Hewlett-Packard brzy zahájí masovou výrobu revoluční 3D tiskárny na kov  
Průmyslová 3D tiskárna na kov za méně než 400 tisíc dolarů přináší revolucí v levné produkci kovových výrobků. Hewlett-Packard se (opět) zapíše do historie tisku. Těšíte se na 3D tištěnou budoucnost?
HP sází na průmyslový 3D tisk kovů. Kredit: HP.
HP sází na průmyslový 3D tisk kovů. Kredit: HP.

Jak se zdá, legendární výrobce tiskáren Hewlett-Packard nespí na vavřínech. Podle všeho berou velmi vážně technologii 3D tisku kovu v průmyslové výrobě a ve kvalitě, která odpovídá nárokům automobilového průmyslu. Jejich nová technologie se jmenuje HP Metal Jet. Je asi 50-krát rychlejší a podstatně levnější než srovnatelné existující metody 3D tisku kovu.

 

Produkty 3D tisku kovu: Přesné, pevné, rychle vyrobené a laciné. Kredit: HP.
Produkty 3D tisku kovu: Přesné, pevné, rychle vyrobené a laciné. Kredit: HP.

HP Metal Jet je podobný systému Desktop Metal od stejnojmenné společnosti z Massachusetts. Metal Jet tiskne vrstvy jemného kovového prášku do přesně definovaných vzorů. Prášek drží pohromadě speciální pojivo, které je nakonec odstraněno během procesu spékání. Nakonec vznikne jednolitý, extrémně hustý a zároveň pevný výtisk z kovu. Takto vyrobený objekt může být dále zpracován, nalakován nebo i jinak upraven pro své použití.

 

3D tisk umožňuje vyrábět nevídané kovové tvary. Kredit: HP.
3D tisk umožňuje vyrábět nevídané kovové tvary. Kredit: HP.

Jak je to u 3D tisku zvykem, i Metal Jet dokáže vyčarovat extrémně složité tvary, dokáže to rychle a takové tvary už není nutné dál upravovat. Metal Jet prozatím tiskne jen z nerezové oceli. Na vývoji tisku z dalších typů kovu teď v Hewlett-Packard intenzivně pracují. Pokud jde o rozlišení, voxely (tedy 3D obdoby pixelů) tiskárny Metal Jet mají velikost zhruba 21 mikronů, méně než polovina lidského vlasu. Při tisku ve vrstvě dosáhne rozlišení 1200 dpi a vrstva má přitom tloušťku 50 až 100 mikronů.

 

Sídlo Hewlett-Packard, Palo Alto, Kalifornie. Kredit: LPS.1 / Wikimedia Commons.
Sídlo Hewlett-Packard, Palo Alto, Kalifornie. Kredit: LPS.1 / Wikimedia Commons.

Tiskárna HP Metal Jet může vytisknout ve 3D objekt o maximálních rozměrech 430 krát 320 krát 200 milimetrů. A za jednu takovou tiskárnu si zaplatíte méně než 400 tisíc dolarů, což je po čertech málo. Ve skutečnosti už tiskárny Metal Jet tisknou, ve dvou pilotních programech. Společnost Parmatech na nich vyrábí medicínské nástroje, jako jsou chirurgické nůžky nebo nástroje pro endoskopie a GKN Powder Metallurgy tiskne různé ocelové komponenty pro velké koncerny, jako je Volkswagen a Wilo.


Příštím rokem HP spustí službu se 3D tiskem na zakázku. Výrobci pošlou soubory se 3D designem požadovaných výrobků a v Parmatechu nebo v GKN Powder Metallurgy je vytisknou ve velkém. V roce 2020 půjdou tiskárny Metal Jet na trh a v roce 2021 by měly být dostupné pro každého, kdo si je může dovolit.

Video:  See How the New HP Metal Jet Technology Works | Jet Fusion 3D Printing | HPDesktop Metal Production System is about to take 3D printing into the mainstreamLiteratura
HP Metal Jet 13. 9. 2018.

Datum: 14.09.2018
Tisk článku

Související články:

Rozpoutá 3D tisk novou průmyslovou revoluci?     Autor: Stanislav Mihulka (15.05.2013)
Průmyslový 3D tisk s levným titanovým práškem     Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2013)
3D tiskárna pro ISS     Autor: Dušan Majer (26.06.2014)
3D tiskárna s inkoustem plným bakterií tiskne žijící objekty     Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz