsou pestrá sebranka, ale jedno mají společné. Těží z otupělého imunitního systému, který nedokáže proti nádoru úspěšně zasáhnout. Nová univerzální mRNA vakcína necílí na konkrétní nádory, ale důmyslně se soustředí na podporu imunity, aby si s nádorem poradila sama. V preklinických testech to funguje.
mRNA léčba. Kredit: SM na Zoner AI.
mRNA léčba. Kredit: SM na Zoner AI.

Nádorové bujení je vždy selháním imunity a dalších mechanismů těla pacienta, ať už jsou původní příčiny jakékoliv. Je to vlastně zrada vlastních buněk, které se vzbouří proti zbytku těla. Proto bývá obtížné nádory léčit, aniž by došlo k poškození pacienta, a právě proto se jako dobrý nápad nabízí léčba, která přesvědčí imunitu pacienta, aby nádor vyléčila sama.

 

Elias Sayour. Kredit: University of Florida.
Elias Sayour. Kredit: University of Florida.

Do budoucna jsou v tomto směru velice slibné mRNA vakcíny, pokud se povede zvládnout ideologicky motivované komplikace, které tuto technologii provázejí. Tým University of Florida před časem dosáhl významného průlomu, když s mRNA vakcínou úspěšně přeprogramovali imunitu pacienta tak, aby zničila obávaný a devastující mozkový nádor glioblastom.

 

Stejný tým, v jehož čele stojí Elias Sayour z laboratoře RNA inženýrů RNA Engineering Laboratory, teď pokročil ještě dál. Vyvinuli univerzální mRNA vakcínu proti nádorům. Funguje tak, že zesílí imunitní odpověď jako takovou a imunita se hladově vrhne na prakticky jakýkoliv nádor – a úspěšně ho zničí.

 

Je samozřejmě otázkou, jak si vakcína povede v klinických testech, a zda-li tam nebude nějaký háček, ale Bronwyn Thompsonová na platformě New Atlas už decentně naznačuje, že by taková vakcína v zásadě mohla skoncovat s chemoterapiemi, chirurgickými zákroky a ozařováním nádorů, které stejně nejsou úplně spolehlivé, ale zato mívají závažné vedlejší účinky.

 

Logo. Kredit: University of Florida.
Logo. Kredit: University of Florida.

Jak nadšeně potvrzuje Sayour, ačkoliv to původně nečekali, ukazuje se, že univerzální mRNA vakcínu, která není zacílená na konkrétní nádor, funguje skvěle. Na rozdíl od mRNA, která zachraňovala svět během pandemie covid-19, univerzální protinádorová vakcína nenese informaci o virovém proteinu, nýbrž vzkaz pro imunitní systém, aby se vzpamatoval a zabral. Vakcína řekne tělu pacienta, aby produkovalo určité proteiny, které pohánějí imunitní systém k větší aktivitě. Zahrnuje to i produkci proteinu PD-L1 (Programmed Death-Ligand 1), který zviditelňuje buňky nádoru pro imunitu.

Zmíněná univerzální vakcína zatím úspěšně prochází preklinickými testy čili pokusy na zvířatech. Současně vzniká nová strategie univerzální vakcíny proti nádorům, která nevyžaduje nákladné úpravy vakcín individuálně pro každého pacienta, ale je založená na zlepšení imunity pro boj s nádory. Nezbývá než držet palce mRNA vakcínám a doufat, že taková léčba bude brzy k dispozici.

 

Video: Standing InnOvation 2024: Innovator of the Year - Elias Sayour

 

Literatura

New Atlas 18. 7. 2025.

Nature Biomedical Engineering online 18. 7. 2025.

Datum: 20.07.2025
Tisk článku

Související články:

Nová nanotechnologie umožnuje vdechovat RNA     Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2019)
Ohromný potenciál: mRNA vakcíny mohou pomoct s rakovinou kůže     Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2022)
RNA vakcíny a riziko zánětu srdečního svalu     Autor: Dagmar Gregorová (20.03.2022)
Nakažlivé vakcíny by mohly rychle zajistit imunitu pro celou populaci     Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2022)
Vakcinace a demence     Autor: Josef Pazdera (09.06.2023)
Protinádorová mRNA vakcína prechádza klinickým skúšaním     Autor: Matej Čiernik (12.06.2023)
Vakcína proti pásovému oparu snižuje riziko Alzheimerovy choroby     Autor: Dagmar Gregorová (20.06.2023)
Co není nahlášeno, nemůže být započteno     Autor: Miloslav Pouzar (16.07.2024)
Srdeční infarkty u očkovaných     Autor: Josef Pazdera (12.08.2024)
Očkovanie proti COVID-19 zachránilo v Európe viac, ako 1,5 milióna životov     Autor: Matej Čiernik (21.08.2024)



Diskuze:

Co lidi a autoimunitníma chorobama?

Robert Adler,2025-07-20 10:55:46

Mám lupénku (psoriáza) což je autoimunitní onemocnění kůže. Různých autoimunitních onemocnění je velké množství. Nepovzbudí uvedený typ mRNA vakcíny imunitní systém ke zvýšenému autoimunitnímu boji proti svému vlastnímu tělu?

Odpovědět

Problém s mRNA technológiou

Tomas Juhas,2025-07-20 09:20:44

Myšlienka mRNA vakcíny je geniálna a vobec nie mladá, veď mRNA vakcína proti chrípke bola prvý krát testovaná na myšiach v roku 1990. Napriek tomu bola povolená len vďaka emergency okolnostiam počas tzv. COVID pandémie. Má totižto háčik.

V čom je problém a nebezpečenstvo tejto technológie.
Vo všeobecnosti:

1. Je tkanivovo nešpecifická. Jej vpichnutím do svalu vôbec nie je zaručené, ze imunitná reakcia- lokálny zápal prebehne naozaj vo svale v mieste vpichu. Tento lokálny zápal pri ktorom sú ľudské bunky produkujuce informáciu prinesenú mRNA molekulami, zničené imunitnym systémom a miesto za zahojí jazvou. Imunitny systém si pamätá ako a s čím bojovať. Potiaľ fajn.
Problém nastane ak sa lipidove nanočastice , akési kvapky tuku, v ktorých je mRNA zabalená, dostanú do krvného obehu. Potom nastane zápalová reakcia s poškodením tkaniva a zhojenim jazvou v mieste kde sa uchytia, vychytajú. Môže to byť srdcový sval, endotel ciev, žľazy s vnútorným vylučovaním (hormonálna sústava, reprodukčné organy), alebo mozog.
A tu je príčina nežiaducich účinkov, často fatalnych....
Nanočastice v mRNA vakcínach sú také malé,že bez problému prenikajú v tkanive v mieste vpichu cez lymfu do kapilár. Ak sa netrafí priamo cieva. Tu upozorňujem, ze v usmernení MZ k mRNA covid vakcine je "neaspirovať "..

2. Kontaminacia DNA. Druhý problém je, že ak je v tukovej nanokvapke pri mRNA prítomná aj vektorova DNA, z ktorej prepisom pri výrobe molekuly mRNA vznikli, tak potom sa do ľudských buniek dostane nie len jednorazový recept na výrobu príslušného antigenu ale trvalý. A bunky ho produkuju veselo ďalej. Vzniká zápal so všetkými následkami chronický. V pripade nebezpečného toxinu Spike proteínu virusu Sars cov2 je to podklad pre tzv.chronický covid, kedy sa S protein detekuje v krvi stale aj roky po vakcine. Nuž a ak sa dostane do reprodukčných buniek v semenníkoch? Stane sa súčasťou genómu ďalšej generácie...

Oba vyššie uvedené mechanizmy sú preukazanym faktom, aj prienik do obehu aj kontaminacia DNA. Ak by nebolo udelené emergency povolenie na mRNA vakcíny počas Covidu, nedostane ju táto technológia nikdy. Kým sa toto nevyrieši.

Odpovědět


Re: Problém s mRNA technológiou

Jimmy Hilton,2025-07-20 10:31:24

https://www.globalvaccinedatanetwork.org/news/plasmid-gate_debunking_the_DNA_contamination_claims_in_mRNA_vaccines

Vaše tvrzení mě zaujalo, ale po rychlém hledání se nepotvrdilo.

Odpovědět


Re: Re: Problém s mRNA technológiou

Martin Novák2,2025-07-20 12:40:10

Při jiném, úplně nezávislém výzkumu se našlo že ve zdravých lidských buňkách je malé množství enzymu RNA rekombináza který RNA viry používají k přepisu RNA do DNA. Ještě před pár lety se myslelo že RNA rekombináza se vyskytuje jen v buňkách nakažených RNA viry.
Vakcína tedy nemusí být kontaminována DNA, RNA stačí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Problém s mRNA technológiou

Jimmy Hilton,2025-07-20 12:57:41

Máte na ten výzkum odkaz?

Odpovědět

Atman Martin,2025-07-20 09:19:21

Výmena nádorového ochorenia za autoimunitné ochorenia typu astma, artritída, alergie je asi pre niekoho s rakovinou prijateľné riešenie. Ľudia s nádorom prevažne nemajú imunitné problémy ale do objavenia mali normálnu imunitu. Všeobecná hyperstimulácia imunitného systému aby odhalil pre organixmus neviditeľný nádor asi nebyde bez vedľajších účinkov, ale zne to zaujímavo, uvidíme čo prinesú klinické výsledky.

Odpovědět


Re:

Tomas Juhas,2025-07-20 09:23:36

Domnievam sa,ze práve ľudia s nádorom majú problém s imunitou. Pretože do objavenia nádoru ich imunitny systém likvidoval nádorové bunky každý deň v tisícoch. Každý človek ma v sebe know how na likvidáciu rakovinových buniek.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz