LINKY  
Exotické řasy v Temelíně, pověry o matematice, Tutanchamon pil možná bílé víno...

Co objevili čeští speleologové v íránských jeskyních? O tom, že existují solné jeskyně, už většina z nás asi slyšela, ale "obří sloup ze soli, vysoký stovky metrů, o průměru i deset kilometrů".
Podrobnosti: Lidovky

 

Nástup savců mohl souviset s kolísáním obsahu kyslíku v zemské atmosféře. Vyšší obsah kyslíku by mohl zvýhodnit provoz žravého teplokrevného metabolismu.
Podrobnosti: Vesmír

Poznámka: Jenže bychom se opět mohli vrhnout do debat, zda také dinosauři nebyli teplokrevní.

 

 

Nejrozsáhlejší podzemní hrobka ze starověkého Řecka byla objevena na místě makedonské metropole Pella. Datována je do 3.-2. století př. n. l.
podrobnosti: Idnes

 

Z Orientu se do Evropy odedávna dováželo především luxusní zboží. Evropa platila hlavně zlatem a stříbrem. Jak dlouho mohl takový systém fungovat, jak se vůbec v dějinách zlato přelévalo mezi různými civilizacemi a kontinenty?
Podrobnosti: Business World

 

Chemie na jaderné elektrárně Temelín se točí především kolem vody. Chladící okruh funguje jako čistírna odpadních vod. Vyskytují se zde také exotické řasy plavoucí u hladiny za pomoci kapičky oleje.
Podrobnosti: Science World

 

Několik "pověr" o matematice. Je pravda, že po třicítce jsou matematikové odepsáni? Proč je v matematice tak málo žen? Mohou matematické objevy dělat amatéři? Existuje nějaký hlubší vztah mezi matematikou a hudbou?
Podrobnosti: Science World

 

Tutanchamon pil bílé víno. Ve džbánech se stopami tartarové kyseliny, která indikuje nápoj z vína, byl obsah syringové kyselinu zjištěn jen v jednom případě - syringová kyselina přitom indikuje červené víno. Tedy - Tutanchamon pil spíše bílé.
Podrobnosti: New Scientist
Viz také starší článek na Oslu
Tutanchamon pil červené

 

Extáze se s hlučnou hudbou možná snáší ve skutečnosti špatně. Alespoň u potkanů vedla kombinace obého ke zvýšené pravděpodobnosti poškození mozku.
Podrobnosti: New Scientist

 

Ve veřejně dostupných sekvencích genů může být dost chyb. Vyvíjejí se ovšem různé techniky pro paralelní sekvenování, kde by se správná sekvence nakonec určila počítačovou analýzou.
Podrobnosti: Eurekalert

 

Byl pozorován nezvyklý jen provázející vznik planetárních soustav. Vnější vrstvy prachového disku  rotují kolem protohvězdy v opačném směru než vrstvy vnitřní. Takto "protisměrně" pak budou podle všeho obíhat i planety - na rozdíl třeba od sluneční soustavy.
Podrobnosti: Astro.cz

 

Autor: Pavel Houser
Datum: 18.02.2006 08:46
Tisk článku

Pracovní sešit k uč. MATEMATIKA, sešit č. 3 (SVP) - neuveden
 
 
cena původní: 89 Kč
cena: 89 Kč
Pracovní sešit k uč. MATEMATIKA, sešit č. 3 (SVP)
neuveden
Související články:

LINKY     Autor: Pavel Houser (08.11.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (31.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (26.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (13.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (06.10.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace