V Číně se prý narodila editovaná dvojčata. Svět z toho šílí  
Čerstvě narozená čínská dvojčata z umělého oplodnění Lulu a Nana by měly mít editovaný genom tak, že je nemůže infikovat virus HIV, cholera ani pravé neštovice. Jisté je jenom to, že je to skandál, ať už k editaci skutečně došlo anebo nikoliv.
Osmiměsíční děcko. Kredit: Avsar Aras / Wikimedia Commons.
Osmiměsíční děcko. Kredit: Avsar Aras / Wikimedia Commons.

Když genetičtí inženýři vytáhli z bakterií úžasný genetický editor CRISPR, tak bylo jasné, že tahle technologie brzy způsobí veliký poprask. A ta doba právě přichází. Bylo to nevyhnutelné. CRISPR je výkonný, jednoduchý a laciný. S trochou snahy by s ním mohli editovat středoškolští studenti ve školní laborce. Mnozí lidé věděli, že je jenom otázkou času, kdy se někdo pustí do editace lidského genomu. Pokud nejde o výzkum za miliony dolarů, k němuž jsou nutné drahé přístroje a ještě dražší specialisté, tak tomu prakticky není možné zabránit.

 

Přesto se teď svět tváří, jaký je to šok, že se v Číně, tedy údajně, objevila editovaná dvojčata. Čínský badatel Jiankui He sdělil agentuře Associated Press, že se tento měsíc narodily dvě zdravé holčičky s DNA editovanou CRISPRem, kterým se v médiích přezdívá „Lulu“ a „Nana“. Je to velice čerstvé a doposud neověřené ze spolehlivých zdrojů. Přesto mnozí lidé zaujímají stanovisko, nejčastěji znechucené až rozhořčené, a bioetici se tváří jako zlí čertíci z krabičky. Na druhou stranu, jde o důvěru veřejnosti v genetiku, což je už dlouho velmi horká půda. Takže je na místě opatrnost.

 

Jiankui He. Kredit: Youtube.
Jiankui He. Kredit: Youtube.

Nicméně, jestli si He nevymýšlí, a to není zdaleka jisté, tak jsme svědky zásadního vědeckého, medicínského a také filozofického pokroku v historii civilizace. Pokud je známo, tak čínský genetický editor cítí velkou zodpovědnost a očekává, že společnost rozhodne, co se bude dít dál. He podle dostupných informací studoval na Stanfordu a zdá se, že čistě teoreticky by takovou věc mohl dokázat. Vlastně to není až tak těžké. Stačí se nebát.

 

Je příznačné, že v těžké palbě názorů poněkud zaniklo, o co vlastně v údajné editaci šlo. Editované holčičky, pokud existují, určitě nevypadají jako Hitler, jak si možná stále ještě myslí někteří zarytí odpůrci všechno genetického. Ani nejsou superkrásné, superchytré nebo superbohaté. He a jeho tým jim genetickým editorem údajně vypnuli gen pro povrchový receptor bílých krvinek CCR5 (C-C chemokine receptor type 5).

 

Receptor CCR5 (žlutě) v buněčné membráně. Kredit: Thomas Splettstoesser.
Receptor CCR5 (žlutě) v buněčné membráně. Kredit: Thomas Splettstoesser.

Jestli k tomu skutečně došlo, tak tím Číňané napodobili velmi vzácné mutace, jimiž jsou někteří lidé chránění před infekcí virem HIV. Příznivou souhrou okolností taková editace chrání před cholerou a dokonce i před pravými neštovicemi. Editování lidských embryí je v dnešní době jistě kontroverzní. Ale být chráněný před HIV, cholerou a neštovicemi, to není kontroverzní, nýbrž naprosto cool. A to je zatím jenom maličká ochutnávka možností, které nabízí genetický editor CRISPR. Ať už jde o změny genomu nebo šílení veřejnosti, které je budou doprovázet.

 

Jak mělo dojít k editaci čínských dvojčat? He a spol. prý vyřadili gen pro receptor CCR5 v embryích u celkem 7 párů, které se rozhodly pro umělé oplodnění. U jednoho z těchto párů byl zákrok úspěšný a výsledkem by měla být zmíněná dvojčata. Zatím není jisté, zda k něčemu takovému došlo. Oslovení experti mají ale jasno, že je to alarmující, zničující a především velice nezodpovědné. Například Hannah Brown z South Australian Health and Medical Research Institute je přesvědčená, že je zbytečné chránit lidi před HIV editováním, protože onemocnění AIDS je přece v dnešní době možné snadno předcházet prevencí.


V případě Číny je vždy na místě zdravá skepse. Jak se ale na základě mediálních vyjádření zdá, vědecká mýdlová opera s editovanými dvojčaty zaskočila i Čínu. Stovka čínských odborníků vydala společné prohlášení, v němž údajnou editaci lidského genomu odsuzuje a vyzývá k zavedení přísnější legislativy. Současný skandál podle nich poškozuje reputaci Číny ve světě a také vývoj biomedicíny v Číně. Což je samozřejmě s otazníkem. Pokud se totiž skutečně narodila editovaná dvojčata, tak navzdory veškerým kontroverzím Čína de facto zvítězila v Biomedicínském závodě o světovou prestiž a už navěky bude první zemí, kde se to povedlo. Autor komentáře vážně pochybuje, že by o to Čína nestála.


Čínské úřady hodlají celou záležitost vyšetřovat. Univerzita Southern University of Science and Technology v jihočínském Šen-čenu si dala tu práci a zveřejnila oficiální prohlášení, v němž se od výzkumu genetika He distancuje. Prý už dávno není jejich zaměstnancem, a tak dále. Pokud všechny informace sedí, tak by He v takovém případě zeditoval dvojčata bez povolení či dohledu čínských úřadů. V této souvislosti je samozřejmě na místě otázka, zda je něco takového v současné Číně, která právě mohutně utužuje režim a ořezává svobodu bádání na čínských univerzitách, vůbec možné. Snad budeme brzy vědět víc. 

Video
Ethic debates going on as Chinese scientist claims first gene-edited babies bornVideo: Jiankui He talking about human genome editingLiteratura
Phys.org 27. 11. 2018.

Datum: 27.11.2018
Tisk článku

Související články:

Už je to tady. Čínští vědci geneticky modifikovali lidská embrya     Autor: Stanislav Mihulka (25.04.2015)
Britští genetici budou editovat genom lidských embryí     Autor: Stanislav Mihulka (17.01.2016)
Vesmírný závod 2.0? Číňané léčí první pacienty editorem CRISPR!     Autor: Stanislav Mihulka (19.11.2016)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace