Ruské hrátky s čertem: Mezikontinentální raketa RS-28 Sarmat  
Kdo věří na čerta s ďáblem, ať se klidně bojí rakety s bláznivým kódovým označením Satan 2

 

I Tintin měl hezčí raketu. Kredit: Cykyrios / Kerbal Space Program
Tintin měl rozhodně hezčí raketu. Kredit: Cykyrios / Kerbal Space Program

Trumpovy šance na zvolení nejsou valné. Internet se směje ďábelsky čmoudící ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která se šine k nešťastné Sýrii, a odborníci se sázejí, jestli se jediná ruská letadlová loď sama potopí anebo ne. Oboje Rusku jistě leží v žaludku, takže se teď snaží co nejmohutněji zahrozit tím jediným zaručeným, co ještě z Ruska budí respekt – jadernými zbraněmi. Řeší tím oba dva problémy naráz. Mezikontinentální raketa je o něco strašidelnější než zadýchaný Admirál Kuzněcov a Trump teď může vehementně řečnit o jaderné válce, ve které nás má všechny usmažit démonická Hillary.

Mezikontinentální střela nebo pouzdro na tuhy? Kredit: Makeyev Rocket Design Bureau.
Mezikontinentální střela nebo pouzdro na tuhy? Kredit: Makeyev Rocket Design Bureau.

Rusové vypustili do světa zprávy o tom, jak jejich Makejevova konstrukční kancelář, což je centrum pro vývoj ponorkových i jiných raketových systémů, vyvinula novou těžkou mezikontinentální balistickou střelu (heavy ICBM) RS-28 Sarmat, pro kterou někdo vymyslel vcelku neoriginální přezdívku Satan 2. Makejevova kancelář odtajnila první, nijak zvlášť akční snímek této rakety, která neodbytně připomíná pouzdro na tuhy nebo něco podobného.

Fascinovaná média se předhánějí v superlativech. RS-28 Sarmat s motory na kapalné palivo má vážit přes 100 tun. Má vynést náklad o hmotnosti do 10 tun. Pojme 10 těžkých nebo 15 lehčích jaderných hlavic, případně jejich kombinace a velké množství klamných cílů. Doletí do vzdálenosti přes 10 tisíc kilometrů. Letí rychlostí přes Mach 20, asi 24 500 kilometrů za hodinu. Může to vzít přes severní nebo jižní pól a přiletět z nečekaného směru. Je speciálně vyvinutá k průniku protiraketovou obranou. A co je nejlepší, jedna taková raketa prý zničí celý Texas anebo Francii. Není to děsivé?

Raketa R-36 v muzeu mezikontinentálních raket v ukrajinském Pervomajsku. Kredit: Comtourist.
Raketa R-36 v muzeu mezikontinentálních raket v ukrajinském Pervomajsku. Kredit: Comtourist.

Raketa RS-28 Sarmat by měla do roku 2021 nahradit rakety R-36, kterým NATO říká SS-18 Satan. Měla by tedy tvořit až 100 procent ruského jaderného arzenálu v pozemních silech. Rusko zatím údajně letos v létě vyzkoušelo motory prvního stupně této rakety PDU-99, které má každý první stupeň celkem čtyři a na jaře prý i nadzvukovou jadernou hlavici pro RS-28 Sarmat. Podobné informace je ale dobré brát s rezervou. Není možné je ověřit z důvěryhodných zdrojů. Rusko bylo již mnohokrát přistiženo při zamlžování a přehánění svých technologických úspěchů a vojenských kapacit. 

Dýmající Kuzněcov hlídám britským plavidlem. Kredit: Royal Navy.
Dýmající Kuzněcov pod dozorem britského plavidla. Kredit: Royal Navy.

Někteří západní experti se vyžívají v líčení hrůz, co taková raketa může způsobit, kolik amerických měst může vypařit a kolik tisíc let tam tráva neporoste. Střízlivější odborníci, jako třeba Robert Kelley, bývalý expert amerického ministerstva energetiky, upozorňují na to, že patrně jediné podstatné vylepšení rakety RS-28 Sarmat oproti dřívějším raketám zahrnuje jejich elektroniku. Nelétají dál, nenesou víc megatun, ale měly by být spolehlivější a méně padat cestou. První rakety RS-28 Sarmat by podle nynějších vyjádření měly vstoupit do služby koncem roku 2018. Bude ale samozřejmě záležet na kondici ruské ekonomiky, která není vůbec dobrá.

Rusko se snaží svými raketami budit hrůzu, aby dosáhlo alespoň části své ztracené velikosti. Než se ale začneme bát, tak bychom si měli uvědomit, že jakmile vyletí jediná z těchto raket na některou z okolních zemí, tak je konec hry pro všechny. A Rusové to dobře vědí, takže žádná z těchto raket podle všeho nikdy neodstartuje na bojovou misi. Dokud platí princip vzájemného zničení, tak můžeme klidně spát. Jak sympaticky říká web IFL Science, nedejte na silácké řeči a nekažte si náladu. Namísto zmrazujícího strachu z mezikontinentálních raket se raději bojte děsivých klaunů. Nebo třeba globálního oteplování.

Literatura
IFL Science 26. 10. 2016, Wikipedia (RS-28 Sarmat).

Datum: 27.10.2016
Tisk článku

Raum, Elizabeth - South Korea - Raum Elizabeth
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 441 Kč
cena: 436 Kč
Raum, Elizabeth - South Korea
Raum Elizabeth
Související články:

Jaderní detektivové slídí kolem Severní Koreje     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2013)
Jak reálná je raketová hrozba Severní Koreje?     Autor: Stanislav Mihulka (10.04.2013)
Odpálila Severní Korea H-bombu nebo hoax?     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2016)


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace