DARPA vyvíjí hejnovou taktiku pro drony na městských bojištích  
Drony mají dostat do své výbavy letadla, tanky i lodě. Pěchotě by to mohlo být líto, ale američtí vojenští vývojáři DARPA naštěstí myslí i na ně.

Drony vstupují na městská bojiště. Kredit: Activision.
Drony vstupují na městská bojiště. Kredit: Activision.

Drony bývají společenské. Mohou operovat ve skupinách a poslední dobou i ve velkých hejnech. Taková hejna vojenských dronů představují zajímavou novinku pro rozmanitá bojiště dnešního světa. Velitelé a vojenští stratégové se s nimi ale nejprve musí naučit pracovat a samotné drony potřebují vybavit své inteligence účinnou hejnovou taktikou. To je výzva pro nejlepší mozky, zejména pro legendární vývojáře americké armády DARPA.

 

DARPA chce hejn dronů vybavit i pěšáky. Kredit: DARPA.
DARPA chce hejna dronů vybavit i pěšáky. Kredit: DARPA.

Jejich nový projekt nabízí zájemcům pracovat na úkolu, který má v dnešní době stále ještě příchuť science-fiction. Zadáním je sebrat smíšené hejno 250 a více autonomních dronů a předat je pod velení malé jednotky pěchoty nebo mariňáků. A pak hejno nechat plnit komplikované mise v prostředí městských bojišť. Cílem úsilí DARPA a účastníků vyhlášené soutěže je především vyvinout ofenzivní taktiku pro hejna autonomních dronů.

 

Technologie hejn dronů už ve skutečnosti existuje, jak vyšlo najevo zhruba před rokem. Americká armáda tehdy oznámila úspěšný test hejna 103 mikrodronů Perdix, které vypustily stíhací bombardéry Boeing F/A-18 Super Hornet nad kalifornským jezerem China Lake. Američané počítají s hejny dronů pro bojové letouny, tanky i lodě. A DARPA je očividně rozhodnutá vybavit hejny dronů pro útočné i obranné operace také pěchotu, zejména když bude bojovat ve velmi obtížném městském prostředí. S drony a jejich inteligencemi také masivně experimentuje hlavní protivník USA dnešní doby, tedy Čína.


Program OFFSET. Kredit: DARPA.
Program OFFSET. Kredit: DARPA.

Nový program DARPA, který nese název OFFensive Swarm-Enabled Tactics, čili OFFSET, se zaměřuje na kombinování autonomních leteckých dronů s pozemními v městském prostředí. Fázi 1 tohoto projektu zajišťují společnosti Raytheon BBN Technologies a Northrop Grumman Corporation. Jejich úkolem je dodávat soutěžním týmům vše potřebné k tomu, aby mohly navrhnout, vyvinout a otestovat hejnové technologie ve virtuálních i reálných prostředích.

 

Účastníci programu OFFSET budou muset prověřit vyvíjené technologie v celkem pěti kapitolách (Swarm Sprints) – v hejnové taktice, hejnové autonomii, společných týmech lidských operátorů s hejny, ve virtuálním prostředí, a také v reálném prostředí. Každé z těchto kapitol se budou účastníci projektu věnovat po dobu šesti měsíců, po jejichž uplynutí bude následovat test a zhodnocení výsledků.


V první kapitole programu se účastníci budou věnovat tvorbě hejnových taktik pro smíšená hejna 50 leteckých a pozemních dronů. Úkolem pro tato hejna bude izolovat cíl operace uvnitř plochy dvou čtvercových městských bloků, během mise, která bude trvat 15 až 30 minut. Drony budou mít na starost průzkum, zmapování situace a zřízení perimetru kolem oblasti operace.


Jak u DARPA bývá zvykem, program je otevřený pro mnoho rozmanitých zájemců. Hledají ta nejlepší inovativní řešení, v tomto případě hejnové strategie, a nezáleží jim až tak na tom, kdo s nimi přijde. Soutěže hejnových taktik se mohou účastnit akademické instituce, malé startupy i velké korporace.

Video:   OFFSET Program Calls for Participants in Swarm Sprints


Video:  What Is a Swarm?


Literatura

Defence News 9. 1. 2018.

Datum: 09.01.2018
Tisk článku

Související články:

Co si šéf Pentagonu objednal na příštích deset let?     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2016)
Americké tanky, letadla a lodě budou ovládat vlastní drony     Autor: Stanislav Mihulka (06.01.2017)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)Diskuze:

dilema

Martin Smatana,2018-01-11 15:29:26

Čo bude účinnejšie? Guľovnica, alebo brokovnica?

Odpovědět


Re: dilema

Milan Krnic,2018-01-11 22:21:28

Vzhledem k tomu, že boj probíhá v zástavbě, je vůbec otázkou, na co tam budou takové drony dobré. Nepochybně je to ale vývoj a segmentový ekonomický růst. Jinak tedy, co je účinejší, napadne vás, ten, jehož kulku vede Bůh, takové starosti nemá.

Odpovědět


Re: Re: dilema

Jack Ketch,2018-01-12 10:05:46

Lepší být navigován dronem, který vidí co je za rohem, než bohem

Odpovědět


Re: Re: Re: dilema

Milan Krnic,2018-01-12 12:24:02

Nevidím souvislost. Každopádně k nahlížení za roh používají vojáci vhodnou techniku, nejjednodušší je zrcátko, některé jednotky mají i podporu dronů, běžně.

Odpovědět


Re: dilema

G G,2018-02-02 12:30:29

Síťka na motýly

Odpovědět

Kolko to vydrzi lietat?

Radoslav Porizek,2018-01-10 20:49:22

Celkom by ma zaujimalo, kolko sa taky standartny vojensky dron dokaze udrzat vo vzduchu, nez sa mu vybiju baterky.

Civilne drony vydrzia tak 5-minut intezivneho lietania. S vacsou bateriou treba skalovat silnejsiu konstrukciu, silnejsie motory, takze velke zvysenie letoveho casu neocakavam. Nehovoriaqc o tom, ze vojenske drony by mali uniest nejake extra vybavenie, aby mohli plnit svoj ucel.

Je teda ta 30-minutova akcia s dronmi spominana v clanku realna?

Odpovědět


Re: Kolko to vydrzi lietat?

Michal Lichvár,2018-01-11 13:00:31

To je možno práve tá výzva. Jedná sa o hejno, čiže možno môžu mať nejakú základňu, kde si budú chodiť vymieňať batérie. Vo vzduchu budú neustále nejaké drony a časť bude meniť baterku. Batérie sa môžu nabíjať mimo dronov.

Prípadne vymakané riešenie je výmena batérie za letu. Tz. existovali by špecializované drony, ktoré by zo základne nosili na bojisko nabité batérie.

Základňou môže byť nejaká mobilná platforma pechoty.

Odpovědět


Re: Re: Kolko to vydrzi lietat?

Alexandr Kostka,2018-01-11 14:27:01

Mě by docela zajímala ta představa, jak "malý tým" táhne do akce podobné množství materiálu. Ano, drony určené k pozorování mohou být o váze pár gramů (ale i tak je to 200 kusů které je nutné nerozbité donést) ale vyzbrojený má 5-6 kg. Takže počítaných třeba 30 útočných dronů, plus to hejno prcků, plus nějaké náhradní baterie, plus možnost dobíjení na místě (spíš generátor než velká baterie) plus nějaká náhradní munice.. A jsme patrně na čtvrt tuně nebo výš. A navíc materiálu, se kterým není optimální moc mlátit a který je dost neskladný. A to mluvíme o krátké akci.

Odpovědět


Re: Re: Re: Kolko to vydrzi lietat?

Jack Ketch,2018-01-12 10:03:31

Pěchota dnes jezdí autem, které může nechat zaparkované 100 metrů od místa akce a drony pouštět odtamtud

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Kolko to vydrzi lietat?

Alexandr Kostka,2018-01-12 10:58:08

Pěchota může jezdit autem. Pokud zavedou toto, tak bude muset. A to patrně s autem s přívěsem, ono ty drony zabírají i nemalé místo. Nevím jak moc to vylepší skóre přímo na bojišti, ale rozhodně hodně poklesne možnost, jak tam tu pěchotu dostat nenápadně, natož přes neprůjezdný terén. (a město se po troše ostřelování, když jsou v ulicích trosky projíždí dost blbě)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Kolko to vydrzi lietat?

Jack Ketch,2018-01-12 12:05:51

Běžné pěchotní vozidlo vypadá třeba takhle, takže to asi nebude zásadní problém
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/MCV-80.jpg

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kolko to vydrzi lietat?

Milan Krnic,2018-01-12 12:22:54

A ve městě už ťapy, ťapy, v závěsu s překladatelem.
https://www.gov.uk/government/news/the-vital-role-of-interpreters-in-helmand
Tankem "important relationships" nenavážete.

Odpovědět

Jmenuji se Timothy Chung

Radek Bouzek,2018-01-10 16:58:34

Vítejte v programu Darpa, získání převahy nad našimi nepřáteli. Naši lidé jsou obsazení v klíčových pozicích výzkum, technologie a bussines. Brzy se dozvíme více.

Odpovědět

EMP weapons

Bluke .,2018-01-10 10:51:18

Uz teraz sa proti takymto dronom vyvijaju emp zbrane, jednorazove alebo s opakovanym zableskom emp.
Princip zbrane napriklad tu:
https://www.globalsecurity.org/military/library/report/1996/apjemp.htm

Odpovědět

Protiobrana

Michal Lichvár,2018-01-10 10:20:21

Voči takejto technológií nebude mať klasická pechota žiadnu šancu, tak ma napadlo, ako bude vyzerať obrana voči tejto technológií. Iné hejno? Laserové autonómne systémy? Alebo niečo primitívnejšie, ako napr. siete na vtáky? :)

Odpovědět


Re: Protiobrana

Jiří Večeřa,2018-01-10 13:24:57

Pravděpodobně bude nejlepší obranou množství malých dronů. Něco na principu zaminování inteligentními pohyblivými/létajícími minami. Budou vyčkávat na fasádách a střechách, mohou mít solární napájení a při útoku se uvedou do chodu. Laserové sestřelovače by musely být na výložnících vysunutých do ulic a ulice musí rovné a široké, jinak budou budou mít velké problémy s cloněním, bude zde mnoho mrtvých úhlů. Do sítě udělá první dron díru a další proletí. Možná je ale výroba výbuchu odolných sítí velkou obchodní příležitostí.

Odpovědět


Re: Protiobrana

Milan Krnic,2018-01-10 19:47:50

Vzhledem ke strategii, pozorované např. v Afghánistánu, atp., drony na situaci nic nemění. Myslím ten styl: pěchota prověří perimetr, přátelsky pokecá s obyvateli v obavě, že je usměvavá babička sejme, no a případnou odloučenou lokalitu, ve které se momentálně, už podvacáté zabydleli protivníci, po zaměření vybombarduje dělostřelectvo, nebo letectvo, úspěšně už po šestnácté. Aneb malými kroky vpřed, a hlavně, nenasrat místní obyvatele.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace