Ostře sledovaný bojový dron Loyal Wingman poprvé vzlétl  
Autonomní tryskový bojový dron Loyal Wingman sledujeme od jeho dětských krůčků. Od návrhu designu po první let to stihl za zhruba tři roky. Je to velký úspěch a milník v historii vývoje bojových letounů. Autonomní letectvo je už na dosah ruky.
Loyal Wingman na prvním letu. Kredit: Boeing.
Loyal Wingman na prvním letu. Kredit: Boeing.

Společnost Boeing Australia a australské letectvo Royal Australian Air Force (RAAF) se konečně dočkali. Bojový dron Loyal Wingman (nebo též projekt Airpower Teaming system, ATS), což je tryskový autonomní letoun, který bude operovat na bojových misích bez lidské posádky, nedávno absolvoval svůj historicky první let. Je to zásadní úspěch a milník v historii vývoje autonomních letounů. Po úspěšném testu následovalo oznámení australské vlády, která objednala další prototypy tohoto stroje.

 

První let dronu Loyal Wingman je vyvrcholením velmi svižného vývoje, který zabral od původního návrhu designu tři roky. Letový test přitom navazuje na série pozemních testů, v nichž dron ověřoval funkčnost pohonu, a dalších systémů, včetně navigace a pilotního rozhraní, a také pojížděl po ranveji.

 

Ve Woomeře se dějí podivuhodné věci. Kredit: Youtube.
Ve Woomeře se dějí podivuhodné věci. Kredit: Youtube.

Úvodní let byl autonomní. Nicméně, Loyal Wingman byl pod dohledem lidského operátora v řídícím středisku, které se nachází na významné základně RAAF Woomera Range Complex v jižní Austrálii, asi 450 kilometrů severozápadně od Adelaide. Tam také test proběhl. Dron letěl po stanoveném kurzu, různou rychlostí a v různých výškách. Odborníci po celou dobu monitorovali chování stroje a přístroje na jeho palubě pořídily spoustu dat.

 

Loyal Wingman na ranveji. Kredit: Boeing.
Loyal Wingman na ranveji. Kredit: Boeing.

Po prvních letových testech budou letos následovat letové testy v týmech. Jak napovídá samotné označení Loyal Wingman, účelem dronu je nejen létat na samostatní mise, ale také v týmech, ať už s autonomními nebo pilotovanými letouny. Z toho důvodu je Loyal Wingman navržený tak, aby měl parametry letu a doletu srovnatelné s konvenčními pilotovanými vojenskými stroji.

 

Australská vláda udělila tvůrcům dronu Loyal Wingman kontrakt v hodnotě 115 milionů amerických dolarů, jak na vývoj letounu, tak i jeho vybavení, tréninku a další nezbytné položky. Kontrakt pokryje další tři roky a měl by zahrnovat i vývoj pokročilých konceptů pro tento letoun, včetně systému umělé inteligence. Představitelé RAAF si pochvalují úspěšný průběh vývoje dronu a očekávají, že na jeho konci vzniknou efektivní týmy lidí a autonomních strojů, které podstatně rozšíří možnosti australského vojenského letectva.

 

Video: Australia’s First Loyal Wingman Completes Maiden Flight

 

Literatura

New Atlas 2. 3. 2021.

Datum: 05.03.2021
Tisk článku

Související články:

Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)
Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2019)
Bojový tryskový dron Loyal Wingman poprvé testoval motor     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2020)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz