Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let  
Americké letectvo se společností Kratos Unmanned Aerial Systems vyvíjejí levný a všestranně využitelný bojový podzvukový dron. Pokud se prosadí, tak by se mohl stát jedním z klíčových prvků US Air Force. Valkýra vzlétla po 2,5 letech vývoje.
Magie valkýry. Kredit: 88 Air Base Wing Public Affairs.
Magie valkýry. Kredit: 88 Air Base Wing Public Affairs.

Teď už snad nikdo nepochybuje, že tryskové bojové drony v blízké budoucnosti sehrají zásadní roli ve vojenských střetnutích. Tahle budoucnost je zase o něco blíže díky úspěšnému prvnímu letu, který má za sebou experimentální dron amerického letectva Kratos XQ-58A Valkyrie. Jak stojí v tiskovém prohlášení společnosti Kratos, 5. března jejich valkýra letěla 76 minut nad vojenským testovacím zařízením Yuma Proving Grounds v Arizoně.

 

Logo společnosti Kratos.
Logo společnosti Kratos.

Kratos XQ-58A Valkyrie je společným projektem soukromé společnosti Kratos Unmanned Aerial Systems (KUAS) a vývojářů amerického letectva US Air Force Research Laboratory (AFRL). Dron vzniká v rámci programu Low Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT), který se snaží řešit problém s dramaticky narůstajícími náklady na vývoj, výrobu a provoz sofistikovaných bojových letounů, přetékajících hypermoderními technologiemi.

 

Valkýra by se nakonec měla stát relativně levným bezpilotním bojovým dronem, který není závislý na letištích, operuje na značnou vzdálenost a létá těsně podzvukovou rychlostí. Od zahájení vývoje tohoto dronu do tohoto prvního letu přitom uplynulo asi dva a půl roku. Očividně stealth valkýra se stane základem pro další vývoj víceúčelových bojových tryskových dronů. Takové drony by měly operovat buď jednotlivě anebo v hejnu, buď jako doprovod pilotovaných stealth letounů F-22 či F-35 anebo na průzkumných či samostatných bojových misích. Uplatnit by se měly i v elektronickém boji, který se podle všeho stává zcela samozřejmou součástí veškerých vojenských operací.

 

Výsledná valkýra je velmi podobná původnímu konceptu. Kredit: Kratos Defense.
Výsledná valkýra je velmi podobná původnímu konceptu. Kredit: Kratos Defense.

Stealth tryskový dron má délku 8,8 metrů a rozpětí křídel 6,7 metrů. Je tedy o něco menší, než nedávno představený autonomní dron Boeing Airpower Teaming System, který by měl v americkém letectvu hrát podobnou roli. Vše tedy nasvědčuje tomu, že US Air Force budou mít brzy k dispozici hned několik typů velkých bojových dronů.

 

Maximální rychlost valkýry je 1 050 km/h (Mach 0,85), přičemž se může dostat do výšky 13 715 metrů a do vzdálenosti 3 941 kilometrů. Na valkýře je prostor pro celkem osm kusů výzbroje, včetně chytrých pum JDAM či pum GBU-39 Small Diameter Bomb. V nejbližší době čekají valkýru ještě čtyři další zkušební lety, v nichž budou inženýři testovat letové systémy dronu, jeho aerodynamické vlastnosti, a také systémy používané při startu a přistání.


Podle manažera programu Valkyrie v laboratořích AFRL Douga Szczublewskiho je XQ-58A prvním konkrétním příkladem nového typu dronu, které lze pořídit a provozovat s relativně nízkými náklady, zatímco nabízejí zásadní bojovou kapacitu. Video laboratoří AFRL, které zachycuje valkýru na jejím historickém letu, je sice jenom krátké, nabízí ale podmanivý zážitek. Kéž by se podobné stroje už konečně vyvíjely a vyráběly i u nás.

Video:  XQ-58A Valkyrie Demonstrator Inaugural Flight


Literatura
Kratos 5. 3. 2019, US Air Force 6. 3. 2019.

Datum: 09.03.2019
Tisk článku

Atlas bylin - Knauerová Marta, Drnková Jana
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Atlas bylin
Knauerová Marta, Drnková Jana
Související články:

Další fáze revoluce dronů     Autor: Stanislav Mihulka (22.08.2012)
Budou drony námořnictva lovit teroristy anebo bojovat s Čínou?     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2013)
DARPA vyvíjí gremliny pro budoucí letecké operace     Autor: Stanislav Mihulka (06.09.2015)
Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace