Jsme už na pokraji nesmrtelnosti?  
Před pár dny britský futurolog Ian Pearson oznámil, že lidstvo se vší pravděpodobností dosáhne nesmrtelnosti v roce 2050. Má pravdu?

Je nesmrtelnost na dosah? Kredit: CC0 Creative Commons.
Je nesmrtelnost na dosah? Kredit: CC0 Creative Commons.

Raketový vědec a IT inženýr Ian Pearson rád prorokuje budoucnost technologií. Navíc je prý poměrně úspěšný a většina jeho tipů sedí. Teď předpovídá, že bouřlivý rozvoj biomedicíny a digitálních technologií nevyhnutelně směřuje k vítězství nad smrtí. V rozhovoru pro The Sun uvedl tři možné cesty, které nás mohou dovést k nesmrtelnosti.


1. Regenerativní technologie

Pearson počítá s tím, že již máme na dosah postupy genetického inženýrství, s nimiž bude možné zarazit nebo dokonce zvrátit buněčné stárnutí. Sází přitom na oblíbený genetický editor CRISPR se všemi jeho variantami, a také na 3D tisk kmenových buněk a dalších biologických materiálů pro výrobu náhradních orgánů nebo celých částí těla. Jak říká Pearson, nikdo nebude chtít žít věčně, když mu bude 95 let. Když by ale člověku bylo 95, a zároveň by vypadal a cítil se na 20, tak to by bylo samozřejmě něco jiného. Jak technologie proti stárnutí založené na CRISPRu, tak i náhradní orgány jsou už velmi blízko realitě. A velmi slibné jsou i nanotechnologie. Je to vlastně jenom otázkou času a peněz, kdy budeme moct udělat se stárnutím, alespoň z části, krátký proces.

Ian Pearson. Kredit: I. Pearson.
Ian Pearson. Kredit: I. Pearson.


2. Náhradní robotická těla

Teoreticky je možné, že budeme svá těla postupně vylepšovat a omlazovat rozmanitými biologickými zásahy. Pearson ale věří, že nejvíce pravděpodobná cesta k nesmrtelnosti vede přes sofistikovaná rozhraní mezi nervovou tkání a elektronikou, z populárního grafenu i jiných materiálů. S jejich pomocí by bylo možné připojit celý mozek k operačnímu systému. Kolem roku 2050 by taková rozhraní mohla být už tak pokročilá, že budeme chodit po světě v tělech androidů, zatímco naše těla budou ležet doma napojená na přístroje. Pearson má za to, že taková rozhraní vyřešíme mnohem dříve, než kompletně biologicky omladíme svá těla a mysl. V tuto chvíli už máme k dispozici fungující neurální rozhraní pro protézy a výzkum podobných technologií horlivě financují vlády i soukromí investoři jako Elon Musk. Součástí těchto technologií budou i realistická robotická těla z porno průmyslu, jehož specialisté se snaží nabídnout co nejvíce autentické zážitky.


3D tištěné ucho, skoro jako živé. Kredit: Wake Forest Baptist Medical Center.
3D tištěné ucho, skoro jako živé. Kredit: Wake Forest Baptist Medical Center.

3. Život v Matrixu

Nakonec je tu ještě možnost, kterou prosazují transhumanisté. Pearson se domnívá, že lidstvo dostane příležitost vzdát se fyzického těla a vstoupit svou myslí do simulovaného světa. Tam by pak lidé mohli žít velice dlouhé životy, dokud budou fungovat technologie udržující jejich prostředí v chodu. Vzhledem k tomu, že zatím nepropukly boje mezi lidmi a stroji, tak se nejspíš nemusíme bát, že bychom skončili jako živé baterie ve městech strojů.


Pro mnoho lidí jsou podobné úvahy ztřeštěné. O smrti ale jednou začne přemýšlet úplně každý a bylo by skvělé mít alespoň možnost volby. V dnešní době nevypadají technologie nesmrtelnosti příliš realisticky, ale vývoj je podle všeho nezastavitelný. Ostatně, před sto, padesáti i pětadvaceti lety by lidé nepochybně nevěřili mnoha věcem, které nám dneska přijdou naprosto samozřejmé. Etici, sociologové i psychologové budou mít z technologií nesmrtelnosti (anebo extrémní dlouhověkosti) asi hodně špatné spaní, takže by na nich měli začít pracovat s předstihem, protože už nejspíš opravdu klepou na dveře.


Video:  Exploring digital immortality / TEDxMadrid


Video: New Brain Computer interface technology / EDxCEIBS


Video: Imagining the Future: The Transformation of Humanity / TEDxLA


Literatura
IFL Sciece 20. 2. 2018.

Datum: 02.03.2018
Tisk článku

Budoucnost lidstva - Kaku Michio
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 239 Kč
Budoucnost lidstva
Kaku Michio
Související články:

Robotičtí avataři pro bitvy budoucnosti     Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2012)
Projekt Avatar: Nesmrtelnost za 30 let?     Autor: Stanislav Mihulka (30.07.2012)
Magnát Itskov chce nahrát lidstvo do robotických avatarů     Autor: Stanislav Mihulka (17.06.2013)
Kde potkáme nanotechnologie v budoucnosti?     Autor: Jiří Kůs (27.08.2016)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace