IBM postavili nejvýkonnější kvantový počítač s 53 qubity  
Nový kvantový zázrak IBM má na výpočty 53 qubitů. Pro zákazníky bude k dispozici od letošního října. S takovou mašinou se řeší extrémně komplexní problémy, jako například kvantové simulace molekulárních systémů.
Kvantový počítač IBM. Kredit: IBM.
Kvantový počítač IBM. Kredit: IBM.

V IBM to myslí s kvantovými počítači vážně. V těchto dnech ohlásili svůj již 14. kvantový počítač, tentokrát nejvýkonnější ze všech. Zákazníkům bude k dispozici již brzy, od října. Tento kvantový počítač disponuje výpočetní silou 53 qubitů. Je to značný pokrok oproti jejich kvantovému počítači IBM Q System One, který spustili loni v lednu. Ten má jenom 20 qubitů.

 

Klasické počítače využívají bity, tedy informace v podobě nul nebo jedniček. Kvantové počítače jsou v tomto ohledu mnohem barvitější. Jejich qubity mohou nabývat hodnot v podobě nul, jedniček, a také všeho možného mezi tím. A také třeba všeho zároveň. Díky tomu jsou výpočty kvantových počítačů v některých ohledech mnohem výkonnější, nežli ty klasické.

IBM Research, logo.
IBM Research, logo.

Jak říká Dario Gil, šéf IBM Research, jejich nový kvantový systém s 53 qubity přináší uživatelům možnost ještě komplexnějších výpočtů a experimentů. Cílem jejich úsilí je podle Gila takzvaná „Quantum Advantage“. To je schopnost vytvářet výkonné kvantové systémy, které budou bravurně řešit problémy, které v dnešní době nejsou přístupné pomocí klasických výpočetních systémů.

 

Dario Gil. Kredit: IBM.
Dario Gil. Kredit: IBM.

Kvantové systémy mohou zpracovávat data mnohem rychleji, než klasické počítače, protože qubity jsou více efektivními nosiči informace. To znamená, že mohou dobře pracovat s velkými objemy dat a tím pádem snadněji řešit velké problémy. Například německý Volkswagen momentálně zkoumá kvantové modely, které by časem mohly přesně předpovídat budoucí intenzitu dopravy, požadavky zákazníků na transport nebo dobu trvání jednotlivých transportů. Kvantový počítač by mohl polykat enormní množství dat od obyvatel dané oblasti a pak je extrémně rychle analyzovat, aby poskytl požadované odpovědi ohledně dopravy.

 

Jedním z prvních klientů nového kvantového počítače IBM s 53 qubity je společnost Mitsubishi Chemical. Ta se zabývá výzkumem reakce mezi lithiem a kyslíkem v lithium-vzduchových (Li-air) bateriích. Tyto baterie by se přitom mohly stát zásadním průlomem v technologiích baterií.


Kdykoliv je potřeba řešit rozsáhlý komplexní problém s mnoha proměnnými a možnostmi, které je nutné uvažovat zároveň, tak je to práce pro kvantový počítač. Podle odborníků IBM by kvantové simulace například mohly umožnit rychlejší a přesnější analýzy molekulárních systémů, nežli nabízejí dnes dostupné metody. Velmi slibný je podle nich i vývoj algoritmů kvantového strojového učení, takže se nejspíš brzy dočkáme kvantových umělých inteligencí. 

Video:  Quantum Computing in 60 seconds


Literatura
Popular Mechanics 19. 9. 2019.

Datum: 21.09.2019
Tisk článku

Související články:

Švýcarští vědci zvládli rekordní simulaci 45-qubitových kvantových výpočtů     Autor: Stanislav Mihulka (06.07.2017)
Kvantové závody: IBM hlásí významný úspěch     Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2017)
Společnost IBM představila světu kvantový počítač Q System One     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2019)Diskuze:

a co takový pravděpodobnostní počítač

Lukáš Langšádl,2019-09-22 22:40:45

mne osobně to přijde jak výstižné ze stopařova průvodce ale předevčírem jsem o něm četl

https://www.root.cz/zpravicky/rozklad-na-prvocisla-pomoci-pravdepodobnostniho-pocitace/

https://www.nature.com/articles/s41586-019-1557-9

Jen mě to přijde víc sexi než pr článek ibm ..

Odpovědět

Ondřej Dvořák3,2019-09-22 10:49:51

A už to něco vypočetlo, že to prodávají?

Odpovědět


Re:

Stanislav Poutník,2019-09-22 10:53:41

2ks americká armáda nebo NASA, nejsem si jistý, 1ks Google.

Odpovědět


Re: Re:

Stanislav Poutník,2019-09-22 11:01:36

Tak, ne, špatně jsem pochopil jednu větu na wiki.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Ondřej Dvořák3,2019-09-22 11:04:26

Čili zatím je to ve stádiu konceptu a simulací běžících na technologii x86. O IBM je známo, že si nechali na nos pověsit kvantové bulíky, a jejich kvantový department teď ohlásil první výsledek.

Odpovědět


Re: Re:

Ondřej Dvořák3,2019-09-22 11:02:26

Píšu to proto, že té technologii apriori nedůvěřuji. A domnívám se, že jde o (nechci být netaktní, jenže jinak to jaksi nejde) podvod.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Stanislav Poutník,2019-09-22 11:53:53

Možná, možná to chce stabilnější prostředí-vesmír, možná proto ten nebývalý zájem o Měsíc, možná taky "autobusák" Musk, možná taky čínská kvantová komunikace na oběžnou dráhu, možná tak kvantový radar, možná taky tušení souvislostí nebo jen fantazírování. :D

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

Ondřej Dvořák3,2019-09-22 11:58:08

Možná věci nějak jsou a ne s nějakou pravděpodobností.

Odpovědět

Hlubina myšlení

Stanislav Poutník,2019-09-22 05:55:54

Konečně, ještě přeměnit Měsíc na jeden počítač, kvůli bezpečí kdyby náhodou nabyl vědomí (Mír na Zemi, Stanislav LEM)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz