DNA z doby Vikingů ukrývala neznámou historii neštovic  
Dříve velmi děsivý, dnes již prakticky vyhubený virus neštovic podle analýz sekvencí dávných kostí a zubů vznikl zřejmě nejméně před 1 700 lety. To je mnohem dříve, než jsme si mysleli. V 6. století našeho letopočtu byly pravé neštovice běžné po celé Evropě, tehdy naštěstí ve výrazně méně zabijácké variantě než moderní pravé neštovice.

Přilba Vikinga ze 7. století. Kredit: Sechinsic / Wikimedia Commons.
Přilba Vikinga ze 7. století. Kredit: Sechinsic / Wikimedia Commons.
Jedním z nejvíce děsivých zabijáků této planety je virus pravých neštovic (Variola) ve své moderní verzi. Jen ve 20. století pozabíjel 300 až 500 milionů lidí a ohromné množství jich také zohyzdil. Pravé neštovice byly významnou příčinou úmrtí a utrpení ve světě minimálně v průběhu posledních sedmi století. Štěstím v neštěstí u této strašlivé choroby bylo to, že je výhradně lidskou záležitostí a že zřejmě neexistuje žádný její přírodní rezervoár. To podstatně přispělo k téměř definitivnímu vymýcení pravých neštovic v roce 1980 účinným očkováním, což se stalo jedním z největších úspěchů v historii medicíny. Od té doby virus existuje jen v několika úzkostlivě střežených laboratořích.

Barbara Mühlemann. Kredit: University of Cambridge.
Barbara Mühlemann. Kredit: University of Cambridge.

Pokud jde o vznik toto virového monstra, tak jeho „jízdní řád“ není úplně jasný. Když se určuje stáří viru podle sekvencí od lidí zemřelých před 360 lety a mladších, tak se obvykle dospěje k tomu, že se nejstarší společný předek těchto sekvencí vyskytoval někdy v 16. nebo 17. století. To je ale v přímém rozporu s historickými dokumenty, podle nichž se choroby navlas podobné pravým neštovicím vyskytovaly přinejmenším před 3 tisíci let. Podle egyptských mumií s nálezy odpovídajícími neštovicím tato choroba řádila již před 3570 lety.

 

Barbara Mühlemann z britské University of Cambridge a její kolegové se pustili do hledání odpovědí v dávných kostech a zubech. Analyzovali sekvence DNA z 1867 lidí, kteří žili v Evropě před 30 tisíci až 150 lety. Sekvence viru neštovic vytáhli z celkem 13 lidí ze severní Evropy. 12 z nich přitom žilo v době Vikingů, zhruba v letech 600 až 1050 našeho letopočtu. Čtyři z nich zemřeli na švédském ostrově Öland. Ve 4 případech se badatelům podařilo zrekonstruovat téměř kompletní genomy viru neštovic.

Virus pravých neštovic. Kredit: CDC/ Fred Murphy.
Virus pravých neštovic. Kredit: CDC/ Fred Murphy.

Ze studovaných sekvencí vyplynulo, že pocházejí z viru, který existoval nejméně před 1700 lety. Tyto výsledky a spolu s nimi i historické texty z jižní a západní Evropy ukazují, že se neštovice vyskytovaly po celé Evropě již v průběhu 6. století našeho letopočtu. Analýzy rovněž prozradily, že většina studovaných virů z doby Vikingů náležela k dříve neznámé a dnes již vyhynulé vývojové linii pravých neštovic.

 

Virus pravých neštovic je velký DNA virus s poměrně značným počtem genů. Původní předek lidských neštovic měl kolem 200 genů. Virus, který zabíjel v posledních stoletích stovky milionů lidí a usmrtil zhruba třetinu nakažených, přišel asi o 30 z těchto genů. Mühlemann a spol. zjistili, že virus neštovic, který soužil lidi v době Vikingů, sice pocházel ze stejného předka, jako zmíněný zabiják nedávných století, ale během své evoluce přišel jen o asi 15 genů.

 

Podle badatelů se ukázalo, že historie pravých neštovic je mnohem komplikovanější, než jsme si mysleli. Každopádně je pozoruhodné, že se „krvežíznivost“ viru neštovic postupem času spíše zvětšovala, než naopak. Kmeny neštovic s původním počtem 200 genů obvykle vyvolají jen lehké onemocnění. Objevený typ viru z doby Vikingů zřejmě mohl občas zabíjet, ale celkově byl nejspíš podstatně méně nebezpečný, než nám známý zabiják nedávných století.

 

Literatura

New Scientist 23. 7. 2020.

Science 369: eaaw8977.

Datum: 28.07.2020
Tisk článku

Související články:

Rekonstrukce genomu původce Černé smrti     Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2011)
Justiniánský mor byl doopravdy …mor     Autor: Stanislav Mihulka (31.05.2013)
Exercise Mataika: Jak dopadla krvežíznivá simulace útoku neštovicemi?     Autor: Stanislav Mihulka (22.02.2019)Diskuze:

Teď už jenom

Jan Novák9,2020-07-29 12:07:44

Analyzovat rozdíly a zjistit co udělalo neštovice tak nebezpečné a uplatnit to na příbuzný virus proti kterému nemáme očkování - na neštovice jsme přece jenom trochu připravení...

Odpovědět


Re: Teď už jenom

Zdenek Mazanec,2020-07-31 08:49:32

Ano. Pak to pustit sousedum na zahradu, chvili se bavit a pak pochovat vlastni deti, kterym se to donese neznamo odkud.
Neco takoveho by mohla udelat jen hodne pomatena duse, ktere opravdu na nikom nezalezi vcetne ji same.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz