Američtí studenti vypustili první studentskou raketu, co doletěla do vesmíru  
Studentský tým University of Southern California podle všeho na čtvrtý pokus zvítězil v prestižním závodu světových univerzit o pokoření hranice vesmíru vlastnoručně postavenou a vypuštěnou raketou. Raketa Traveler IV vzlétla ze Spaceportu America a doletěla do výšky 103 kilometrů. Překonala tím formální Kármánovu hranici vesmírného prostoru.

Předchozí pokus s raketou Traveler III. Kredit: USC.
Předchozí pokus s raketou Traveler III. Kredit: USC.

Když se někdo zajímá o kosmonautiku a raketové technologie, tak je úplně nejlepší, když si to všechno zkusí na vlastní kůži už jako student. Tohle berou velmi vážně v laboratoři Rocket Propulsion Laboratory na americké univerzitě University of Southern California (USC), kde nedávno nejspíš dosáhli vynikajícího úspěchu.

 

University of Southern California, logo.
University of Southern California, logo.

Jejich studenti podle všeho dokázali sami postavit a vypustit čistě univerzitní raketu, která jako se jako první dostala do vesmíru. Pokud se tento úspěch potvrdí, tak University of Southern California zvítězila ve velmi prestižní soutěži univerzit o dobytí kosmického prostoru, která již probíhá dlouhé roky. Podle dosavadních informací raketa pojmenovaná Traveler IV s 90-procentní pravděpodobností překročila formální hranici vesmírného prostoru, takzvanou Kármánovu hranici, ve výšce 100 kilometrů nad Zemí.


Start rakety Traveler IV. Kredit: USC.
Start rakety Traveler IV. Kredit: USC.

Studenti vypustili svou raketu ráno 21. dubna z kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku, který je základnou pro budoucí turisté výpravy do vesmíru, připravované společností Virgin Galactic. Podle naměřených údajů raketa dosáhla maximální výšky 103,6 kilometrů a rychlosti 5 449 kilometrů za hodinu.

 

PřipravA startovací rampy pro raketu Traveler. Kredit: USC.
PřipravA startovací rampy pro raketu Traveler. Kredit: USC.

Ať už ale raketa Traveler IV doletěla do vesmíru anebo ne, už teď má na svém kontě výrazná prvenství. Nepochybně překonala dosavadní výškový rekord studentské rakety, a to zhruba dvojnásobně. A taky je první univerzitní raketou, která byla po letu do podobné výšky úspěšně vyzvednutá.

 

Na návrhu designu rakety, na její stavbě i na samotném vypuštění rakety z kosmodromu Spaceport America se podílelo více než 80 univerzitních studentů. Byl to již čtvrtý pokus této univerzity pokořit hranici vesmíru. Jejich úsilí trvalo téměř 15 let a tentokrát se nejspíš podařilo. Za ten euforický pocit vítězství to jistě stálo. Vítězná univerzita za sebou nechala celou řadu prestižních institucí, které usilovaly o totéž. Jsou mezi nimi americké instituce Princeton, MIT, UC San Diego, UC Berkeley či Portland State University, i mezinárodní týmy, jako například nizozemská Technische Universiteit Delft a rakouská Technische Universität Wien.
Naši studenti jsou jistě neméně šikovní. Bylo by skvělé, kdyby tým některé domácí technické univerzity uspěl podobným způsobem. Koneckonců, z území České republiky nejspíše ještě žádná raketa do vesmíru nedoletěla. Žijeme přece v kosmickém věku.

Video:  Traveler IV Launches a New University Space Age


Literatura

Space.com 22. 5. 2019.

Datum: 23.05.2019
Tisk článku

Související články:

První start dánských raketových amatérů     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2011)
Novozélandští Rocket Lab úspěšně vypustili raketu Electron     Autor: Stanislav Mihulka (21.01.2018)
Raketa Electron vynesla do vesmíru překvapení: Hvězdu lidstva     Autor: Stanislav Mihulka (26.01.2018)
Zkušební raketa Callisto pomalu, ale jistě ožívá     Autor: Karel Zvoník (14.01.2019)Diskuze:

Studentská raketa v Čechách

Vladimír Jiruš,2019-05-25 10:23:56

Naši studenti jsou jistě neméně šikovní. Bylo by skvělé, kdyby tým některé domácí technické univerzity uspěl podobným způsobem. Koneckonců, z území České republiky nejspíše ještě žádná raketa do vesmíru nedoletěla. Žijeme přece v kosmickém věku.

To je "možná" sice pravda , ale na tento projekt nedostanete od UCL povolení né jen u nás ale i v celé EU . Jak už zde přispěvatel uvedl povolení je třeba už jen na malý balonek do stratosféry.
Dalším nepřekonatelným problémem je raketový motor ,motor do 100 km už není jen tak něco a jeh stavba vyžaduje další horu povolení,osvědčení a už jen z pohledu zákona o chemických látkách si studenti do 18 let můžou nechat zajít chuť na jeho stavbu. Celkem mě pobavilo jak to tam studenti v USA míchají a klacíkem láduji někde v školní dílně ...u nás naprosto nepředstavitelné.
Vyřídit všechna povolení je né jen nad rámec tohoto příspěvku ale i nad rámec sil a možností jakéhokoliv občana ČR . To finance na takový projekt je naprosto zanedbatelná věc.

Odpovědět


Re: Studentská raketa v Čechách

Milan Krnic,2019-05-25 16:41:34

Naštěstí v Česku rakety na povolení nelétají.
Jenže k čemu to je, vypustit raketu a nepochlubit se s tím.

Odpovědět


Re: Re: Studentská raketa v Čechách

Alexandr Kostka,2019-05-27 07:53:08

Přistání by se zůčastnila i zásahovka a není zdaleka jisté, jestli by bouchalo šampaňské, nebo obuchy. A následně pobíhání po úřadech, podávání vysvětlení a patrně solidní pokuta.

Odpovědět

Z geografického

Mojmir Kosco,2019-05-25 07:42:50

Hlediska asi né ale jsem ve větším politickém celku a energie EU kosmické střelnice vlastní

Odpovědět


Re: Z geografického

Mojmir Kosco,2019-05-25 07:43:34

To patří pod vlákno o startu rakety českých studentů

Odpovědět


Re: Re: Z geografického

Mojmir Kosco,2019-05-25 07:44:32

A ještě mobil dopsal smažte !

Odpovědět


Re: Re: Re: Z geografického

Milan Krnic,2019-05-25 20:29:00

Nemažte, musí být zachováno!
Pro rakety nemáme palivo, protože není odvážných zákona se nelekajících šťouchačů, ani povolení ku startu (viz výše). Vzhledem k neudržitelné situaci je nutné jednat v rámci dostupných prostředků. Ihned.
https://www.mall.tv/cesky-vesmir

Odpovědět

Hoření v atmosféře by se nekonalo

Vojta Ondříček,2019-05-23 22:56:40

Takováto balistická raketa má v nejvyšším bodu dráhy (v horní úvrati) nulovou rychlost. Může být také vybavena padákem, který zamezí extrémní nárůst rychlosti volného pádu, ovšem za podstatného ovlivnění trajektorie sestupu nezbedným větrem. Takže máte pravdu, jen bůh by věděl kde ta raketa dopadne/přistane. Bez padáku by bylo ze 100km výšky padající těleso ve vakuu urychleno na zhruba 5100km/h. Ve směru k povrchu houstnoucí atmosférou bude však účinně bržděno, asi na malý násobek rychlosti zvuku. Pochopitelně by bylo možno takovou raketu vybavit křidéky a naváděcím systémem, takže by byl start a přistání na některém vojenském prostoru ČR snad možný.

Odpovědět

Studentská raketa v Čechách

Miroslav Gretschelst,2019-05-23 22:12:51

Musím americkým studentům pogratulovat a přiznat, že jim závidím. Moje studium (před 45 lety) vypadalo zcela jinak. Ale nedá mi to, abych se nepozastavil před předposlední větou článku:"z území České republiky nejspíše ještě žádná raketa do vesmíru nedoletěla". Moc bych to českým studentům přál, ale je to vůbec možné? Je z bezpečnostních důvodů možné v České republice (mimo válečný stav) vypouštět rakety, které doletí do vesmíru? Kolik váží taková raketa a kam dopadne, pokud se neotevře brzdný padák a jaké škody mohou tyto trosky napáchat? Pochybuji, že v důsledku pádu z výšky sto kilometrů tyto trosky shoří v atmosféře. Pojistil by někdo takové riziko? A umožňuje něco takového vůbec legislativa?

Odpovědět


Re: Studentská raketa v Čechách

Alexandr Kostka,2019-05-24 08:03:56

Počítám, že u nás bude roli hrát i otázka financování. Sice naprostou věteinu práce udělají studenti, ale stejně. Máte v tom spousty a spousty hodin práce či dozoru vyučujících a máte v tom ne zrovna levný materiál.

Odpovědět


Re: Studentská raketa v Čechách

Aleš Voborník,2019-05-24 11:37:00

Pro start výškové rakety musíte zajistit bezletovou zónu v celém prostoru jejího možného letu a bezpečnou dopadovou zónu. Takový prostor v ČR nevytvoříte. Zde je problém vypustit malý lehounký balón do stratosféry.
Sám jsem zažil vypuštění rakety 8K14 na Kapustin Jaru - stříleli jsme na východ do Kaspické stepi asi na 240km (výška letu cca 80km). Něco takového si za současných podmínek v ČR nedovedu představit.

Odpovědět


Re: Re: Studentská raketa v Čechách

František Kroupa,2019-05-24 21:33:03

Kamarád kdysi říkal, že prý se střílelo z Boletic na Brdy. Nevím ale, jestli to není dělostřelecká latina.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz