Návod pro pokročilé: Jak postavit červí díru  
Zkratky vesmírem jsou nesmírně lákavé. Bylo by skvělé se dostat k cizím hvězdám a galaxiím. Postavit červí díru ale není jenom tak. Jak se ale zdá, není to zhola nemožné. Fyzici nabízejí nový plán pro takovou stavbu, který zahrnuje dvě černé díry s opačným elektrickým nábojem a kosmické struny, pokud existují.
Postavíme někdy červí díru? Kredit: jw210913/Pixabay.
Postavíme někdy červí díru? Kredit: jw210913/Pixabay.

Červí díru bych chtěl každý. Vesmír je ohromně rozlehlý. Navíc žijeme v zapadákově Mléčné dráhy a vzdálenosti byť k těm nejbližším hvězdám jsou dost skličující. Červí díry, jak si je představujeme, jsou vlastě zkratky pustým vesmírem, díky nimž bychom najednou měli vesmír jako na dlani.


Teď jenom zbývá takové zkratky vesmírem postavit a zařídit, aby skrz ně bylo možné cestovat. Problém je v tom, že červí díry by mohly být extrémně nestabilní. Pokud by do takové červí díry vlétl jediný foton, tak by mohl vyvolat její okamžité zhroucení. Nicméně, za jistých okolností by červí díra přece jenom mohla posloužit jako skvělá zkratka vesmírem. Ve své studii to tvrdí Zicao Fu z americké University of California, Santa Barbara a jeho spolupracovníci.


Fu s kolegy vymysleli způsob, jak by přinejmenším teoreticky bylo možné postavit jakžtakž stabilní červí díru. Ne, že by vydržela věčně, ale hroutila by se natolik pomalu, že by skrz ní bylo možné posílat zprávy i věci. Jsou k tomu nutné dvě černé díry a pár nekonečně dlouhých kosmických strun (cosmic string).

 

Zicao Fu. Kredit: University of California, Santa Barbara.
Zicao Fu. Kredit: University of California, Santa Barbara.

Jak teoretičtí fyzici dobře vědí, červí díru by bylo možné stabilizovat zápornou hmotou (negative mass), která by svým působením odvrátila zhoubné účinky okolní klasické hmoty na červí díru. Jenomže takovou hmotu jsme nikdy neviděli a zřejmě ani neexistuje. Další možností by bylo propojit černou dírou s jejím hypotetickým protějškem, bílou dírou. Jenže, ani bílé díry nejspíš neexistují. Nabízí se i možnost projit dvě černé díry s opačným elektrickým nábojem, ale ani to by nejspíš nefungovalo. Takto vytvořená červí díra by byla velmi nestabilní a černé díry s opačným nábojem by se k sobě velmi silně přitahovaly, takže by se mohly zhroutit do jediné a elektricky neutrální černé díry.


Fu a spol. přišli s novým plánem, který popisují krok za krokem. Konstrukci červí díry ze dvojice černých děr s opačným elektrickým nábojem vylepšili kosmickými strunami. To jsou opět jen hypotetické topologické defekty z raného vesmíru, které se zřejmě objevily jako důsledek fázového přechodu vakua ve zlomcích sekundy po Velké třesku. Jsou to nesmírně exotické objekty, připomínající struny o šířce protonu, které jsou zároveň velice hmotné.


Vzhledem k unikátním vlastnostem kosmických strun by tyto objekty mohly zajistit existenci červích děr, které by byly alespoň chvíli stabilní. Jednou kosmickou strunou by bylo nutné vyplést červí díru tak, aby konce struny procházely vnějšími okraji obou černých děr do nekonečna. Tak by struna zajistila, že se k sobě černé díry nepřiblíží a nezhroutí se do sebe.

 

University of California, Santa Barbara. Logo.
University of California, Santa Barbara. Logo.

Pak by bylo nutné použít ještě jednu kosmickou strunu a s ní proplést červí díru tak, že by smyčky struny zasahovaly do okolního běžného prostoru. Smyčky kosmické struny by měly vibrovat a tyto vibrace by vyvolávaly vznik negativní energie ve svém okolí. Tím by kosmická struna červí díru stabilizovala. Kosmické struny by sice za nějaký čas zmizely a celá konstrukce by se zhroutila, ale červí díra by měla vydržet dost dlouho na to, aby s ní bylo možné něco zajímavého podniknout. Vyplétání červích děr kosmickými strunami je sice šílený plán, ale je vidět, že se lidé myšlenek na vesmír nevzdávají. A to je dobře.

Video: How Wormholes Work | Unveileds


Literatura
Live Science 27. 8. 2019, arXiv:1908.03273.

Datum: 29.08.2019
Tisk článkuDiskuze:

Nadsvětelný internet?

Stanislav Kaderabek,2019-08-30 02:32:37

K dobývání vesmíru to není, protože tam nejdřív musíme poslat stavební četu aby to upletla. Tedy jako nadsvětelný internet? Ale při nadsvětelných rychlostech mi přijde potvrzovací paket dřív, než odešlu zprávu, co s tím? A musím takovou zprávu vůbec posílat, když mám potvrzeno, že došla v pořádku?

Odpovědět


Re: Nadsvětelný internet?

Václav Dvořák,2019-08-30 18:37:43

Jako jak přijde potvrzovací paket dřív? Jak bych komunikaci FTL chápal, tak spíš přijde ihned (nebo rychlejš než potvrzovací paket poslaný zpět klasickou cestou). Jinak by to bylo proti kauzalitě...

Odpovědět


Re: Re: Nadsvětelný internet?

Stanislav Kaderabek,2019-08-30 19:59:13

"Kdyby se mohl nějaký objekt (třeba „jen“ světelný signál) pohybovat rychlostí větší než je velikost rychlosti světla ve vakuu (nadsvětelná rychlost), bylo by možné posílat zprávy do minulosti. To by ovšem vedlo k narušení principu kauzality. Ten říká, že následek nenastává dříve než příčina. V případě nadsvětelné rychlosti by byl tento princip porušen."

(http://fyzika.jreichl.com/main.article/print/688-str-a-princip-kauzality)

Odpovědět


Re: Re: Re: Nadsvětelný internet?

Václav Dvořák,2019-08-30 20:27:46

Jo takhle vy operujete s fyzikálními vlastnostmi částic... samozřejmě já jsem vzhledem k tématu článku předpokládal, že nosič informace se nepohybuje za mezí einsteinovské fyziky, protože využívá zkratku v podobě červí díry.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Nadsvětelný internet?

Stanislav Kaderabek,2019-08-30 20:46:01

A cestování zkratkou červí díry neporušuje kauzalitu?

(https://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/budoucnost-vesmirnych-letu-6-cervi-diry-4090/?switch_theme=mobile)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Nadsvětelný internet?

Václav Dvořák,2019-08-30 23:05:39

Myslím že v takových verzích (hypotézách), které nepracují s aktivními prvky, jejichž rychlost se blíží rychlosti světla, NE. V opačném případě by to byla jen určitá technická variace vašeho předpokladu (dilatace času), což myslím není to, o čem byl zdejší článek.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadsvětelný internet?

Stanislav Kaderabek,2019-08-31 00:19:25

Asi máte pravdu, už když jsem dával předchozí odkaz, mi něco nesedělo. Pokud zabráníme červím dírám hrátky s časem (Cauchyho horizont), mohlo by to asi fungovat.
Mě se prostě teorie, které umožňují cestování v čase nelíbí z principu, protože jsou "nespravedlivé". První civilizace, která by stroj času postavila, by obsadila celý časoprostor (i když zároveň platí, že každý vynález stroje času by vygeneroval svého aktivistu, který by se vrátil v čase k jeho stvoření a zničil by jej, takže to má možná vesmír ochráněné takto ;)
Díky za diskuzi.

Odpovědět


Re: Re: Re: Nadsvětelný internet?

Mok Mozkomíšný,2019-08-31 19:00:43

Toto, ale v pohodě zvládá lidský mozek, říká se tomu tušení.

Odpovědět

malina

Kuba Beneš,2019-08-29 15:43:28

tak teď už jen vymyslet, jak pohybovat se strunami obepínajícími vesmír :-) (mimochodem, odkud má pan mihulka informaci, že struny mají šířku protonu je mi záhadou)

nebylo by snazší poprosit tvůrce simulace, aby nám tu pár červích děr doprogramovali?

Odpovědět

sci-fi-fi-fi

Radovan Slegl,2019-08-29 08:42:56

Já chápu, že teoretičtí fyzikové musí vymýšlet napřed aby bylo co objevovat, ale tohle už není ani sci-fi. Vezměte objekt, který jste nikdy ve skutečnosti neviděli a je tak daleko, že zatím nevíme jak se k němu dostat a obmotejte ho objektem který je teoreticky předpovězený. Pak možná vytvoříte něco.

Odpovědět


Re: sci-fi-fi-fi

Jakub Thegrid,2019-08-31 11:35:40

teoretičtí fyzici také musejí mít na misku horkých nudlí (viz pan Fu)

Odpovědět

Naděje

Josef Ovčák,2019-08-29 08:03:25

To je dost pletení, ale neztrácejme naději, to by mohla zvládnou třeba Ovčí babička.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz