Aspirinem proti COVIDu?  
Studie izraelských vědců naznačuje, že užívání léku na bázi kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin…) kvůli prevenci proti kardiovaskulárním nemocem může snížit pravděpodobnost nákazy virem SARS-CoV2, nebo zmírnit průběh případné nemoci COVID-19.

Aspirin, acylpyrin, anopyrin jsou u nás asi nejznámější léky na bázi kyseliny acetylsalicylové. Kredit: Osel, volné dílo.
Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin jsou u nás asi nejznámější léky na bázi kyseliny acetylsalicylové. Kredit: Osel, volné dílo.

Kdo by neznal Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin nebo i další tablety s kyselinou acetylsalicylovou. Je derivátem kyseliny salicylové, kterou nevědomky používali prý již Sumerové a Egypťané, když odhalili protizánětlivé vlastnosti výtěžků z vrby. I Hippokrates radil odvar z vrbových listů – na tlumení porodních bolestí. Účinnou látku z vrbové kůry jako první extrahoval německý farmakolog Joseph Buchner. Před téměř 200 lety – v roce 1828 – žlutavé rozpustné krystalky hořké chuti nazval „salicin“. Ve vědeckém časopisu Lancet se v roce 1876 objevila první odborná studie popisující protizánětlivé a teplotu snižující (antipyretické) účinky salicinu u revmatiků. První tabletu Aspirinu v roce 1899 vyrobila německá firma Bayer. Jde o synteticky připravenou kyselinu acetylsalicylovou, která má méně dráždivé vedlejší účinky než salicylová. Jméno Aspirin spojuje písmeno A, jako zkratku pro acetylovou skupinu a „spir“, jež pochází z latinského názvu rostliny Spiraea ulmaria (tužebník jilmový), dalšího zdroje přírodních salicylátů. Půlstoletí po zrodu Aspirinu – v roce 1950 – byla bílá tableta zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejvíce prodávané analgetikum.

 

Profesor Eli Magen, vedoucí Lékařského úseku C a Oddělení klinické imunologie a alergologie Lékařského univerzitního centra Jisra'ele Barzilaje v izraelském Aškelonu Kredit: Barzilai University Medical Center, Ashqelon
Profesor Eli Magen, vedoucí Lékařského úseku C a Oddělení klinické imunologie a alergologie Lékařského univerzitního centra Jisra'ele Barzilaje v izraelském Aškelonu Kredit: Barzilai University Medical Center, Ashqelon.

I dnes se léky na bázi kyseliny acetylsalicylové používají, a to nejen k původnímu tlumení bolesti nebo horečky. I když někteří lékaři to již nedoporučují, nízké dávky aspirinu užívá dlouhodobě mnoho pacientů při prevenci či léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Denní 75 miligramové dávky kyseliny acetylsalicylové prý snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva (zde), i když na straně druhé, studie naznačují, že starším onkologickým pacientům jejich stav zhoršují (zde).


Dr. Milana Frenkel-Morgensternová, Azreiliho lékařská fakulta Bar-Ilanovy univerzity v Ramat Gan. Kredit: Bar-Ilan University Azrieli Faculty of Medicine.
Dr. Milana Frenkel-Morgensternová, Azreiliho lékařská fakulta Bar-Ilanovy univerzity v Ramat Gan. Kredit: Bar-Ilan University Azrieli Faculty of Medicine.

Mezi námi laiky méně známé jsou však studie prokazující pozitivní vliv aspirinu na vrozené a adaptivní imunitní reakce, čímž pomáhá tělu se vypořádat s některými virovými nákazami. A právě to podnítilo izraelské vědce k myšlence prozkoumat, jestli nízké dávky aspirinu, které lidé nějakou dobu již užívají, mohou příznivě ovlivnit průběh případné nákazy virem SARS-CoV-2. Tým odborníků ze tří institucí – Leumit Health Services (= zdravotní pojišťovny Kupat cholim le'umit), Bar-Ilanovy univerzity v Ramat Gan a Lékařského univerzitního centra Jisra'ele Barzilaje v Aškelonu – analyzoval zdravotní záznamy 10 477 lidí, kteří byli na COVID-19 testováni ještě v první pandemické vlně (od 1. února do 30. června 2020). Došli k závěru, že ti, kteří jako prevenci proti vzniku kardiovaskulárního onemocnění nízké denní dávky aspirinu užívali (nešlo o pacienty s již rozvinutou KV nemocí), měli o 29 % menší riziko onemocnění COVIDem než obdobná, statisticky srovnatelná skupina lidí, kteří lék nebrali. I samotný průběh nemoci byl v první skupině prokazatelně o 2 až 3 dny kratší, přičemž se počítala doba od prvního pozitivního po první negativní test. Samozřejmě, jde o statistické hrátky, v nichž vědci museli vzít v úvahu mnoho údajů o zdravotní kondici sledovaných lidí před onemocněním, aby porovnávali porovnatelné.

 

I když výsledky studie 23. února zveřejnil odborný časopis FEBS Journal, samotní autoři si uvědomují, že zatím nelze udělat jednoznačný závěr o působení aspirinu v ochraně před nemocí COVID-19, případně o zmírnění či zkrácení jejího průběhu.

Toto pozorování možného příznivého účinku nízkých dávek aspirinu na infekci COVID-19 je předběžné, nicméně zdá se býti velmi slibné,“ shrnuje výsledky studie šéf výzkumného týmu, profesor Eli Magen z Lékařského univerzitního centra Jisra'ele Barzilaje. Spoluautorka, Dr. Milana Frenkel-Morgensternová z Azrieliho lékařské fakulty Bar-Ilanovy univerzity dodáva: „Studie se snažila lépe porozumět potenciálním pozitivním vlivům aspirinu v podpoře lidského imunitního systému v boji proti COVID-19. Do dalšího výzkumu plánujeme zapojit větší skupinu pacientů a provést randomizované klinické studie.“

 

Zdroj: Bar-Ilan University, FEBS Journal (dostupný celý článek)

 

DŮLEŽITÉ! O potřebě užívání aspirinu – poslechněte si na iDNES.cz / podcasty rozhovor s profesorem Jiřím Beranem (o kyselině acetylsalicylové od cca. 24. minuty).

 


Poznámka

Kolem prevence a léčby COVID-19 se objevilo již mnoho nadějných (i beznadějných) léků a preparátů. Nízké dávky kyseliny acetylsalicylové jistě méně zatěžují organismus než dost kontroverzní a méně dostupné antiparazitikum Ivermektin. Ale podobně jako u něho, i u běžného aspirinu a obdobných preparátů platí – užívání konzultujte s lékařem, jde o léky, ne bonbóny. Raději se poraďte i při případném krátkodobém preventivním používání, jestli se obáváte možné trombózy, krevních sraženin či embolie, o nichž se poslední dobou dost psalo v souvislosti s možnými, ale nepotvrzenými vedlejšími účinky po očkování vakcínou AstraZeneca.

Datum: 16.03.2021
Tisk článkuDiskuze:

Dotaz

Martin Zeithaml,2021-03-18 08:46:23

Je možné, že při takovém množství očkovaných lidí někomu píchly bublinku vzduchu? I když, asi by se to týkalo všech vakcín. A kolik Aspirinu je tak doporučená dávka? Děkuji :)

Odpovědět


Re: Dotaz

David Elf,2021-03-19 18:20:55

Kolik je doporučená dávka Aspirinu nevím. Ale vzduchová bublinka ale i bublina ve stříkačce vpravená do žíly nevadí. Aby to člověka zabylo, muselo by vzduchu být o něco více.

Odpovědět

konzulzujte s lékařem

Luba Pol,2021-03-17 23:58:36

Tta formulka mne vždycky dojímá.

Odpovědět

súhlasím

Martin Smatana,2021-03-17 18:52:14

Mňa vírus dostal do postele pred Vianocami a za ľahký priebeh s kašľom, nechutnou bolesťou očných jamiek, krátkodobou stratou čuchu, ale bez zvýšenej teploty a predovšetkým bez zasiahnutia pľúc vďačím, dovolím si tvrdiť, preventívnemu užívaniu vitamínu D3, zinku, selénu a acylpyrínu už od jesene. Od minulej jari som čítal priam hororové príbehy tých, čo si tým prešli a vykašlávali krvavé chuchvalce, čakal som oveľa väčší masaker. Ale šťastie praje pripraveným :)
No ešte takmer mesiac po prekonaní som mal určité následky, hučanie v ušiach, zrejme miniatúrne krvné zrazeniny, ktoré podľa verejne dostupných zdrojov spôsobuje aj samotný spike proteín z už nefunkčného vírusu, ale stále kolujúci v krvi. Pomohol mi acylpyrín, stačilo 2 x 500 mg denne.

Odpovědět

aspirin, potvrzeni

Jan Jendrichovsky,2021-03-17 14:23:19

V lednu jsem byl vytrasovan,priznaky jsem mel mirne - bolesti svalu, hlavy,bez teploty. Mam nejake vzdelani a praxi v oboru, proto jsem si okamzite nasadil 500mg ACYLPYRIN a dve duchny na spani + 1 dcl svareneho vina. Do rana jsem byl jako rybicka,/ne lekla/, vecer jsem pro jistotu davku 500 mg zopakoval. Jako vytrasovany jsem musel na test -PCR - a byl jsem pozitivni - ale subjektivne zdravy. Ma to i kladne dusledky - 90 dni mam povoleni prochazet hranice okresu, státu - uz jsem to vyskousel při ceste na Slovensko, co mi vykompenzovalo necitlivy test, kde mi tyčinka vyvolala velkou reakci sliznice v nose

Odpovědět


Re: aspirin, potvrzeni

Dagmar G,2021-03-17 14:57:42

Jestli by Vám nyní, krátce po překonání COVIDu "hrozilo" očkování, jestli můžete, odložte ho na později. Několik dnů kolem očkování si také můžete naordinovat nízké dávky Acylpyrinu (příp. zeptejte se lékaře):
Cit. prof. Beran: 3. Neznám detaily toho, co se objevuje po aplikaci vakcíny od AstraZeneca, ale vsadím svoje boty, že je to reakce u lidí, kteří Covid prodělali. Je to známá reakce antigenu a protilátek ve formě cirkulujících imunokomplexů, které dělají tu intravaskulární diseminovanou koagulaci. Na to stačí mít experimentálně očkovaných 45 000 lidí, aby každého hned napadlo.
Celý článek: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-zabiji-lidi-co-delate-Profesor-drsne-Babisovi-a-Blatnemu-657507

Jinak závidím, bezproblémové, ale ne zcela bezpríznakové překonání COVIDu osobně považuji za nejlepší způsob cičení imunit. systému na virus SARS-COV-2. Tvoří se vám mnohem komplexnější imunitní odpověď, než po vakcíně cílené na jen část viru (spike protein). Nakonec o samotné viróze, pokud není velice těžká, platí: Co mě nezabije, to mě posílí... alespoň imunitní systém :).

Odpovědět

Amantadin

Pavel Gašperík,2021-03-17 07:22:17

Amantadin je pôvodne antivirotikum , najznámejší vo forme preparátu Viregyt-K , genericky aj pod názvom PK-Merz , používa sa najviac v indikácii ako antiparkinsonikum . Tu je informácia o jeho aplikácii u pacientov s kovidom : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7290190/

Odpovědět


Re: Amantadin

Dagmar G,2021-03-17 08:46:43

Ďakujem, pozriem, ak bude zaujímavé, skusím spracovať - ak bude po práci čas, správ ohľadom SARS-CoV2 je dosť, ale žiaľ, dá sa predpokladať, že mnohé výsledky odrážajú očakávanie výskumníkov, ktorí musia publikovať a negatívne výsledky.... asi tušíte...

Odpovědět


Re: Re: Amantadin

Pavel Gašperík,2021-03-17 11:06:47

Ukazuje sa , že najlepšie výsledky majú pracoviská, ktoré pružne reagujú a do terapie neváhajú napriek meškajucim stanoviskám schvalovacích inštitucii aplikovať farmaká, ktoré sa ukázali ako nádejné ... Kedysi tu bol článok o serendipite , na podklade cejlonskej legendy o princoch , ktorí niečo hľadali a vždy našli niečo iné ... Tak ako objavil A.Flemming penicilin , alebo antihypertenzívum minoxidil , ktorý pre svoj nežiaduci účinok hypertrichozy museli prestať užívať ženy,zase našiel svoje miesto v dermatologii na alopéciu ... Ani ivermektín nie je "klasické" antivirotikum ...

Odpovědět

Já si říkal že Fernet je nějaký lepší.

Karel Ralský,2021-03-17 00:20:45

Asi budu shánět semena Bulharské ředkvičky(pivo mám také jako prevenci byť doma už dlouho) a dodržuji vládní nařízení, to by bylo abychom všichni společně s Covidem nezatočili.
Byly také nějaké studie na Chinin to je také přírodní hořčina něco mi říká že zvýšená chuť hořkého vykazuje nějaké markety(vjemy člověka) tohoto viru protože nejspíš hořčiny nemá rád protože jej odpuzují.Ale o tom jsem již psal minulý rok v diskusi na Tiscali včetně možných dopadů pandemie a nikdy mě nenapadlo že se to za téměř půlroční pauzy stane skutečností.
Když u nás po ránu zapalují vyhaslé kotle na pevná paliva je cítit kouř po celé vesnici než slunce a teplý vzduch zvedne mlhu, nebo za "příznivého" lehkého vánku cítím souseda přes silnici jak si zapálil na venku dvorku podobné je to i s covidem kdy Britská mutace se drží za chladu v aerosolu mnoho hodin.
Takže když si v nesprávný čas na nesprávném místě a ještě bez certifikovaného respirátoru(rouška i necertifikovaný respirátor chrání také, zejména druhé lidi, kdyby byl člověk nemocný a nevěděl o tom nebo přenašeč zejména dítě) můžeš chytit deseti tisíce těchto potvůrek, nejen v budově ale i venku.
Proto prosím, všechny občany dodržujte nařízení byť je to nepříjemné, nerad bych aby se stala další předpověď kterou jsem na Tiscali také minulý rok(nechtějí po mě jediný(nejsem bohatý) můj telefon který používám na bankovnictví na rozdíl od Seznamu) napsal aby se vyplnila, že to nakonec zmutuje díky neukázněnosti a odkládání očkování lidí natolik že Španělská chřipka bude proti tomu čajíček a bude zabíjet zejména naše zdravé děti podobně jako "Španělská" chřipka(analogie s novým covidem a jejího přenosu do Evropy je čistě náhodná).
Udělejte si čas a něco si o této chřipce přečtěte protože v zabila víc lidí než obě světové války.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz