Deklarace OSN zakazuje veškeré klonování člověka  
OSN přijala deklaraci, kterou vyzývá všechny státy, aby zakázaly jakékoli formy klonování člověka. Vedle tvorby lidských klonů žádá zákaz i pro klonování terapeutické, jež je cíleno na produkci tzv. embryonálních kmenových buněk pro léčbu závažných onemocnění.

Poté, co na sklonku roku 2005 ztroskotal pokus přijmout na půdě OSN návrh na závazný zákaz jakékoli formy klonování lidí, prošel 8. 3. 2005 při hlasování návrh Hondurasu na deklaraci OSN, která žádá totéž, ale má „nižší statut“ a není pro členské země závazná. Poměr hlasů hovoří jednoznačně – 84 pro, 34 proti. Početná skupina zemí – 37 – se hlasování zdržela. Stejně početná skupina – 36- se hlasování neúčastnila. „Pro“ hlasovaly přednostně USA a země, kde má silný vliv katolická církev nebo zelení (např. USA, Itálie, Irsko, Německo). Proti byli zástupci  zemí, kteří schvalují zákaz tvorby lidských klonů, ale přejí si, aby zůstala otevřená cesta pro terapeutické klonování, jež je příslibem pro léčbu mnoha chorob, včetně léčby následků vážných zranění. Z tohoto tábora  jmenujme namátkou Belgii, Kanadu, Čínu, Koreu, Dánsko, Finsko, Francii, Indii, Japonsko, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Španělsko, Švédsko, Velkou Británii. Spolu s odpůrci deklarace hlasoval i zástupce České republiky v OSN.

Klonování zakázáno!

Pro dokreslení současné situace na tomto ožehavém poli si můžeme posloužit příkladem ze Španělska (jeho zástupci byli v OSN proti zákazu veškerého klonování). Tam jedna klinika nabízí adopci embryí, jež vznikla při léčbě neplodnosti  oplozením ve zkumavce a nakonec nebyla použita pro přenos jejich matce (embryí může být třeba 20 a málokdo si chce pořídit domácí jesle). Embrya označovaná v odborné literatuře jako  „surplus“ (česky snad „nadpočetná“) jsou uskladněna v tekutém dusíku a dnes jsou považována za možný zdroj embryonálních kmenových buněk, protože po určité době jsou v mnoha zemích stejně likvidována. Řada lidí vidí ale v likvidaci embryí nebo v jejich přeměně na embryonální kmenové buňky  „zničení lidského života“. A právě jim nabízí již zmíněná španělská klinika možnost, nechat si implantovat do dělohy cizí „nadpočetné“ embryo a přivést z něj na svět dítě. Této záchranné embryonální mise se už ujalo 17 dobrovolnic.

Pramen: OSN

Datum: 09.03.2005 06:56
Tisk článku

Související články:

Klony útočí     Autor: Jaroslav Petr (05.08.2010)Diskuze:

Mengele

,2005-08-04 13:03:10

Panu biologovi Petrovi jde o vědeckou slávu - proč to nechat pochybným podnikavcům, že? Už Mengele experimentoval na lidech, od té doby zdá se pro některé lidi uplynulo už moc doby (60 let), ale vrací se zase k tomu. Jiní vědci v té době podobné pokusy nedělali a dostali se dále v léčení nemocí (např. antibiotika, transplantace). Pokusy na embriích, které rodiče poskytli proto aby mohli mít dítě, jsou to samé jako dělat pokusy na lidech. Najděte si jinou zemi pane Petře - možná v Číně Vás vezmou, tam není problém si sehnat i živý materiál (vězně). Měl by být jednoznačně zákon zakazující tyhle "lidsky zaměřené" experimenty, zvlášť když jiné cesty vedou k cíli.

Odpovědět

Klonování

Linda,2005-05-03 18:52:12

četla sem některé články o klonování, je to zajímavé.Zvláště mě zajímá, jak je to vůbec možné???

Odpovědět

OSN a jeho "vývody" mě vůbec "nevzr

Al,2005-03-10 10:19:26

Aspoň je vidět, jak "také" může fungovat "centrální mozek lidstva", či globální centralizované řízení...
Obzvlášť lidé, kteří žili v zemích řízených z Moskvy socialisty, kteří "to s námi mysleli dobře" to dokážeme vnímat...

Odpovědět

Nebral bych to tak šmahem

Dwarf,2005-03-10 08:45:47

Být OSN zakázal bych klonovat jen NĚKTERÝ lidi! (Jejich seznam by byl zvláštní přílohou deklarace!)

Odpovědět

Sklamanie

Gremnic,2005-03-09 16:42:05

Tak to ma pekne sklamali...Okrem toho - pokrok a vedu takto nezastavia...bude sa to tak-ci tak robit,hlavne ak je to vyhlasenie nezavazne.

Odpovědět


OSN definitivně dokázalo, že je k ničemu.

pavel,2005-03-09 17:06:55

Žádám její zrušení.

Odpovědět


I am very optimistic.

jarda petr,2005-03-10 03:45:40

Abych citoval jednoho českého "bezmála klasika": I am very optimistic. Dopadlo to dobře. Jen si představte, že by prošel ten první návrh a byla přijata norma, která je pro členské země závazná. A druhý důvod k optimismu - náš zástupce hlasoval proti. Žijeme v zemi, jež se v OSN zachovala velmi racionálně. Asi to bude tím, že místo zástupce v OSN neobsazuje podle koaličních dohod KDU-ČSL.

Odpovědět


Klonování, bude-li povoleno, bude vždy výhodou

Saša,2005-03-10 11:17:11

bohatých a mocných. Představte si, že po světě běhá třeba 50 Grossů nebo Škromachů...
Zlaté OSN!

Odpovědět


Proč?

pavel,2005-03-10 14:25:19

Klonovat Grosse a proč? Ale až ti odejde slinivka nebo játra tak se klonování bude hodit.

Odpovědět


Proč?

Dwarf,2005-03-11 13:17:59

Proč by se mi měly hodit Standovy játra nebo slinivka?

Odpovědět


HaHa

pavel,2005-03-11 16:56:49

No Standovy játra jsem nemyslel. Možná by se spíš hodily Milošovy játra, jako těžítko na psací stůl.

Odpovědět


Stredovek!

Mums,2005-04-16 22:13:22

Pripada mi to ako v stredoveku. Vtedy bola veda a všetko sňou súvisiace zakázané a ľudia popravený. Teraz popravi nerobia, ale zakázať to môžu. Síce 50 Grossov by bolo úplne na nič, ale klonovanie musí byť veď sa môže aj dosiahnuť to, že budeme nesmrteľný.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace