MicroBRAIN: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek  
Malý létající hmyz má maličké mozečky s pár set neurony. Přesto zvládají spoustu věcí, včetně obstojné navigace a let v reálném světě. DARPA by ráda postavila umělé inteligence, které budou schopné hmyzího uvažování a hmyzího vědomí, přičemž budou malé a spotřebují jen málo energie.
Hlava bzučivky, plná úsporné inteligence. Kredit: JJ Harrison / Wikimedia Commons.
Hlava bzučivky, plná úsporné inteligence. Kredit: JJ Harrison / Wikimedia Commons.

Hmyz je malý. A přesto je očividně velmi šikovný. Nad jeho schopnostmi a dovednostmi nejednou kroutíme hlavou. Velmi malé a oproti tomu našemu jednoduché jsou i hmyzí mozky. Přesto fungují efektivně, a jak ukazují nedávné experimenty, jsou schopné až překvapivého uvažování.


Agentura amerických vojenských vývojářů DARPA se dlouhodobě snaží omezit rozsah výpočetní síly a hardware, který je nezbytný k provozování aplikací s pokročilou umělou inteligencí. Teď DARPA rozhodla hledat inspiraci u hmyzu. Agentura před pár dny dala jasně najevo, že chce postavit výpočetní systémy, které budou tak malé a zároveň výkonné jako mozky „velmi malého létajícího hmyzu“.

 

Logo DARPA.
Logo DARPA.

DARPA vyhlásila program Microscale Biomimetic Robust Artificial Intelligence Networks, čili MivroBRAIN, jehož konečným cílem je vytvořit pokročilé systémy umělé inteligence, které budou velmi malé, bude jim stačit méně energie, a bude je nutné trénovat na menším množství dat.

 

Vědci by měli v rámci takového projektu analyzovat hmyzí mozky, které umožňují svému majiteli obstojně navigovat v reálném světě, i když mají minimální kapacitu a omezené informace. Díky takovému výzkumu by měli vývojáři umělých inteligencí dostat nápovědu, jak postavit pokročilé systémy umělé inteligence, které budou malé a zároveň zvládnou uvažování na hmyzí úrovni.
Podle DARPA na malém létajícím hmyzu příroda očividně zapracovala. Ve snaze ušetřit hmotnost těla a potřebnou energii, mají některé druhy létajícího hmyzu na navigaci pouhých pár set neuronů. Přesto létají a nikoliv úplně zle. DARPA očekává, že badatelé prozkoumají nervové a senzorické systémy malého létajícího hmyzu a vyvinou modely výpočetních systémů, které bude možné zprovoznit na vhodném hardware a pak i napodobit úctyhodné výkony malých hmyzích mozečků.

 

Kanadská Arktida. Inteligence muchniček je obzvlášť zničující. Kredit: NicolasPerrault / Wikimedia Commons.
Kanadská Arktida. Inteligence muchniček je obzvlášť zničující. Kredit: NicolasPerrault / Wikimedia Commons.


Projekt MicroBRAIN je součástí širšího programu DARPA, který nese název Artificial Intelligence Exploration. Tento program zahrnuje rychlé investice menšího rozsahu do slibných projektů, které přispějí k úsilí DARPA vytvořit umělou inteligenci „třetí vlny“. Inteligence třetí vlny by přitom měly být schopné obecného uvažování a být si „vědomé“ kontextu, což jim umožní lépe chápat okolní svět.

 


Lidé si často představují, že k obstojnému chápání okolního světa je třeba napodobit lidských mozek. Ten ovšem obsahuje asi tak 60-70 miliard vzájemně vysoce propojených neuronů. Simulovat něco takového je zatím zcela mimo naše možnosti. Byla by to ale vlastně hloupost. Začínali snad vynálezci palných zbraní laserovými puškami? Hmyzí mozky mívají méně než tisícovku neuronů a ve světě se očividně neztratí.


Je rozhodně dobrý nápad nejprve důkladně pochopit fungování takového mozku, a až pak se zabývat něčím složitějším. Vědci se přitom domnívají, že detailní analýzy hmyzích mozečků jim mohou poskytnout zásadní informace, které pak využijí pro architekturu systémů umělé inteligence. Zájemci o tento typ výzkumu se mohou přihlásit s projektem do 4. února, přičemž ty nejlepší projekty bude DARPA financovat.


DARPA nabízí výzkumným týmům, které mají zájem podílet se na programu MicroBRAIN, až 1 milion dolarů. Za to chtějí, aby vědci vytvořili fyzický model nervových systémů hmyzu, analyzovali, jak se hmyzí mozky vyvíjejí v čase, a také aby navrhli hardware, které bude simulovat neurální struktury hmyzích mozků. MicroBRAIN vypukne 4. dubna a měl by trvat 18 měsíců.

Video:   Why the insect brain is so incredible - Anna Stöckl


Literatura
Defense One 10. 1. 2019.

Datum: 24.01.2019
Tisk článku

Související články:

DARPA vyvíjí hejnovou taktiku pro drony na městských bojištích     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2018)
DARPA vyvinula zařízení pro telepatickou komunikaci s hejnem dronů     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2018)
Obranný genetický systém Insect Allies využívá šíření hmyzem     Autor: Stanislav Mihulka (06.10.2018)Diskuze:

LEM

Marek Zelenka,2019-01-26 13:50:02

O efektivitě fungování hmyzu a vhodnosti jeho využití v umělé inteligenci psal odborná pojednání Stanisław Lem už tak před 50 lety. Snahu okopírovat lidský mozek za účelem vytvoření umělé inteligence viděl jako naprostý nesmysl a zbytečnost.

Odpovědět


Re: LEM

Milan Krnic,2019-01-26 13:56:24

Nesmysl to samozřejmě je, protože k čemu mozek bez těla.

Odpovědět


Re: LEM

Jan Novák9,2019-01-27 14:11:57

Efektivita mozku je vytvořena především všemožnou kompresí funkcí kde se využívá fyzikálních vlastností organických molekul, jejich interakcí s receptory až po rychlost jakou se obnovuje zásoba vápníku v axonech. Další vrstva je interakce přenašečů, zpoždění penosu na synapsích a rychlost doplnění přenašečů, další vrstva je účinek hormonů na neurony a axony, další vrstva je zpětná vazba a prořížení mezi okruhy kdy stejný neuron je zapojený do různých funkcí atd.

Já si myslím že pro to aby simulace fungovala stejně jako mozek musela by být na molekulární úrovni nebo možná i na atomární úrovni a to včetně hormonálních změn, např. adrenalin se nevytváří v mozku ale ovlivňuje ho.

Odpovědět

AI hráči

Lada 1,2019-01-25 20:21:50

Pro zajímavost zmíním asi každému známé Alpha Go, Alpha Chess Zero od DeepMind. Na myšlenky práce DeeepMind navazuje komunitní Lc0 (alias Leela). http://lczero.org/ -Šachovou Lc0 lze sledovat na https://www.chess.com/computer-chess-championship nebo https://tcec.chessdom.com/live.html proti špičce heuristických šachových motorů.
Velikost NN je 20x256 (int8 nebo fp16).

A ze včerejšího večera úžasná novinka od DeepMind
Starcraft II AI
https://www.youtube.com/watch?v=cUTMhmVh1qs

Odpovědět


Re: AI hráči

Milan Krnic,2019-01-26 13:26:29

Co je na ní úžasného? Jak sami autoři říkají, uvidíme, zda to k něčemu v rámci vývoje oboru bude.
AlphaStar: The inside story
https://www.youtube.com/watch?v=UuhECwm31dM

Odpovědět

DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Teodor Vopajslik,2019-01-25 00:31:10

Citace:Hmyzí mozky mívají méně než tisícovku neuronů a ve světě se očividně neztratí.

Pokud vim, tak mozek hmyzu ma kolem 1 mm3 a jeden kubicky milimetr mozku ma kolem 800 000 az 1 milion neuronu.
Ale americti vjedci maji vzdy pravdu jako drive sovjetsti.

Odpovědět


Re: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Mintaka Earthian,2019-01-25 13:24:35

Jednak není hmyz jako hmyz.

Třeba u takové octomilky asi 1mm3 mozku neseženete no a pak mozek, to jsou nejen neurony, ale především jejich spojení.

Odpovědět


Re: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Pavel Hudecek,2019-01-25 19:38:55

Na iRozhlasu jsem narazil na informaci o nejmenším hmyzákovi, nějaké cizopasné vosičce, se 7500 neurony, v Epoch Time psali o včelách s "méně než milionem neuronů". Takže ano, soudruzi z USA asi někde udělali chybu.

Odpovědět


Re: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Tomáš Habala,2019-01-25 20:52:02

V tom videu, čo je v článku priložené, sa hovorí, že hmyzí mozog má má menej ako milión neurónov.

Odpovědět


Re: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Tomáš Habala,2019-01-25 20:52:02

V tom videu, čo je v článku priložené, sa hovorí, že hmyzí mozog má má menej ako milión neurónov.

Odpovědět


Re: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek

Marek Fucila,2019-01-30 16:51:42

Zoznam zvierat a počty ich neurónov:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_by_number_of_neurons

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace