US Army provedla první elektronický útok v Evropě od studené války  
Dragouni 2. jezdeckého pluku vyzkoušeli simulovaný elektronický boj proti litevské armádě, během nedávného cvičení Saber Strike. Nebylo to špatné, v elektronickém boji ale ještě mají co dohánět.

Maskování amerického radaru během cvičení v Estonsku. Kredit: Staff Sgt. Steven M. Colvin/U.S. Army.
Maskování amerického radaru během cvičení v Estonsku. Kredit: Staff Sgt. Steven M. Colvin/U.S. Army.
Americká armáda se netají tím, že v oblasti elektronického boje poněkud zaspala. Zároveň je ale jasné, že se s tím vývojáři a vojáci snaží něco dělat. Nedávno zvládli významný milník, když své nové zbraně pro elektronický boj otestovali během cvičení na horké půdě východní Evropy.


2nd Cavalry Regiment.
2nd Cavalry Regiment.
Elektronický boj si vyzkoušeli dragouni 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment) US Army, kteří jsou součástí americký sil v Evropě a sídlí v německém Vilsecku. Bylo to poprvé v Evropě od konce studené války, kdy americké jednotky podnikly elektronický útok, byť cvičný. Test elektronických zbraní byl součástí cvičení Saber Strike 2018, které proběhlo v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku. Tato cvičení jednotek United States Army Europe (USAREUR) se odehrávají každým rokem kvůli obraně Pobaltí. Letos se jich zúčastnilo 2 tisíce vojáků ze 14 zemí.


Strykery dragounů 2. jezdeckého pluku překračují řeku Němen v Litvě během cvičení Saber Strike 18. Kredit: Sgt. Gregory T. Summers, U.S. Army.
Strykery dragounů 2. jezdeckého pluku překračují řeku Němen v Litvě během cvičení Saber Strike 18. Kredit: Sgt. Gregory T. Summers, U.S. Army.
Test elektronických zbraní je úspěchem agentury Rapid Capabilities Office americké armády. Byla založena v srpnu 2016 a jejím úkolem je zařizovat potřebné nové vybavení pro armádu, a pak také dodávat co nejdříve takové vybavení americkým jednotkám. Hned po svém vzniku se Rapid Capabilities Office zaměřil na elektronický boj, a také kybernetický boj. V současné době se úsilí americké armády orientuje na to, aby vybudovala dostatečné kapacity pro elektronický boj v konfliktních zónách.
Na cvičení Saber Strike se americké zbraně pro elektronický boj utkaly s drsným protivníkem, kterého hrála litevská armáda. Specialistům na elektronický boj z 2. jezdeckého pluku se podařilo uspět ve vytyčených úkolech a mimo jiné i provést elektronické rušení proti silnému systému protivníka.


Prototypy vyvíjených elektronických systémů se cvičení zúčastnily s pořádným nasazením. Operovaly v pohybu, včetně systémů nesených jednotlivými vojáky a nainstalovaných na vozidlech. Elektronické systémy při cvičení podporovaly celou řadu manévrů a akcí, včetně přechodu vodní plochy, obsazení letiště anebo naopak obrany letiště. Operátoři elektronických zbraní měli značnou volnost v jejich použití a nasadili přitom celou řadu metod a postupů, společně s nezbytnou improvizací.
Litevská armáda během elektronické šarvátky rušila americké systémy. Velitelé a specialisté US Army měli možnost na vlastní kůži pocítit, jaké to je, když čelí protivníkovi, vybavenému pro solidní elektronický boj. Vojenští odborníci připouštějí, že americká armáda má stále co dohánět, ale prý jsou na dobré cestě.

Video: U.S. Military Exercise Operation During Saber Strike 2018


Literatura
DefenseNews 29. 6. 2018.

Datum: 16.07.2018
Tisk článku

Související články:

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2017)
Elektronický boj: Vojáci zastavili tank elektronickým úderem     Autor: Stanislav Mihulka (21.06.2017)
US Army testuje Strykery s umělou inteligencí     Autor: Stanislav Mihulka (09.10.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz