Twitter proti Daeš: Rušení účtů islamistické propagandy funguje docela dobře!  
Twitter si došlápl na radikální islamistické zmetky a vychází to. Vliv radikálních účtů Daeš na obecenstvo Twitteru klesá.

 

Všichni si to pamatujeme. Daeš, to jsou pašáci. Mají super online propagandu, kterou nás porážejí na celé čáře. Jsou to mistři PR, vytvářejí nepřekonatelnou vlnu popularity fousatých zabijáků, kteří podřezávají a upalují zajatce nanejvýš cool stylem. Jsou neporazitelní, je to náš konec, vlastní internet zahraje umíráček důstojné západní civilizace. Musíme se jich bát, stravujícím strachem, protože jsou nejlepší na světě. Protože s jejich propagandou na internetu se nedá vůbec nic dělat. A podobné pitomosti. Jenže ono se něco dělat dá. A funguje to.

J.M. Berger. Kredit: JM Berger.
J.M. Berger. Kredit: JM Berger.


Twitter šel loni do sebe, pořádně zabral v rušení propagandistických účinků Daeš, a výsledek se dostavil. K těmto závěrům dospěl výzkum J.M. Bergera a Heather Perezové z Programu o extremismu Univerzity George Washingtona. Postup Twitteru omezil rozsah propagandy Daeš na této sociální síti a udržel ji v útlumu. Zvlášť citelně zasáhl vliv těch největších a nejdůležitějších twitterových účtů Daeš. Berger s Perezovou svými výsledky výrazně mírní paniku mezi americkými vládními představiteli, a jistě nejen mezi nimi, co kvůli vizím vítězící propagandy Daeš snad už ani nespí. Jejich závěry opět s velkou naléhavostí připomínají, že emoce vždy nebývají tím nejlepším rádcem, a že v podobných krizích je vždy na místě sebedůvěra a sázka na vlastní přednosti.

Američtí zákonodárci už chronicky bědují nad tím, jak radikální zmetci někde v poušti sprostě zneužívají náš vlastní vynález, tedy sociální sítě, proti nám. Dosavadní snahy úřadů tomu čelit nebyly příliš úspěšné. Všichni jsme se začali utápět ve fantaziích, jak přízračné videoklipy pod divnou černou vlajkou zaplavují Twitter i další sociální sítě, svádí obyvatele Západu a nutí je jezdit do Sýrie bojovat za apokalyptickou sektu.

Zakladatel a šéf Twitteru (2009). Kredit: Brian Solis / Wikimedia Commons.
Zakladatel a šéf Twitteru (2009). Kredit: Brian Solis / Wikimedia Commons.


Podle Bergera a Perezové twitterové účty Daeš doopravdy stále šíří křiklavé násilí, propagandistická videa a online výzvy k akci. Je to ostatně stará dobrá pirátská taktika, kdy o sobě piráti zcela záměrně a sofistikovaně šířili ta nejhorší zvěrstva. Protivník, který se předem třese a možná si i cvrnkne do kalhot, bývá snadnou kořistí. Ale vliv online násilí Daeš upadá. Berez a Perezová zjistili, že poslední dobou funguje na Twitteru v jednu chvíli vždy jen asi tisícovka snadno objevitelných účtů Daeš v anglickém jazyce. V průměru mají tak kolem 300 až 400 followerů. Tyhle účty jsou navíc podle všeho zabetonovány v komnatách ozvěny (echo chambers), kde se jejich followeři baví převážně jen mezi sebou, chlácholí se navzájem svým radikalismem a radikální myšlenky se moc nešíří dál.

Badatelé po dobu 4 měsíců monitorovali seznam účtů příznivců Daeš, paradoxně díky aktivitám jejich horlivých stoupenců, a sledovali, jak funguje rušení účtů Daeš Twitterem. Na základě toho mohli prověřit hypotézu, že rušení radikálních twitterových účtů je vlastně zbytečné. Podle těchto poraženeckých představ je to vlastně jako když bojujete s Hydrou a nejste Hérakles. Utnete jednu hlavu a na jejím místě vyrostou dvě hlavy nové. Berger a Perezová se s tím nechtějí smířit, a tak sledovali účty čtyř stoupenců Daeš a pozorovali, jaký vliv na ně má rušení účtů Twitterem.

Daeš na Twitteru. Bojíte se?
Daeš na Twitteru. Bojíte se?


Zmínění příznivci Daeš sice nahrazovali rušené účty novými pod jinými jmény, vědci ale zjistili, že rušení účtů mělo na jejich účty zásadní a velice negativní vliv. Dotyčné účty se razantně zmenšovaly a klesala i jejich aktivita. Nově zřízené náhradní účty obvykle nedosáhly původních proporcí, ani když Twitter polevil ve svém tlaku na účty Daeš. Hydře nenarůstají nové hlavy, ale jen trapné hlavičky. Po skončení experimentu Bergera a Perezové navíc Twitter své tažení proti Daeš ve druhé polovině roku 2015 opět zesílil. Prý sestřelili 125 tisíc účtů Daeš a úsilí lidí z Twitteru jistě není u konce. 

Mezi americkými zákonodárci se neustále objevují snahy svázat sociální sítě tvrdými nařízeními a omezeními. Ve hře je například návrh zákona, za nímž stojí Richard Burr a Dianne Feinstein z vedení Intelligence Committee amerického Senátu, a který požaduje po sociálních sítích, aby hlásily veškeré teroristické aktivity. Podle řady odborníků ale podobné šikanózní návrhy jenom podrývají fungování sociálních sítí a připravují operativce o významný zdroj informací. Bylo by prý neuváženým šílenstvím něco podobného zavádět, když se Twitter úspěšně drží proti účtům Daeš a jde mu to zjevně čím dál lépe. Boj proti apokalyptické nebo třeba kremelské propagandě se nevyhraje zaváděním brutální legaslativy. Bylo by to kontraproduktivní. Mnohem lepší je podpořit Twitter a další sítě v jejich boji s propagandou, jak kdo umí.


Video:  Twitter Blocked Thousands Of Daesh Affiliated Accounts


Literatura
The Atlantic 19. 2. 2016.

Datum: 24.02.2016
Tisk článku

Související články:

Jak se pátrá po kořenech terorismu     Autor: Stanislav Mihulka (28.01.2015)
Zachráníme historii lidstva před radikálními zmetky?     Autor: Stanislav Mihulka (13.03.2015)
Mohou Anonymous porazit Daeš v online válce?     Autor: Stanislav Mihulka (06.12.2015)
Proč se lidé přidávají k apokalyptickým zabijákům Daeš?     Autor: Stanislav Mihulka (19.12.2015)Diskuze:

Politici

Václav Čermák,2016-02-26 09:32:20

Ono politici pláčou hlavně proto, že by rádi zavedli kontrolu a cenzuru internetu, takže každé svinstvo je jim dobré pro podporu tohoto cíle.

Odpovědět

daeš?

Roman Gramblička,2016-02-26 06:27:46

co furt máte s tím daešem?, hlavní používaná skratka je ISIS resp. IS. Používat skratky další z toho dělá guláš

Odpovědět


Re: daeš?

David Nečas,2016-02-26 14:12:11

Až se příští teroristická skupina sama pojmenuje Vládci Světa, tak budete také trvat na tom, abychom jim tak říkali, že?

Odpovědět

..

Jozef Vyskočil,2016-02-25 06:58:40

S dôsledkami mamamerkel sa dá zatočiť púhym dodržovaním zákonov. Neschopnosť politikov Únie je trápna.

Odpovědět

Takže

Marcel Brokát,2016-02-25 04:15:16

ono to přeci jenom jde a zdravý rozum se neztratil, ještě tak něco udělat s mamamerkel a dalšíma podobnýma...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz