Měsíc by mohl být perfektním lapačem mimozemského života a technologií  
Měsíc je úplně pustý, prázdný a mrtvý. A to je naprosto skvělé. Kdyby totiž Měsíc navštívila mimozemská civilizace nebo tam alespoň dopadly mikroskopické mimozemské organismy, klidně před miliardami let, tak tam jejich stopy ještě nejspíš jsou, stále na stejném místě. Pokud to tak doopravdy je, tak je stačí jenom najít.
Lunární rover mise Apollo 17. Kredit: NASA.
Lunární rover mise Apollo 17. Kredit: NASA.

Měsíc je blízko. A je na první pohled, že je to mrtvý, nehybný svět, kde se téměř nikdy neděje nic zajímavého. A přesně tohle dělá z Měsíce naprosto ideální lapač na mimozemské organismy a možná i mimozemské civilizace či technologie. S tímhle pozoruhodným nápadem teď přišel populární snílek a šéf astronomie na Harvardu, čili Avi Loeb, který ho sepsal pro Scientific American. Pro popularizátory jsou takoví lidé darem z nebes. Co na tom, že jejich nápady bývají až příliš výstřední a ne vždy se dostanou alespoň do teoretického výzkumu. Podněcují fantazii a dobrodružství, což jsou v dnešní době extrémně cenné komodity.

 

Avi Loeb. Kredit: Harvard University.
Avi Loeb. Kredit: Harvard University.

Loeb je přesvědčený, že pokud chceme najít stopy po alespoň jednoduchém mimozemském životě, tak bychom po nich měli pátrat na Měsíci. Měsíc by totiž mohl fungovat jako lapač mimozemských organismů, pokud se kdy nějaké pohybovaly v prostoru Sluneční soustavy. Nejde přitom ani tak o to, že by byl Měsíc lákavým terčem pro takové organismy nebo mimozemské průzkumníky, pokud mají vkus na světy alespoň trochu podobný tomu našemu.

 

Měsíc, severní pól. Kredit: NASA/GSFC/Arizona State University.
Měsíc, severní pól. Kredit: NASA/GSFC/Arizona State University.

Vtip je v tom, že pokud se kdy něco mimozemského jakýmkoliv způsobem dostalo na povrch Měsíce, tak je slušná šance, že to tam stále ještě je. A čeká to tam, až to objevíme. Měsíc nemá žádnou atmosféru, žádné počasí a prakticky ani žádnou geologickou aktivitu. Problém je jedině s působením kosmického záření. Měsíc je mrtvý svět a jeho povrch je podle všeho neměnný po miliardy let, snad kromě občasného dopadu meteoritu.

 

Proto Loeb tvrdí, že by lunární mise mohly být velkým přínosem pro astrobiologii. Pokud bude založena trvale obydlená základna na Měsíce nebo pokud bude alespoň spuštěn program pravidelných misí na povrch Měsíce, tak prý máme určitou šanci, že bychom skutečně mohli najít stopy po mimozemských civilizacích či organismech. Jestli někdo takový vůbec kdy navštívil Sluneční soustavu.


Pro Loeba je velmi lákavá představa, že na Měsíci objevíme nějaké mimozemské mikrofosilie, což je daleko nejpravděpodobnější nález, jaký bychom tam mohli učinit. Ještě daleko více vzrušující by podle něj samozřejmě bylo, kdyby se tam válely nějaké mimozemské odpadky, nářadí nebo alespoň stopy, i když to asi nebude jako piknik u cesty. Nicméně, konečně bychom se dočkali odpovědi na otázku, která trápí lidstvo od nepaměti.

Video:  Abraham 'Avi' Loeb - Alien Intelligences


Literatura
Futurism 25. 9. 2019, Scientific American 25. 9. 2019.

Datum: 26.09.2019
Tisk článku

Související články:

Kdy budou potřeba kapitáni slunečních plachetnic?     Autor: Vladimír Wagner (11.07.2016)
Vesmír je možná plný mimozemských virů. Měli bychom po nich pátrat     Autor: Stanislav Mihulka (23.01.2018)
Mohli by mrtví mimozemšťané zachránit lidstvo?     Autor: Stanislav Mihulka (27.05.2019)Diskuze:

Tomu říkám nosit dříví do lesa

Václav Dvořák,2019-09-27 01:06:07

Takové myšlenky se neformálně vyskytují už dlouhá léta až desetiletí. Zajímavé je spíš to, že najednou se v tomto smyslu vyjádří někdo z pracoviště přední university, vypadá to jako určité testování možné změny paradigmatu. Protože jinak by se takový názor setkal s ostrakizací z různých pozic a daný badatel by byl postupně nenápadně "odejit" a už by o něm pravděpobně nikdo nikdy neslyšel.

Odpovědět

Zajímavá destinace?

Tomáš Novák,2019-09-26 16:42:49

Problém je v tom, že Měsíc bude sotva zajímavou destinací pro jakéhokoliv mimozemského inteligentního tvora. To Země je něco úplně jiného, pokud by tu tedy nějací E. T. dříve byli, nepochybně by navštívili spíše naši planetu, nikoliv náš přirozený satelit...

Odpovědět


Re: Zajímavá destinace?

Václav Dvořák,2019-09-27 01:07:44

Omyl, Měsíc je plný cenných minerálů, možná i vody a samozřejmě He3, jehož je tam v regolitu kromě tuším Jupitera nejvíc v celé sluneční soustavě....

Odpovědět


Re: Re: Zajímavá destinace?

Vojtěch Kocián,2019-09-27 07:29:24

To záleží, co plánujete. Jako stálá základna není Měsíc špatné místo. Malá úniková rychlost, dostupnost zdrojů pro lokální využití, snadno předvídatelné prostředí. Ale pro doplnění zásob do kosmické lodě bych volil menší tělesa. Sluneční soustava nabízí nepřeberné množství asteroidů různých druhů a velikostí od komet plných vodního ledu přes uhlíkaté asteroidy až po kovové planetky. Se správnou technologií je to jako se procházet mezi regály supermarketu. Měsíc je v principu totéž, ale navezené na jednu hromadu, kterou je třeba se pracně prohrabávat.

Odpovědět


Re: Zajímavá destinace?

Kuba Beneš,2019-09-28 00:22:20

s velkou mezihvezdnou lodi je obvykle tezke ba nemozne pristavat primo na planetach. nabizi se obezna draha, ale urcite by se nasly i duvody proc pristat na mesici. co se tyce pruzkumu zeme, mohli tu byt v dobe, kdy povrch zeme byl jeste rozzhaveny a pristat nebylo mozne nikde. nebo naopak kdyz byl cely zality vodou. atmosfera mohla byt pro jejich materialy skodliva, nebo tlak mohl byt prilis velky (viz venuse). takze pokud chteli nekde v klidu pobyt, obcas se projit a nemuset se treba sto let starat o to, aby je zeme nepritahla (i iss musi pomoci paliva obcas vystoupat vys), mesic by mohl byt vhodny pristav :) nicmene souhlasim, ze nic zajimaveho na mesici asi nenasli a pokud tam byli, tak se asi dost nudili. to by na druhou stranu mohlo znamenat, ze nam tam ze srandy pripravili ruzne hadanky a pasti. takze se uz tesim, az tam postavime zakladnu a nejaka ta past sklapne.

Odpovědět


Re: Zajímavá destinace?

Pavol Hudák,2019-10-07 06:20:55

A ako zaujimave destinacie su planety a ich mesiace nasej slnecnej sustavy pre cloveka? A napriek tomu na mnono miestach uz svoju sondu mame, resp to co z nej zostalo. Mne pripada napad hladania znakov mimozemskeho zivota na mesiac ako velmi dobry napad.

Odpovědět

clanok

Andrej Kvasnica,2019-09-26 13:27:45

spominany clanok je blogpost na adrese https://blogs.scientificamerican.com/observations/the-moon-as-a-fishing-net-for-extraterrestrial-life/

Odpovědět


Re: clanok

Pavel Nedbal,2019-09-26 16:50:08

Dovoluji si drobátko oponovat ve věci zachování zbytků "pikniku u cesty". Meteoritické bombardování sice není tak velké, jako před miliardami let, ale i malý kousek, který na Zemi nedopadne, je už od gramů účinný jako dělostřelecký granát. Takže za geologický okamžik, řekněme milionek let, je eventuelní pozůstatek "regolitizován" k nepoznání. Což platí v menší míře i o Marsu. To by tam musela být odložena pořádná mašina, aby z ní něco zbylo. Mimochodem, co by tam ET hledali, stačil by jim jeden oblet, a hned by věděli, kde pšenka nekvete, a zaparkovali by na oběžné dráze Země. A nebo, kdyby chtěli doplnit zásoby, radši by se stavili třeba na Cereře, kde je vodík (voda).
Teď plácnu: bílý flek na Cereře je odpad z destilace vody (nehodnotné soli), jehlanovitá hora je výsypka z těžby. Jistě tam po nich zůstal alespoň kus trubky, nebo zub z bagru :)

Odpovědět


Re: Re: clanok

Karel Ralský,2019-09-27 13:31:53

A co když pro ně Země byla stejně nepřístupná jako je dnes pro nás Venuše bylo by lepší pro mimozemšťany přistát na Měsíci a pokusit se na zemi regulovat případný život tak aby vyústil v to co vidíme dnes. Na povrchu by byla kvůli meteoritům mít co nejméně částí a případná mimozemská zařízení by se mohla nacházet pod jeho povrchem a vyčnívat jen nejdůležitější nezbytné součásti.
A nemyslí si že by to mohlo být nezjištné ale docela pragmatické, k těžbě živé hmoty nebo životní energie, podobně jako my dnes pěstujeme třeba krávy nebo jiný dobytek.

Odpovědět

fantasticke

Michal Kytka,2019-09-26 07:23:54

To je priam genialna myslienka. Sa cudujem ze to doteraz nikoho nenapadlo! Ten panko by si zasluzil nobelovku! Dufam ze na toto svoje tvrdenie dostane nejaky tucny grant! Hlavne ze ufologovia tvrdia cele desatrocia ze na mesiaci su zachytene stopy mimozemskych civilizacii, dokonca nasa ma zlozku pre neobjasnene fenomeny na mesiaci. A tento panko teraz pride s prevratnou myslienkou asi si predplatil balik Discovery Channel a pozrel si zopar casti neobjasnene pripady nasa a teraz struha machra na co len neprisiel.

Odpovědět


Re: fantasticke

Stanislav Poutník,2019-09-26 09:13:58

Ty důvody jsou samozřejmě úplně jiné.

Odpovědět


Re: fantasticke

Václav Dvořák,2019-09-27 01:13:37

Pokud si myslíte, že takový nápad je originálním výplodem nějakého náhlého brainstormu daného badatele nebo jeho dlouholetého bádání, které se rozhodl právě zveřejnit, tak tomu teda říkám naivita...

Takže raději než sarkastické výkřiky bych spíše zkoumal kontext a časovou osu navazujících aktivit daného pracoviště resp. badatelů, protože to všechno nejspíše nebude náhoda.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz