Evoluce Godzilly: Proč se ta potvora tak rychle zvětšuje?  
První Godzilla, která se vynořila ze spadu testu vodíkové bomby, měřila 50 metrů. Godzila z roku 2019 je už 120-metrová. Pohání růst metaforického monstra stále větší kolektivní strach lidstva? Anebo mají filmoví producenti prostě raději větší příšery z hlubin?

 

Dnes už je jasné, že se nový přírůstek do bezkonkurenčně nejdelší filmové série o populárním monstru z moře příliš nepovedl. Film Godzilla: King of the Monsters sice přivedl na plátno nejen samotnou Godzillu, ale i tlupu dalších megamonster, přesto ale zůstal za očekáváním. Jednu věc nicméně nelze přehlédnout, a to doslova. Godzilla režiséra Michaela Doughertyho je obrovská.


Aby si milovníci japonských monster mezi vědci spravili chuť, tak si posvítili na evoluci Godzilly, která je podivuhodná. I vymyšlená monstra mohou mít unikátní historii a Godzilla je rozhodně velmi unikátní. Když se tahle potvora se zálibou v destrukci poprvé objevila ve filmu, což byl snímek Godzilla v roce 1954, tak měřila na výšku všehovšudy 50 metrů. O 35 godzillích filmů a 65 let později vypustil Dougherty na svět Godzillu, která dosahuje výšky 120 metrů. Kdyby se postavila vedle Eifelovy věže, tak by se tahle Godzilla tyčila pět metrů nad prostřední plošinu slavné stavby.

Castle Bravo, 1. 3. 1954. Kredit: US Department of Energy.
Castle Bravo, 1. 3. 1954. Kredit: US Department of Energy.


Jak podotýkají Nathaniel J. Dominy a Ryan Calsbeek z americké Dartmouth College ve svém článku na webu časopisu Science, fenomén Godzilly je bytostně spjatý s termojadernou pumou. První film o Godzille připlavila tsunami antiamerických nálad po legendárním americkém testu Castle Bravo z 1. března 1954, který je se svými 15 megatunami TNT dodnes nejsilnějším americkým testem vodíkové bomby. Radioaktivní spad tehdy zasáhl posádku japonské rybářské lodi Daigo Fukuryu Maru a popularita USA v Japonsku klesla na bod mrazu.

První Godzilla z roku 1954. Kredit: DatBot / Wikimedia Commons.
První Godzilla z roku 1954. Kredit: DatBot / Wikimedia Commons.


Ze spadu testu Castle Bravo se nevynořily jen protijaderné demonstrace, ale také Godzilla. Je pozoruhodná, i pokud jde o původ samotného slova „Godzilla“. Vzniklo takzvanou kontaminací japonských slov „gorira“ čili „gorila“ a „kujira“ neboli „velryba“. Godzilla původně představovala jak oběť, tak i ztělesnění amerických jaderných testů.


Jaderné exploze podle tvůrců Godzilly zničily hlubokomořský ekosystém, kde monstrum původně žilo, a tak se Godzilla vynořila z hlubin, aby ničila.

Všechny filmové Godzilly mezi lety 1954 2017. Kredit: Ronjones / Wikimedia Commons.
Všechny filmové Godzilly mezi lety 1954 2017. Kredit: Ronjones / Wikimedia Commons.

Postupně se z ní stala alegorie lidské nerozvážnosti a destrukce životního prostředí. Godzilla se stala natolik populární, že se ve filmech objevuje dodnes.


Dominy s Calsbeekem použili rostoucí vojenské výdaje Spojených států jako projev narůstajících kolektivních obav lidstva. Během posledních desetiletí samozřejmě nezbrojí jen USA, ale jejich vojenské výdaje jsou tak rozsáhlé, že zbytek světa jim jen sekunduje. Není nijak překvapující, že dospěli k výrazné pozitivní korelaci mezi stoupajícími americkými vojenskými výdaji a vzrůstem velikosti metaforického monstra z hlubin. Není to pochopitelně celé vysvětlení nepřehlédnutelného zvětšování Godzilly. Diváci chtějí stále zlejší záporáky a nelze pominout ani to, že naše technologie jsou stále účinnější, takže potřebujeme stále drsnější protivníky. V případě Godzilly je zvětšování jednou z reakcí na tyto trendy, která se vyloženě nabízí.


Stále větší a monstróznější Godzilla je také výzvou pro lidstvo. Skutečně velkým nebezpečí jen málokdo může čelit sám. Podle Dominyho s Calsbeekem teď přichází doba spolupráce. Mezi zeměmi v mezinárodním měřítku, ale i napříč politickými stranami, zájmovými skupinami i jednotlivými profesemi. V tom je podle nich největší naděje zvládnout existenční hrozby současnosti.


Video: Godzilla: King of the Monsters Final Trailer (2019)


Literatura
Science 28. 5. 2019.

Datum: 05.06.2019
Tisk článku

Související články:

Virtuální zombie apokalypsa jako průprava na reálnou katastrofu     Autor: Stanislav Mihulka (24.03.2015)
Jak by si Pentagon mohl poradit s útokem obrovských monster?     Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2018)Diskuze:

Vojenské výdaje? Houby! Stavebnictví!

Jenda Krynický,2019-06-07 14:47:36

Když hodláte likvidovat poválečné Tokio, tak vám padesátimetrová potvora bohatě stačí na to, aby se tyčila nad budovy a v pohodě jimi procházela a ničila je.
Představte si padesátimetrovou Godzillu na současném Manhatanu. Vždyť by se tam mezi těmi baráky ztratila.

Odpovědět

Votrelec

Peter Somatz,2019-06-06 13:10:31

No Hollywood celkovo realitu moc vazne neberie. Trebars vo Votrelcovi 1, chlapovi v hrudniku vyrastla 40cm prisera a jemu to vobec nevadi, akurat trochu kasle pri ranajkach. Zle s nim je, az ked sa prisera rozhodne dostat von. Potom ju hodinu hladaju a ked zozerie prveho, uz je velka jak krava.

Ale zase na druhej strane, niektore napady su fakt dobre na zamyslenie. Trebars v Prometeovi
- pokracovani Votrelca je automaticka medicinska jednotka - ta urobi hlavnej hrdinke cisarsky rez. (Po ktorom mimochodom okamzite beha ako rybicka).

Ktovie ci by bolo mozne urobit taky pristroj - automatickeho doktora -> diagnostiku, chirurga, alebo zubara, all in one. Keby bola aspon ta diagnostika, neuveritelne by to pomohlo slovenskemu zdravotnictvu. Miesto chodenia k obvodnej, by clovek otvoril usta v budke, podobnej foto-budke, AI by zistila, ze ma trebars anginu, a z otvoru pre fotky by rovno vypadli antibiotika. :) To by bolo usetrenie casu, miesto vysedavania po cakarnach.

Odpovědět

Godzilla má původ v Československu

Martin Redl,2019-06-06 09:08:37

Předlohou byl Burianův Iguanodont.

https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/burian-godzilla.A150210_152547_vytvarne-umeni_ts

Odpovědět


Re: Godzilla má původ v Československu

Tomáš Novák,2019-06-07 19:01:27

To je podobnost čistě náhodná, založená na tehdejší interpretaci anatomie bipedních dinosaurů...

Odpovědět

schválně si najděte evoluci Mickey mouse

Jarda Votruba,2019-06-06 08:28:44

Původně to byl myšák a časem se z něj stalo úplně jiný zvíře. Tvůrci jej postupně měnili tak aby měl více a více dětských rysů.

Odpovědět


Re: schválně si najděte evoluci Mickey mouse

Alexandr Kostka,2019-06-06 09:28:43

A nejen Mickey Mouse. Krásně ukazuje evoluci třeba Star trek. A tím nemyslím triky. Včera jsem si začal pouštět TOS a jen zírám. Dnes by za takový seriál dostala televize pokutu ve výši desítek milionů a scénáristy a producenta by asi rovnou zavřeli. Žádný unisex, žádné tvážření se, že jsou samečci a samičky totéž. Není tam ani jediná homosexuální postava.. Zato svůdné polonahé zelené orionky..

Odpovědět


Re: Re: schválně si najděte evoluci Mickey mouse

Vojtěch Kocián,2019-06-06 09:52:25

Zrovna Star Trek ve své době vzbudil dost kontroverzí tím, že si dovolil do role důstojníků na můstku obsadit černošku, asiata, Rusa a mimozemského míšence. Žádný unisex? Koukněte na jejich uniformy zvlášť v Nové generaci. Star Trek šel v tomto ohledu příkladem. Jo, ze začátku to kompenzovali Kirkovými avantýrami s mimozemšťankami, to je fakt.

Odpovědět


Re: Re: Re: schválně si najděte evoluci Mickey mouse

Alexandr Kostka,2019-06-06 16:53:41

Právě. V nové generaci pak šli příkladem, ale TOS naopak šokovalo po všech stránkách.

Odpovědět


Re: Re: Re: schválně si najděte evoluci Mickey mouse

Martin Svoboda,2019-06-07 02:35:31

Sice si černoškou na můstku dovolili dost ... dokonce tam byl snad i první polibek s bělochem - ale pořád to byla jen ženská dobrá pouze ke zvedání telefonu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace