Čínský railgun vyplul na moře. Údajně  
Tanková výsadková loď Haiyangshan se teď plaví někde v Pacifiku, a má na palubě něco, co vypadá jako elektromagnetický railgun. Je to pokročilá vojenská technologie anebo plastová hračka Made in China?
Kredit: China Defense Blog.
Kredit: China Defense Blog.

V lednu 2018 se v headlinech světových médií poprvé objevila čínská válečná loď jménem Haiyangshan. Není to vlastně nic moc extra plavidlo. Jde o jednu ze starších čínských tankových výsadkových lodí třídy 072III (v kódu NATO Yuting-II), o výtlaku 7

Výstřel z railgunu US Navy, již v roce 2008.
Výstřel z railgunu US Navy, již v roce 2008.

tisíc tun a délce asi 120 metrů, která je ve službě od května 1996.

 

Za normálních okolností by taková loď uvezla cca 10 tanků nebo 500 tun vojenských zásob anebo 250 vojáků s kompletní výbavou, které by mohla vyložit na břeh při obojživelné operaci. Jenomže podle dostupných informací, a ty nejsou nijak zvlášť obsáhlé, má loď Haiyangshan, které média přezdívají „Yangtze River Monster“, na palubě něco speciálního. Měl by to být elektromagnetický railgun, čili hypersonické kolejnicové dělo, jedna z futuristických zbraní, jaké teď vyvíjejí pokročilé armády světa.


Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, což je samozřejmě otázka, tak se Čína již v lednu 2018 stala první zemí světa, která nainstalovala railgun na loď. Předstihla by tím i samotné Spojené státy, které jsou podle převládajícího názoru na špici výzkumu a vývoje railgunových technologií. Jak je to ale doopravdy, a zda Čína skutečně sesadila Spojené státy z vedení v honbě za railgunovými zbraněmi, to vlastně vůbec není jasné. Není tajemstvím, že čínský režim je posedlý utajováním. Rovněž je notoricky známou věcí, že jednotlivé státy světa, obzvláště právě autoritáři a diktátoři, často rádi přehánějí své úspěchy ve vývoji převratných vojenských technologií. Nafukují tím svou sílu, stresují své soupeře, a vlastně ani moc neumějí mluvit pravdu.


Dne 29. prosince 2018 „Monstrum z řeky Jang-c’-ťiang“ připlulo zpátky do světových médií a sociálních sítí. Přesné místo výskytu lodě není známé, ale prý opustila řeku a pohybuje se na volném moři kdesi v Pacifiku. Vzhledem k hustému lodnímu provozu v dané oblasti není údajně možné loď přesně lokalizovat. Povaha původních zpráv ukazuje na to, že zřejmě nepůjde o náhodný nebo snad nechtěný únik informací. To spíše čínská lidová armáda sděluje světu, co uzná za vhodné.


Ať už je to pravda nebo jen mediální hra, testování railgunu na zmíněné tankové výsadkové lodi by podle komentátorů dávalo smysl. Haiyangshan je už za zenitem. Čína by mohla loď sešrotovat nebo použít k nějakým testům. Konstrukce takové lodi navíc umožnuje vcelku pohodlnou instalaci railgunu a jeho obslužných zařízení, která jistě nejsou úplně drobná. Už jenom zdroj energie pro railgun bude jistě masivní.

 

Je to railgun, není to railgun? Kredit: Twitter user @dafengcao
Je to railgun, není to railgun? Kredit: Twitter user @dafengcao

Americké námořnictvo pracuje na vývoji railgunu dlouhé roky. Veřejnost zná celou řadu technických parametrů a detailů. Každý si může na Youtube pustit videa, v nichž létají projektily amerických railgunů a s úžasnou silou prorážejí ocelové desky. Cílem amerického výzkumu je railgun, který bude pálit projektily s energií 32 megajoulů, rychlostí 10 výstřelů za minutu. Zatím ale Američané dost zápasí s vývojem zdroje energie pro takový railgun, s elektronikou, a také s rychlým opotřebením hlavní railgunu.


O čínském railgunu se toho ví mnohem méně. Vlastně prakticky nic. Kdo kdy viděl výstřel jejich railgunu? Skeptici tvrdí, že Čína ve vývoji railgunů už skutečně dohnala nebo dokonce předehnala Spojené státy. Jen provádějí testy skrytě, hlavně na oceánu. V takovém případě by …, jak říká jedna kouzelná anglická fráze, „China really could be eating America’s lunch in the railgun world“. Podle optimistů je Čína (zatím) v railgunech pozadu a jenom dělá to, co dovede nejlépe: krade nápady, napodobuje úspěšné technologie, manipuluje zprávy a provokuje. V extrémním případě by „railgun“ na palubě „Monstra z řeky Jang-c’-ťiang“ mohl být plastovou hračkou pro přerostlé děti. Časem se snad dozvíme víc.

Video: Navy's Gigantic Electromagnetic Railgun Is Ready for Deployment


Literatura
Popular Mechanics 31. 12. 2018.

Datum: 03.01.2019
Tisk článku

Související články:

Mohli by těžaři na Měsíci vystřelovat rudu do vesmíru railgunem?     Autor: Stanislav Mihulka (14.04.2017)
3 megajoulový railgun Blitzer vypálil projektily hypersonickou rychlostí     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2017)
Railgun námořnictva vyrazil do terénu a přináší průlomovou technologii     Autor: Stanislav Mihulka (04.08.2017)
Čína údajně testuje hypersonický zbraňový systém DF-17     Autor: Stanislav Mihulka (31.12.2017)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace