Evropa pokračuje v hubení tresek  
Zatímco velryby nebo tuleni se těší zájmu ochránců zvířat, na ochranu studenokrevných obyvatel mořských hlubin Evropa zvysoka kašle.

Pět let po sobě vyzývají vědci k zastavení lovu tresek v Severním moři, protože tento druh ryb se ocitl na pokraji vyhubení. A pět let drží Evropská unie kvóty na lov tresek na stejné výši - tedy na 27 300 tunách.

Zvětšit obrázek
Na rozdíl od mnoha druhů velryb jsou tresky akutně ohroženým druhem. Zatímco lov velryb je proklamativně zakazován (neb nás to nic nestojí a ještě hezky vypadáme), v drancování tresčích populací s úředním požehnáním bruselského štemplu vesele pokračujeme.

Rybáři dokonce tvrdí, že tyto kvóty jsou tak nízké, že dovolují růst tresčí populace. Mezinárodní vědecká organizace ICES (International Council for the Exploration of the Sea) ale argumentuje faktem, že skutečné úlovky jsou trojnásobkem oficiálních kvót, protože většinu ulovených ryb rybáři úspěšně zatají.
Počet dospělých ryb je hluboko pod hranicí, která umožňuje prostou reprodukci tresčí populace a stejně tak je v posledních třech letech zoufale nízký i počet mladých nedospělých ryb.


Evropská unie slíbila v roce 2004, že v roce 2005 sníží kvóty na lov tresek na polovinu. Nyní však nedodržela ani tento slib. V Irském moři byly sice sníženy kvóty na lov tresek o 15%, ale zároveň ve stejné oblasti byly povoleny vyšší kvóty na blízce příbuzné druhy ryb, což povede k tomu, že budou tresky lovit "omylem" jako "vedlejší produkt".
Důvod tohoto tresčího Kocourkova je jednoduchý - omezení lovu tresek je politicky nepřijatelné. Naštvali by se rybáři i ostatní lidé, kterým lov tresek přímo nebo nepřímo zajišťuje živobytí. A politikům by klesly preference. Nezodpovědní "zodpovědní" v Bruselu tak dělají všechno pro to, aby u evropských břehů Atlantiku došlo k repríze kolapsu, jakým prošla tresčí populace u New Foundlandu. Ta se po více než deseti letech navzdory absolutnímu zákazu lovu stále ještě nezačala vzpamatovávat. Snad politici spoléhají na to, že až se evropská tresčí populace poroučí do nenávratna, budou už v důchodu. Zdá se, že by pomohlo už jen to, kdyby měly volební právo do Evropského parlamentu tresky.

Prameny: http://www.ices.dk/, http://europa.eu.int/comm/dgs/fisheries/index_en.htm

Datum: 03.01.2005 16:21
Tisk článku

Chráněné a ohrožené rostliny - Chráněná krajinná oblast Jeseníky - Bureš Leo
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 419 Kč
Chráněné a ohrožené rostliny - Chráněná krajinná oblast Jeseníky
Bureš Leo

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 16:13:48

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

hodnotenie

Klamm,2005-01-06 08:16:35

No asi omylom som dal zlé hodnotenie článku. V niektorých hodnoteniach to najlepšie hodnotenie má najviac bodov, v iných, a to je asi ten prípad, to najlepšie má hodnotenie ako v škole, najnižšie. Myslím, že krátka poznámka pri hodnotení by pomohla tomu, aby som vedel či najlepšie je "1" alebo "5".

Odpovědět


odpověď na hodnotenie

Josef Pazdera,2005-01-10 20:17:53

Máš pravdu, některé stránky používají přesně opačný systém hodnocení. Abychom věci uvedli na správnou míru, od nynějška se u hodnocení zobrazuje pomůcka - líbí, nelíbí. Taky nás to mohlo napadnout dříve. Josef

Odpovědět

Lidská tupost je nekonečná

dinosaur,2005-01-03 17:03:18

Tak je to bohužel se vším. Peníze, prosperita atd. na prvním místě. Bezcharakterní ******* vládnou všemu a budou vládnout, dokud už nezbude nic, co by stálo za to zachránit.

Odpovědět


...a je to

666,2005-01-03 20:16:14

tak uz konecne rozeberte planetu at je pokoj

Odpovědět


Kdepak

richard,2005-01-04 16:18:32

To není o konfliktu prosperity a ekologie. Naopak, současná situace povede v krátké době k velkému ekonomickému průšvihu. Spíš je to o nedomyšlenosti současného politického systému EU, kdy rozhodují týpci, jimž nezáleží ani zbla na ekologii, ani ekonomice, jde jim jen o jedno: teplá místečka pro sebe.

Odpovědět


Nějak jste si pánové diskutéři nepovšimli,

Saša,2005-01-04 16:24:26

že je to zařazeno v rubrice "osloviny".

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace