RNA vakcíny a riziko zánětu srdečného svalu  
Američtí lékaři analyzovali velkou databázi hlášení vedlejších účinků očkování a potvrdili, že zejména u mladých mužů, a hlavně po druhé dávce mRNA vakcíny se zvyšuje pravděpodobnost myokarditidy. Nejde sice o alarmující riziko, ale neměli o něm vědět předem například výkonní sportovci, aby při intenzivním tréningu nepodceňovali různé příznaky, které se po povinné vakcinaci mohly objevit?
Myokarditida, známá také jako zánětlivá kardiomyopatie, je zánět srdečního svalu. Kredit: Medical Centric.
Myokarditida, známá také jako zánětlivá kardiomyopatie, je zánět srdečního svalu. Kredit: Medical Centric.

Ne na pozadí, ale doslova hluboce v pozadí znepokojivých hlavních událostí na Ukrajině probíhá to, co ještě nedávno bylo tématem číslo 1 – jak se šíří nákaza COVID-19. I když ve WHO diskutují, kdy a jak ukončit stav pandemie (zde), toto označení z našeho slovníku již zcela přirozeně mizí. A při tom hodnoty proti předcházejícímu týdnu mírně rostou i přes snižující se počet testů. Více vypovídající vysokou hodnotu poměru pozitivně testovaných osob na celkovém počtu provedených testů – kolem 35 až 38 % - dnes zaregistruje málokdo, navíc když se – naštěstí – neodráží ve zvýšení počtu hospitalizovaných. S teplejším a slunečnějším počasím lze očekávat další pokles. Můžeme za to vděčit méně rizikovému omikronu nebo proočkovanosti? Spíše obojímu.


Ve spojení s očkováním se na stránkách JAMA (The Journal of the American Medical Association) objevil článek: „Případy myokarditidy hlášené v USA od prosince 2020 do srpna 2021 po očkování mRNA vakcínou proti COVID-19“. Do studie se zapojilo téměř 30 amerických lékařů z několika federativních států. Jejich cílem bylo objektivní posouzení množících se indicií, že vakcíny založené na messengerové RNA (vakcíny BNT162b2 – Pfizer a mRNA-1273 – Moderna) mohou přivodit zánět srdečního svalu, takzvanou myokarditidu. Bez odborné léčby může být i fatální, vést až k srdečnímu selhání a smrti. Příznaky jsou dost individuální, například teplota až horečka, bolest na hrudi, arytmie, bušení srdce, nevolnost, zadýchání. Ve většině případů bývá příčinou viróza. Jenže v některých případech stejným způsobem – zánětem odpoví imunitní systém i na vakcínu, která sice do těla žádný virus nevpašuje, ale vnucuje replikačním mechanismům zastižených svalových buněk genetický kód, podle něhož produkují virový spike protein. Vystavený na povrchu těchto buněk pak iniciuje imunitní systém k tvorbě příslušných protilátek. I když nejsou tak komplexní, jako po nákaze celými virovými částicemi, očkování minimálně pro ohrožené skupiny představuje bezpečnější způsob ochrany v porovnaní s infekcí některou z prvních variant SARS-COV-2. Vybuzený imunitní systém ale může v individuálních případech zareagovat přemrštěně či zmatečně – záněty nebo alergickým anafylaktickým šokem. A to jak po očkovaní, tak po napadení organismu samotným virem.

 

Vakcína Pfizer BioNTech COVID-19 (BNT162b2) Kredit:  Arne Müseler, Wikipedia.
Vakcína Pfizer BioNTech COVID-19 (BNT162b2) Kredit: Arne Müseler, Wikipedia.

Ku příkladu již déle než rok nabízí YouTube kanál Face To Face rozhovor s přednostou pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol, profesorem MUDr. Janem Leblem. I když mluví o závažné post-covidové komplikaci, která se u některých dětí projeví selháváním srdce, i když popisuje příznaky a upozorňuje, jak důležitá je včasná správná diagnóza, video za 13 a půl měsíce vzbudilo nepoměrně menší zájem, než když se ne tak dávno k očkování dětí vyjádřil např. miliardář, původně matematik Karel Janeček.

 

Ale vraťme se k americké studii, která také mapuje zánět srdce, jenže v souvislosti s aplikací mRNA vakcín. Lékaři analyzovali údaje v rozsáhlé databáze VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting Systém), což je americký systém pro hlášení nežádoucích účinků. Zjistili, že ve sledovaném období (prosinec 2020 až srpen 2021), kdy bylo naočkovaných necelých 192,5 milionu lidí (asi 57 % oficiálního počtu obyvatel USA) více než 354 miliony dávek mRNA vakcíny, povětšinou od firmy Pfizer, bylo zaznamenáno 1991 případů myokarditidy. Lékaři vzali v úvahu jen 1626 hlášení, u nichž záznamy z vyšetření potvrdily, že šlo jednoznačně o myokarditidu odpovidající definici onemocnění. Až v 82 procentech případů, kdy záznamy uváděly i pohlaví, byli postiženými muži, zejména mladí, 16 až 24letí, převážně po druhé dávce vakcíny. Nicméně mírně zvýšené riziko bylo patrné u obou pohlaví a napříč všemi věkovými skupinami.

Příznaky srdečních problémů se obvykle objevily již v první dny po očkovaní, v průměru druhý den. Samotný průběh myokarditidy však byl u očkovaných mírnější, než když je nemoc způsobená virovým onemocněním. Až 87 % hospitalizovaných pacientů opouštělo nemocnici již bez příznaků a k léčbě většiny z nich stačily nesteroidní protizánětlivé léky.


Literatura JAMA


Video: Jak COVID-19 ovlivňuje srdce

Datum: 20.03.2022
Tisk článku

Související články:

COVID-19 a jak je to s těmi protilátkami     Autor: Václav Fejt (16.08.2021)
Jak je to s poruchou srážlivosti krve u infekce COVID-19 nebo po očkování?     Autor: Milan Krajíček (20.10.2021)
Mě neoočkujete, jsem republikán     Autor: Miloslav Pouzar (10.12.2021)
Najvýznamnejšie novinky v kardiovaskulárnej medicíne za rok 2021 podľa AHA     Autor: Matej Čiernik (10.01.2022)
Spike protein aktivuje endogenní retroviry     Autor: Josef Pazdera (12.02.2022)
Jak to že dostaneme omikron, když nám v krvi kolují protilátky?     Autor: Josef Pazdera (12.03.2022)
Delší „klacek“ na tuberkulózu     Autor: Josef Pazdera (17.03.2022)Diskuze:

Kontrola

Jenda Hrach,2022-03-23 00:57:51

Jak tyhle studie řeší různé biasy, když neexistuje žádná „placebem očkovaná“ skupina, se kterou by to šlo srovnávat? Například:

- bias způsobený častější návštěvou lékaře: když někoho bolí na hrudi, je pravděpodobnější, že půjde k lékaři po očkování, jinak by to třeba přechodil. Obzvláště když si na internetu přečte články jako je tento.

- confirmation bias: pokud lékař učiní hraniční nález, bude mít větší tendenci prohlásit „jo vy jste byl nedávno očkovaný, tak to bude jasné, myokarditida“, než kdyby tam přišel člověk bez této informace

Upřímně, vzhledem k absenci placebo kontroly, mě spíš překvapuje, že tyto studie nacházejí efekt _tak malý_.

Odpovědět


Re: Kontrola

Dagmar Gregorová,2022-03-23 18:00:42

Lékaři ex-post, ze záznamů prověřovali výskyt myokarditidy v jednotlivých skupinách. Brali v úvahu jen JEDNOZNAČNĚ VYŠETŘENÍM POTVRZENÉ případy. A na zhodnocení zvýšeného rizika přece nepotřebujete očkování nějakým placebem. Stačí vám výskyt zánětu u neočkovaných v porovnání s výskytem u očkovaných v dané věkové skupině.

Odpovědět


Re: Re: Kontrola

Jenda Hrach,2022-03-23 23:44:51

„JEDNOZNAČNĚ VYŠETŘENÍM POTVRZENÉ“ neovlivňuje první mnou uvedený problém, a osobně nevěřím, že dostatečně zahladí i ten druhý.

Odpovědět

Myokarditídy po kovide

Pavel Gašperík,2022-03-21 07:31:12

Článok má svoju významnosť , nakoľko myokarditída je ochorenie, ktoré sa pomerne obtiažne diagnostikuje a ešte ťažšie sa lieči . V súčasnosti však vyvstáva ďalší významný problém a to myokarditída po prekonanom vírusovom ochorení . Ochorenie sa diagnostikuje obťažne , pretože príznaky sú maskované rozmanitými a dlhodobými ťažkosťami a to najmä zo strany dominujúceho plucneho postihnutia . Po prekonanom kovide pretrváva únavový syndróm, dýchavica , kašeľ , rozmanité pocitové symptómy ako tlakové , či pálivé bolesti na hrudníku , pacienti udávajú búšenie srdca a veľmi často sa zachytí zrýchlená , alebo nepravidelná srdcová činnosť . Veľa pacientov je diabetikov združených s hypertenziou , obéznych , ktorí majú už aj pred kovidom limitovanú srdcovú výkonnosť.
Preto je veĺmi obťažné určiť , aký podiel má celkové oslabenie organizmu a v ňom rozlíšiť konkrétne zápalové postihnutie srdca . V ambulanciách je už dnes nevyhnutné , aby lekári vyšetrovali po kovide ekg záznam ,ktorý môže odhaliť anomálie v srdcovej činnosti , ktorú možno objektivizovať EKG vyšetrením . Ak sa objavujú anomálie ekg krivky pacient patrí do starostlivosti špecialistov .

Odpovědět


Re: Myokarditídy po kovide

Jiri Cumpelik,2022-03-21 10:44:22

Na sledování EKG křivek už je pozdě, když je prakticky po epidemii.
Nicméně, vzpomněl jsem si, jak odborníci psali, že díky covidu se toho dozvěděli dost o jiných nemocích, třeba o chřipce. Tudíž je otázka, jestli v této části populace není zvýšená pravděpodobnost myokarditidy po každé virové nemoci, tudíž jestli by neměli jít na EKG po každé virové nemoci kdy se objeví byť i jen slabé podezření.
Je také otázka, nakolik jí praktičtí lékaři mohou rozpoznat, kolik mají času a nakolik jsou kvalifikováni dělat EKG (a vyhodnocovat ho). Třeba u mě lékařka rozpoznala prd a i ten posmívaný internet byl chytřejší než ona ...
Mimochodem, muži 16 - 24 let nemají většinou problémy Vámi popisované, tudíž mícháte dohromady dvě skupiny. Ta Vámi popisovaná většinou myokarditidu nedostane.

Odpovědět


Re: Re: Myokarditídy po kovide

Pavel Gašperík,2022-03-21 14:47:01

Ja som spomenul vysoko rizikovú populáciu diabetikov a chronikov , a myslím si že vzhladom na trvanie postkovidového syndromu rádovo niekolko týždňov až niekolko mesiacov na vyhodnotenie EKG nie je neskoro . Suhlasím, že posudzovanie EKG je z pohladu prakt lekárov dosť náročné ho správne vhodnotiť . Narážame na problém kapacity špecializovaných ambulancií . Problém je , že myokarditída nemá vyslovene špecifický ekg nález a senzitívnejšie metódy , laboratorna diagnostika a ďalšie , napr. echokardiografické vyšetrenie, Holterove monitorovanie dysrytmií ,záťažové vyšetrenia a rôzne ďalšie testy nie je možné ponúknuť pacientom v požadovanom počte ... Postkovidový syndróm je multiorgánové ochorenie .

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace