Railgun námořnictva vyrazil do terénu a přináší průlomovou technologii  
Chcete střílet energetickými zbraněmi? Bez skvělého zdroje energie se to neobejde.
Railgun na testech. Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun na testech. Kredit: US Navy/John Williams.

Američtí vojenští vývojáři z Úřadu výzkumu námořnictva ONR (Office of Naval Research) pracují na tom, aby zkrotili elektromagnetické zbraně. Jsou podle všeho úspěšně a nedávno ohlásili, že se jejich elektromagnetický railgun vydá z laboratoří na terénní testy. Mluvčí ONR se na nedávném podniku 2017 Naval Future Force Science and Technology Expo ve Washingtonu D. C. nechal slyšet, že railgun je připravený pro střelby v terénu.

 

Raketový torpédoborec Zumwalt. Kredit: U. S. Navy.
Raketový torpédoborec Zumwalt. Kredit: U. S. Navy.

V centru Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division zřídili nové speciální místo pro testování railgunu Rep-Rate Test Site. Testy tam podstoupí railgun ElectroMagnetic RailGun (EMRG), což je jedna z nové generace hypersonických zbraní, které teď vyvíjejí dnešní vojenské velmoci. Elektromagnetický pulz railgunu vystřeluje projektily s úsťovou rychlostí přes Mach 6, do vzdálenosti přes 185 kilometrů. Railgun udělí projektilu takovou kinetickou energii, že zničí cíl, aniž by potřeboval výbušninu drtivé síly. Z toho se odvíjejí další výhody takové zbraně, například bezpečnější munice.

 

Railgun v „laboratorních“ testech. Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun v „laboratorních“ testech. Kredit: US Navy/John Williams.

Railgun EMRG zatím absolvoval salvy více výstřelů, při nichž měly projektily relativně nízkou úsťovou rychlost. Teď se railgun dočká zvýšení velikosti salv, rychlosti střelby a energie výstřelů. Letos v září by měl railgun EMRG dosáhnout energie na jeden výstřel 20 megajoulů a v roce dokonce 32 megajoulů. Energie jednoho megajoule přitom zhruba odpovídá energii vozidla o hmotnosti1 tuny, které se pohybuje rychlostí přes sto kilometrů za hodinu.

 

Railgun v terénu. Kredit: Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun v terénu. Kredit: Kredit: US Navy/John Williams.

Pro takové výkony je railgun vybavený řadou pokročilých technologií. Mezi nejvýznamnější z nich náležejí pokročilé zdroje energie pro railgun, v tom případě kondenzátory. Když odborníci Úřadu výzkumu námořnictva začínali s testování railgunu, tak používali komerčně dostupné kondenzátory. Brzy se ale ukázalo, že s takovým zdrojem energie nejsou railguny použitelné pro bojové nasazení. Jsou tak velké a neforemné, že je není možné použít ani na palubu nových raketových torpédoborců třídy Zumwalt.

 

V Úřadu výzkumu námořnictva proto vyvinuli vlastní vylepšené a zmenšené kondenzátory, které mohou poskytnout railgunu energii 20 megajoulů na jeden výstřel a výhledově i 32 megajoulů. Podle vedení Úřadu výzkumu námořnictva tyto kondenzátory představují novou generaci zařízení pro ukládání energie. Lze do nich uložit energii v hustotě, která přesahuje 1 megajoule na metr krychlový. Podle dostupných informací je lze dobíjet tak rychle, že railgun může pálit rychlostí deset ran za minutu.


Budoucí lodě amerického námořnictva bezpochyby využijí railguny jako mocnou zbraň. Výkonné zdroje energii ale mohou pohánět řadu dalších energeticky náročných zařízení. Díky nim budou mít válečné lodě účinné lasery, jako například lasery protidronové obrany s výkonem 150 kW, výkonný radar anebo účinný systém pro elektronický boj. Až někdy příště budou lodě U. S. Navy v boji, tak díky podobným zdrojům energie budou mít zároveň zapnuté railguny, lasery, radary, motory a další kritické systémy – aniž by se posádky musely bát, že jejich zbraně náhle ztratí energii.  

Video
Navy Railgun Successfully Fires Multi-Shot Salvos


Literatura
Defense One 2. 8. 2017, ONR 25. 6. 2017.

Datum: 04.08.2017
Tisk článku

Související články:

Laserový systém amerického námořnictva nasazen v Perském zálivu     Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2014)
Mohli by těžaři na Měsíci vystřelovat rudu do vesmíru railgunem?     Autor: Stanislav Mihulka (14.04.2017)
3 megajoulový railgun Blitzer vypálil projektily hypersonickou rychlostí     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2017)Diskuze:

Pořád

Zab Hazar,2017-08-25 18:51:41

marně přemýšlím, proti komu jako že by mělo to ELMG dělo sloužit? Proti srovnatelnému protivníkovi jistě ne - lodě se dnes díky raketové výzbroji navzájem ničí daleko za horizontem. Proti slabšímu nepříteli zase s přehledem stačí soudobý příďový kanón. Trefit tím letadlo je spíš pohádka, a trefit tím družici utopie. Takže koho tedy chce americké námořnictvo ničit na dohledovou vzdálenost pomocí brutálního kanónu?

Odpovědět

Railgun

Alexandr Kostka,2017-08-07 16:59:43

Railgun obecně trpí na "výdrž hlavně". Jelikož je projektil vymrštěn elektrickými výboji vznikajícími mezi kontakty a samotným projektilem, kontakty nesmírně rychle "uhoří". Současné maximum je někde kolem 30 výstřelů, nedovedu si představit, že by někdo podobnou hračku hodlal opravdu bojově nasadit. Představa, jak za 2 minuty "spálí hlaveň" a pak se v boji čeká půl dne, než jí parta joudů vymění, je docela vtipná. Nemluvě o tom, že "výstřel" je na patřičném detektoru nepřehlédnutelný jako blesk. Pro "neviditelnou" loď zarušeně výhra.

Odpovědět


Re: Railgun

Florian Stanislav,2017-08-08 01:25:10

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetick%C3%A9_d%C4%9Blo
"Vodivý projektil urychluje Lorentzova síla vzbuzená silným elektrickým impulzem...Projektil je urychlovaný pomocí Lorentzovy síly, která je vyvolána pohybem elektronů elektrického proudu skrze projektil v přítomnosti magnetického pole, které vytváří elektrický proud procházející kolejnicemi..Při výstřelu se tvoří PLAZMA, které poškozuje vodící kolejnice. V současnosti (2017) jsou nejlepší hlavně schopné vydržet asi 400 výstřelů."

http://vtm.e15.cz/letadlo-vs-radar-neviditelne-letouny-stealth
"V současnosti se při hledání letounů stealth nejvíce spoléhá na infračervenou detekci (termovizi). Její přesnost a dosah ovšem výrazně ZAOSTÁVÁ za schopnostmi radaru. Ale na druhou stranu pracuje v pasivním režimu a je tedy na rozdíl od vyzařování radaru prakticky nezjistitelná."
Výstřel railgun na vzdálenost řekněme 150 km znamená, že obě lodě jsou jsou vůči sobě silně za obzorem.

Odpovědět


Re: Re: Railgun

Josef Hrncirik,2017-08-08 07:26:27

Jakou to má přesnost při střelbě z ožižlaných kolejí,
ev. když si plazma a vedení proudu (a tudíž síla pohonu, nechodí jen projektilem, ale záhadně oblouky za ním)?
Oblak při výstřelu jsou odešlé rohy kolejniček.
Než projektil doletí za cca 70 s k cíli, cíl změnou rychlosti či směru či větru mine, nehledě NATO, že pálí krátkou ožižlávanou hlavní z prchajícího a kymácejícího se Zumvalt .

Odpovědět

Josef Hrncirik,2017-08-04 13:08:31

Odpovědět


Re: Breakthrough shot through capacitor without God self-healing abilities

Josef Hrncirik,2017-08-05 13:26:16

1073/pnas.1603792113 je rádo, že vyždímalo 1 MJ/m3 z 3 vrstvého nanokompozitu při max. 50 GW/m3.
Byly však připraveny vzorky jen cca á 0,1g;
el. parametry byly měřeny jen na výřezech cca 1 mg.
Pistolníci z AerovoxLithiumPower_2608.pdf jsou však prý v případě nezbytné sebeobrany schopni pálit kadencí 100 kHz při 2,4 MJ/m3 i z jednoduchého PVDF dielektrika.
Prakticky však bo PET (Mylar) dá jen cca 0,4 MJ/m3, želBarboře.

Odpovědět

Railgun - zlepšení.

Vlastislav Výprachtický,2017-08-04 09:03:56

Je patrné, že došlo k značnému vylepšení obslužnosti, akumulace energie i kadenci. Problém spatřuji v nákladnosti celého zařízení s návazností na životnost railgunu v případném bojovém nasazení. Odhaduji,že po zjištění místa odpalu do několika minut bude odpálena protivníkem sprška raket, která bude naváděna přímo na pohyblivý cíl. Realizace navádění průrazného náboje railgunu za letu se může zdařit, to však ještě navýší nákladovost. Každopádně se jedná o nový směr vývoje zbraňové techniky, který se bude neustále vyvíjet.

Odpovědět

Sice ještě střílí překonaným černým (dýmným) prachem jako v Bostonu, ale pokud už je Tlustá Berta na kolejích Magistrály, je to nesporně úspěch

Josef Hrncirik,2017-08-04 08:12:30

Největší úspěch je ale ve jménu Svaté Barbary natlačit výkon 1 MJ do objemu pouhý m3.

Odpovědět


Re: Sice ještě střílí překonaným černým (dýmným) prachem jako v Bostonu, ale pokud už je Tlustá Berta na kolejích Magistrály, je to nesporně úspěch

Radovan Mikuš,2017-08-04 21:59:02

Energiu. Nie je problém do objemu 1m3 natlačiť energiu 1MJ, ale ju stadiaľ dostatočne rýchlo dostať von. Čiže poskytnúť dostatočný výkon. Aj obyčajné Li-Ion akumulátory môžu mať hustotu energie až 2000MJ/m3, avšak neposkytnú potrebný výkon pre railgun.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace