Twitterboti jsou softwarové osobnosti, které ovládají účet na Twitteru. Mohou být roztomilí, divní nebo vyloženě nechutní. Postupně se stali součástí naší reality a učíme se s nimi žít. Jako lidé se stáváme stále lepšími v rozeznávání botů na Twitteru. Je to o zkušenosti a intuici. Taková dovednost se hodí, protože mnozí boti se záměrné vydávají za lidi, aby mohli provozovat své hnusné kousky. Na druhou stranu, samotní boti se díky intimnímu soužití s lidmi v online světě stávají více a více sofistikovanými. Stále více se podobají člověku.
Polidšťování twitterbotů zaujalo výzkumný tým americké University of Southern California, který se rozhodl sledovat chování twitterbotů a analyzovat jejich možný vliv na americké volby v roce 2020. Během svého výzkumu prostudovali celkem 244 699 twitterových účtů, které se vyjadřovaly k politice během amerických voleb v letech 2016 a 2018. Když použili nástroj „Bolometer“, vyvinutý na Indiana University, tak určili, že 12,6 procenta těchto účtů, čili asi 31 tisíc, jsou boti. Tento údaj je přitom v souladu s předchozími výzkumy.
Badatelé zjistili, že v roce 2016 byli boti obvykle dost toporně robotičtí a jejich aktivita většinou spočívala v rytmickém odesílání retvítů. Během pouhých dvou let se ale boti podstatně změnili. Jejich chování je teď mnohem více lidské a je mnohem obtížnější rozpoznat, že nejde o autentického uživatele Twitteru.
Podle vědců se ukazuje, že boti aktivně snaží zlepšovat své výkony. Jejich aktivita se posunula do oblasti různých průzkumů či otázek. Bot vyvěsí otázky a pak analyzuje odpovědi naivních lidských uživatelů, aby pak sám působil více lidsky. Jak říká vedoucí výzkumu Emilio Ferrara, podle nich probíhá pod povrchem Twitteru přízračný závod ve zbrojení mezi boty a pátrací algoritmy, které se snaží boty vystopovat a zlikvidovat. Sociální média, Twitter nevyjímaje, vynakládají více úsilí na boj proti automatickým profilům, které často šíří nechutné věci. Boti na to reagují evolucí, během které se snaží lépe a lépe napodobovat lidského uživatele. Zároveň probíhá intenzivní vývoj umělých inteligencí, které nabízejí mocné nástroje jak pro tvůrce botů, tak i pro autory pátracích algoritmů.
V současné době je situace na sociálních sítích ostře sledovaná, kvůli blížícím se volbám v USA. I kvůli tomu se na tomto výzkumu podílela agentura amerického vojenského letectva Office of Scientific Research. Podle vyjádření amerických úřadů se protivníci neustále snaží rozmanitými způsoby manipulovat online prostředí v USA. Zároveň prý ale už jak americká vláda, tak i obyvatelé, jsou schopni lépe čelit takovým útokům. Zásadní rozdíl je údajně v tom, že si nyní prakticky všichni v USA uvědomují takovou hrozbu a jsou mnohem obezřetnější.
Video: Faculty Profile: Emilio Ferrara
Literatura
Defense One 6. 9. 2019.
Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů
Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Pod hladinou číhá obrovská armáda twitterbotů Hvězdných válek
Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2017)
Stát Kalifornie zakázal botům, aby se vydávaly za lidi
Autor: Stanislav Mihulka (06.10.2018)
Diskuze: