Vědci z ETH Zürich Institutu pro dynamické systémy vyvinuli hranaté zařízení, které „chodí“ převalováním, skákáním, ale umí i jen tak balancovat na hraně. Nazvali ho "Cubli", což je složenina z anglického slova pro kostku a místního výrazu pro něco maličkého.
Cubli je kostka o hraně 15 cm s uvnitř schovanými třemi koly rovnoběžnými se třemi stranami krychle. Každé se může roztáčet vysokou úhlovou rychlostí a náhle rychle zbrzdit, čímž se krychle v daném směru převalí. Roztáčení oběma směry spolu s bržděním dovoluje balancovat kostce na hraně a nebo i špičce kteréhokoliv jejího rohu. Kromě rovnovážných stavů lze kostce naordinovat řízené pády kterýmkoliv směrem. Cubli se může valivě procházet s možností rychlých pravoúhlých zatáček i okamžitých pohybů tam a zpět.
Mohanarajah Gajamohan, Michael Muehlebach, Tobias Widmer a Raffaello DˇAndrea popsali princip v článku "The Cubli: A Reaction Wheel-based 3D Inverted Pendulum" již začátkem tohoto roku, byl určen pro 2013 European Control Conference (ECC).
Autoři v něm poctivě uvádějí, že princip obráceného kyvadla není nic nového a že je znám déle než jedno století.
Až dnes ale řidící algoritmy dávají možnost uplatnění teorie kyvadla v praxi. Navržený mechanismus by měl pomáhat při ověřování stability konstrukcí, dynamiky robotických prvků, vylepšování spalovacích motorů,... Prý to ale využije i Ježíšek a z pod stromečku se zabalené dárky brzo budou samy vydávat k tomu správnému příjemci.
Literatura:
ETH Zurich, Institute for Dynamic Systems and Control
Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
Mohanarajah Gajamohan a kol., ECC 2013
Gimball od kolegů z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne.
Startup Promobot nabízí robotické klony reálných lidí
Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2019)
Ripsaw M5 by se mohl stát prvním robotickým tankem US Army
Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2019)
Pokud nebudeme k umělým inteligencím milí, mohly by nám to vrátit
Autor: Stanislav Mihulka (17.03.2019)
Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný
Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)
Mikroskopičtí hydroboti zařídí léčbu i prevenci nemocí přímo v těle
Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2019)
Diskuze: