Umělá inteligence oživila Salvadora Dalího. Je téměř k nerozeznání  
Jak digitálně vzkřísit slavného surrealistu? Potřebujete si vycvičit umělou inteligenci, najmout živé herce a sehnat si pořádnou deepfake technologii. Výsledkem je Dalí jako živý, který si s vámi vyfotí selfie při odchodu z muzea na Floridě.

Dali Lives! Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.
Dali Lives! Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.

Umělé inteligence dovedou leccos. Když na to přijde, tak klidně oživí mrtvé celebrity. Důkladně a důvěryhodně. Mohou to dosvědčit návštěvníci muzea extravagantního španělského umělce Salvador Dalí Museum ve St. Petersburgu na Floridě, kteří se tam mohou setkat s digitálně vzkříšeným Salvadorem Dalím.

 

Salvador Dali Museum. Kredit: Ebyabe / Wikimedia Commons.
Salvador Dali Museum. Kredit: Ebyabe / Wikimedia Commons.

Jejich Dalí není jen tak nějaká přihlouplá simulace. Na jeho vzniku se podílely pokročilé technologie strojového učení a deepfake. Digitální Dalí je vytvořený tak, aby obstojně komunikoval, od poznámek k počasí až po pořízení selfie s návštěníky muzea.

 

Nový projekt se jmenuje příhodně „Dali Lives“. Jeho tvůrci ho představili veřejnosti u příležitosti 115 výročí umělcova narození. Umělá inteligence digitálního Dalího trénovala na stovkách záznamů interview reálného Dalího, aby se naučila unikátní pohyby umělcovy tváře a jeho gesta. Na tvorbě digitálního avatara Dalího se podílel i živý herec s přibližnými Dalího proporcemi, který zahrál sérii scénářů. Deepfake technologie poté vykouzlila na těle herce Dalího vzhled. Digitální Dalí má i hlas, který rovněž vytvořil současný herec, na základě Dalího textů a interview.

Dalí ve svém muzeu. Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.
Dalí ve svém muzeu. Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.


S projektem Dali Lives se lze v muzeu setkat na třech různých místech. Digitální Dalí se zjevuje na velkých obrazovkách v životní velikosti, kde si jej návštěvníci mohou vyčarovat pomocí tlačítka. Výkonný ředitel Dalího muzea Hank Hine podotýká, že Dalí byl v mnoha směrech prorokem. Mimo jiné napsal, že by byl rád, kdyby lidé po jeho smrti mluvili o tom, že Dalí zemřel, ale ne úplně. Digitální Dalí tuhle velikánovu vizi vlastně pěkně naplňuje.

 

Selfie na rozloučenou. Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.
Selfie na rozloučenou. Kredit: Dali Lives, Salvador Dali Museum.

V posledních letech se horlivě debatuje o etice digitálního oživování mrtvých osobností. Technologie teď dospěly do bodu, kdy je možné vytvořit fotorealistické simulace kohokoliv, kdo je zachycen na fotografiích, filmech nebo alespoň věrných obrazech – a takovou simulaci pak nechat říkat a dělat naprosto cokoliv.

 

Někteří slavní mají z podobných technologií vyloženě hrůzu. V roce 2015 vyšlo najevo, že herec Robin Williams před svou smrtí sepsal novou závěť, ve které výslovně omezuje posmrtné využívání jeho tváře a osobnosti. Udělal to jako jeden z prvních. Podobných případů by se teď mohla objevit celá řada. Salvádor Dalí byl ale pro digitální vzkříšení naopak jako stvořený. Jen těžko si lze představit lepšího kandidáta na spojení pokročilé technologie, umění a výrazné osobnosti. Slavný surrealista o sobě mluvil ve třetí osobě a ze svého digitálního já by měl nejspíš radost.


Video: Dali Lives – Art Meets Artificial Intelligence


Video: Behind the Scenes: Dali Lives


The Dali Museum: An Unparalleled Experience


Literatura

The Dali Museum 22. 1. 2019.

Datum: 13.05.2019
Tisk článku

Inteligence psů - Coren Stanley
 
 
cena původní: 279 Kč
cena: 223 Kč
Inteligence psů
Coren Stanley
Související články:

Umělá inteligence Shelley píše hororové texty. A je v tom dobrá     Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2017)
Mohou být umělé inteligence depresivní a mít halucinace?     Autor: Stanislav Mihulka (11.04.2018)
Nová umělá inteligence je výkonnější, když spí a sní     Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2019)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace