Stát Kalifornie zakázal botům, aby se vydávaly za lidi  
Sociální sítě jsou prolezlé boty. Kalifornské zákonodárce to štvalo natolik, že jim zakázali předstírat lidi. Bude takový zákon fungovat? A nepřinese více škody, než užitku? Uvidíme.
Bude na online boty fungovat legislativa? Kredit: CC0 Creative Commons.
Bude na online boty fungovat legislativa? Kredit: CC0 Creative Commons.

Zní to jako intro k nějaké splašené počítačové hře. Zákonodárci amerického státu Kalifornie přijali zákon, podle něhož musejí lidé v online světě vědět, jestli se baví s živým člověkem nebo botem. Jinými slovy, online bot se teď v Kalifornii nesmí vydávat za člověka.


Pozoruhodná legislativa začne platit 1. července 2019. Zákon před pár dny podepsal guvernér Jerry Brown, a tím je hotovo. Bude se týkat například i společností, které provozují online chatové služby, například jako služba zákazníkovi. Hlavním cílem zákona, který nese označení SB 1001, ale je, aby umravnil komerční a rovněž politické boty, které se snaží ovlivňovat veřejné mínění v online prostoru. To pochopitelně zahrnuje armády botů, které v dnešní době působí na sociálních sítích, jako je Facebook či Twitter.

 

Robert Hertzberg, senátor za stát Kalifornie. Kredit: Christopher Michel.
Robert Hertzberg, senátor za stát Kalifornie. Kredit: Christopher Michel.

Autor zmíněného zákona, senátor Robert Hertzberg z Los Angeles, tvrdí, že boty dnes mohou být a velmi často také jsou, weaponizovány v politické debatě a propagandě. Mohou šířit zavádějící zprávy a lži, cíleně přetvářet politické diskuze nebo třeba chrlit politické reklamy. Zákon SB 1001 by si na tyto boty, které více či méně úspěšně předstírají, že jsou lidmi, a přitom zaplavují sociální sítě svými nechutnými produkty, pořádně posvítit.

 

Senát státu Kalifornie. Kredit: David Monniaux.
Senát státu Kalifornie. Kredit: David Monniaux.

Podle tohoto zákona musí každý bot v online prostoru dát vždy a bezvýhradně najevo, že je bot a nikoliv člověk. Experti se ovšem domnívají, že to bude mít důsledky, nejspíš nezamýšlené, i pro chatboty komerčních společností, kteří jednají se zákazníky. Celkový dopad legislativy na online provoz je zatím obtížné odhadnout. Některé aspekty zákona, a jejich implementace, jsou prý v tuto chvíli vágní.


Jak to v podobných případech bývá, zákon byl sepsán spravedlivě rozhořčenými lidmi, kteří měli na mysli sociální sítě, především boty na Facebooku a Twitteru. Tvůrce komerčních konverzačních botů Carl Linders z marketingu společnosti Conversica a další odborníci teď hodnotí možné dopady nového zákona na chatboty webových stránek nebo třeba emailové boty.


Ve Spojených státech mají lidé v živé paměti tsunami fekálií, jimiž proradné boty zavalily kampaň pro prezidentské volby v roce 2016. Bylo to vyvrcholení neblahého trendu, který bobtnal již několik let předtím. A když něco ve fungujícím státě roste jako zhoubný nádor, tak musí přijít nová legislativa, které se to pokusí vyřešit.


Twitter a v menší míře i Facebook už nejspíš chápou, že jim boty temné strany síly kazí byznys, a že jde o existenci. Proto už jdou botům po krku. Twitter se nechal slyšet, že letos zablokoval miliony podezřelých účtů. Boty jsou ale na sociálních sítích stále všudypřítomné. Kalifornský zákon představuje další krok, který je možné v boji s botapokalypsou učinit. A také je návod pro ostatní. Otázkou je, jak se zákon osvědčí, a zda nezpůsobí více škody než užitku.

Video:  How Twitter Bots Use Psychology to Fool You

 

 

Literatura
IFL Science 4. 10. 2018.

Datum: 06.10.2018
Tisk článku

Související články:

Twitter proti Daeš: Rušení účtů islamistické propagandy funguje docela dobře!     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2016)
Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Pod hladinou číhá obrovská armáda twitterbotů Hvězdných válek     Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2017)Diskuze:

Zakázali Turingův test!

Josef Hrncirik,2018-10-12 21:09:11

Odpovědět

Zákon není zamýšlený proti botům

Jan Novák9,2018-10-09 20:14:01

Je určený pro jednoduché blokování lidí s nepohodlnými (nedostatečně levicovými nebo politicky korektními) názory. Amíci si velice potrpí na svobodu slova, takže blokovat přímo tak jako za socialismu by neprošlo, tak daleko ani Commiefornie není (zatím). Podobné jako hate laws v Británii.

Odpovědět


Re: Zákon není zamýšlený proti botům

Milan Krnic,2018-10-09 20:52:06

Viz níže, Jeden záměr, tedy takové lehké spiknutíčko, je vysoce nepravděpodobný.

Odpovědět

...

Jan Balaban,2018-10-08 09:39:42

Čo tak postaviť autorov škodiaceho SW mimo zákon so solídnymi trestami a urobiť všetko pre ich vypátranie. Napríklad povinnosť, aby SW obsahoval údaje na vypátranie autora, bez ktorých by to bol priznaný trestný čin... Je hodne článkov s lamentovaním nad škodlivým SW a skoro nič o tom, komu klepli po prstoch.

Odpovědět


Re: ...

Milan Krnic,2018-10-09 07:52:07

A jak byste to chtěl vymáhat? Podepsaný malware i s adresou místa trvalého bydliště tvůrce je úsměvná představa.

Odpovědět

Pěkně ale..

Alexandr Kostka,2018-10-06 18:30:37

Trochu nechápu smysl. Komerční boti se neměli důvod tajit už předtím, obvykle byli v chatu označení za boty. A bot provozovaný scammerem byl nelegální už předtím (tedy bot sám ani tak ne, ale zneužití získaných údajů) a majiteli to bylo a je naprosto fuk. Dost pochybuji, že se někdo zalekne, když to bude extra zakázané dvakrát, třikrát, klidně desetkrát. Pokud už pominu, že majitele fuj bota dkoto nelze vypátrat, protože stopy končí na nějaké VPN síti s protokolem chameleon a navíc klientův počítač nikdy nekomunikuje přímo s místem, odkud zdánlivě vychází jeho komunikace. Chytit lze (někdy) toho, kdo se získanými údaji luxuje bankovní konto, ale to obvykle není jedinec, který je získal.

Odpovědět


Re: Pěkně ale..

Milan Krnic,2018-10-06 19:31:37

je to pohodlnější, než učit lidi kriticky myslet.

Odpovědět


Re: Pěkně ale..

Petr Bolek,2018-10-06 19:36:22

Takovéto zákony se primárně vytvářejí proto, aby státní výkonná moc mohla na základě podezření vnikat do soukromých prostor a prohledávat je. Takže zákon smysl má. Jen ne ten, který v něm hledá občan.

A ano, jsem paranoik. Dělám servery, sítě a semtam program. Takže proto.

Odpovědět


Re: Re: Pěkně ale..

Milan Krnic,2018-10-06 19:42:15

Pravděpodobně. Paranoia to nebude, situace je v tomto u USA nevalná. U nás naštěstí ne/schvalujeme zákony a obsazujeme ve státu důležité pozice pro dobro lidu, nikoli jinak.

Odpovědět


Re: Re: Pěkně ale..

Michal Taneček,2018-10-07 13:24:45

To je možná varianta, nebo je ještě druhá - Parta zbytečných existencí opět připravuje zákon pro politické body a šťourají do něčeho, o čem nemají sebemenší představu.

Když vidím, co se vše začíná uvádět do praxe, opravdu by jsem vás za toto neoznačil za paranoidního člověka.

Ideálně po 1.1.2019 provozovat boty přes malware v počítačích politiků z Kalifornie, aby zakusili realitu svého zákona.

Odpovědět


Re: Re: Re: Pěkně ale..

Milan Krnic,2018-10-07 20:51:06

Rozhoduje o tom více lidí, a tedy i důvodů bude pravděpodobně více, včetně těch zcela naivně ryze dobrých nebo žádných, protože dotyčný/á netuší, o co jde. Chce to schopné lobisty, kteří to umí podat.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz