Americké letectvo plánuje proměnit transportní letouny na bombardéry  
Těžké bombardéry nerostou na stromech. Když na to ale přijde, tak je možné improvizovat. US Air Force vymysleli jednoduchý a účinný systém, s jehož pomocí lze udělat z transportních letounů C-130 či C-17 bombardéry nebo spíše mateřské letouny pro střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Díky tomu bude možné v případě potřeby rychle a mohutně zvýšit palebnou sílu letectva.
Lockheed AC-130U Spectre Gunship. Původně transportní letoun dovede vycenit zuby. Kredit: US  Air Force.
Lockheed AC-130U Spectre Gunship. Původně transportní letoun dovede vycenit zuby. Kredit: US Air Force.

Dnešní armády jsou sice jakžtakž vyzbrojené, přesto by ale v případě náhlého vypuknutí konfliktu s důstojným soupeřem musely improvizovat. Vědí to i experti US Air Force, kteří vymysleli jednoduchý a účinný plán, jak pohotově navýšit počet bombardérů. Je to postup, jak rychle a levně předělat transportní letouny na dočasné bombardéry.

 

Transportní letoun Boeing C-17 Globemaster III. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.
Transportní letoun Boeing C-17 Globemaster III. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.

Plán amerického letectva je založený na speciálních boxech, z nichž je možné vypouštět střely s plochou dráhou letu. Tyto boxy, které připomínají nákladní palety, by přitom mohly shazovat transportní letouny Lockheed Martin C-130 a Boeing C-17 Globemaster III. Velikou výhodou tohoto plánu je, že letectvo může velmi rychle získat spoustu provizorních bombardérů za zlomek ceny nového bombardéru. Nejsou to sice stroje s parametry konvenčních bombardérů, ale každý pojme několik desítek střel s plochou dráhou letu, což ohromně zvýší palebnou sílu letectva.

 

Nejde o žádné plané snění. Tento systém již existuje. Letectvo ho testovalo již v březnu, s pomocí speciálního transportního letounu varianty MC-130J Commando II, v prostoru White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Podle dostupných informací letoun vypustil „paletu“ se simulovanými střelami s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Jakmile se paleta ocitla mimo letoun, tak došlo k simulovanému odpálení střel.

 

Letoun MC-130J Commando II testuje zařízení pro vypouštění střel s plochou dráhou letu. Kredit: US Air Force.
Letoun MC-130J Commando II testuje zařízení pro vypouštění střel s plochou dráhou letu. Kredit: US Air Force.

Úvahy o použití transportních letadel jako bombardérů se objevují již dlouho. Občas k tomu dojde v rámci válečných improvizací. Například Argentina v roce 1982, tedy během války o Falklandy, použila transportní letoun jako bombardér při útoku na komerční lodní dopravu. Není to ale jen tak. Transportní letouny mají své mouchy. Bývají pomalé, neobratné při manévrování a nejsou zrovna moc stealth. Kvůli tomu jsou zranitelné palbou protivníka. Bojové verze transportní letounů, jako je například americký AC-130W Stinger II musejí být těžce obrněné a přitom stále musejí operovat jen tam, kde je jen malé riziko útoku ze vzduchu či od protivzdušné obrany. Proto je důležité, aby transportní letouny předělané na bombardéry útočily z velké dálky, což většinu rizik eliminuje.

 

Střely AGM-158 JASSM mají v základní verzi dosah 370 km, ve verzi JASSM-ER přes 925 km a ve verzi s extrémním dosahem JASSM-XR asi 1 900 km. I v základní verzi tak tyto střely chrání své mateřské letouny na velkou vzdáleností od obrany protivníka. US Air Force momentálně disponují 158 strategickými bombardéry, které unesou větší počet střel JASSM. B-2 Spirit jich zvládne 16, B-52 12 a B-1 unese 24 těchto střel.

 

Americké letectvo počítá s tím, že z letounu Globemaster je možné vypustit 32 střel JASSM a letounu C-130 podobný počet. V současnosti mají přitom k dispozici více než 300 Herkulů a 222 Globemasterů. Když akutní nebezpečí pro letectvo pomine, tak se transportní letouny mohou zase snadno vrátit k převážení jednotek a zásilek.

 

Video: Joint Air-to-Surface Stand-off Missile (JASSM)

 

Video: WOW!! USAF C-17A Globemaster III in the Mach Loop

 

Literatura

Popular Mechanics 24. 5. 2021 (part1).

Popular Mechanics 24. 5. 2021 (part2).

Datum: 29.05.2021
Tisk článku

Související články:

Pozoruhodný americký vojenský dron X-61A Gremlin absolvoval první let     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2020)
Nová strategie US Air Force: Valkýry v kontejnerech     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2020)
DARPA vyvíjí letecký raketový dron LongShot pro vzdušné bitvy     Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2021)Diskuze:

Lockheed na obr.1 plivá zuby z turbíny

Josef Hrncirik,2021-05-31 17:31:27

Odpovědět

Pozoruhodné,

František Kalva,2021-05-29 19:02:26

jak shodně diskutující obviňují USA ze všech nejhorších zločinů světa, jeden by řekl, že jde o organizovanou skupinu.

Odpovědět


Re: Pozoruhodné,

František Kroupa,2021-05-29 19:15:50

Nabízí se jednodušší vysvětlení, navíc podložené fakty. USA jsou suverénně nejagresivnějším státem světa.

Odpovědět


Re: Re: Pozoruhodné,

Pavel Pavel1,2021-05-29 23:53:55

Důležité je nezaměňovat fantasmagorie za fakty. Suverénně nejagresivnějšími státy jsou komoušské nebo postkomoušské diktatury.

Odpovědět


Re: Re: Re: Pozoruhodné,

Jan Turoň,2021-05-30 22:32:51

Režim v USA by se dal také popsat jako postkomoušská diktatura - to je právě ta fantasmagorie: hanlivá nálepka, která emocionálním apelem předem diskvalifikuje schvalování určitých typ vlád. Fakta o množství konfliktu jsou zde:

USA: (107) https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wars_involving_the_United_States
Rusko: (85) https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wars_involving_Russia
Čína: (6) https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Wars_involving_China

Někdo by si mohl dát tu práci a např. odečíst od těchto čísel konflikty proběhlé na historickém území dané země nebo seznam doplnit, ale obávám se, že objektivní metoda, která by nevyhodnotila USA jako suverénně nejagresivnější, by se hledala velmi těžko.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Pozoruhodné,

Jan Rychlik,2021-05-31 11:43:04

Velká část toho seznamu jsou vnitřní záležitosti na vlastní půdě a nikoli nepodstatná část jsou případy, kdy USA pomáhala proti agresorům. Když vás v hospodě vezmou židlí, nemusíte být nutně agresor, ačkoli se pak účastníte rvačky. A když jdete roztrhnout dva rváče, taky to neznamená, že jste agresor, ačkoli se také účastníte. Podle vaší metriky je největší agresor policie, protože se účastní konfliktních situací denně.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Pozoruhodné,

Jan Turoň,2021-05-31 15:08:18

Každý rváč vám řekne, že ve všech svých rvačkách stál na straně dobra. Výpovědi dvou rváčů stojících na opačných stranách konfliktu jsou tedy nutně nekonzistentní. Ve válkách se především pragmaticky agresivně prosazuje vliv, morální story se vymýšlí až ex-post v rámci PR. Proto je objektivní od všech interpretací válek typu "ochrana před agresorem" odhlédnout a vyhodnocovat pouze čísla. Hodně konfliktů = statisticky je to agresor.

Policie je pouze výkonná moc moci zákonodárné a jejímu přístupu k řešení společenských konfiktů, nemá svobodu v rozhodování, co bude řešit a co ne. Podstatné tedy je, že někoho napadne, že situaci vyřeší agresivně. Z tohoto pohledu je myšlenka "co kdybychom použili civilní letadla jako bombardéry" agresivním myšlením non plus ultra. Ať už je situace jakákoliv, nápad "vyřešíme to pomocí mnoha tisíc bombardérů" může vyslovit jenom psychopat, národnost a politické vyznání tu nehraje roli.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozoruhodné,

Pavel Pavel1,2021-05-31 19:47:33

Vždycky mně pobaví kategorické tvrzení internetového diskutéra na téma co by kdo "řekl". Ale dojmologie na téma jak lze "statisticky" v průběhu staletí vyhodnotit stát jako "agresora", bez ohledu na historický vývoj a politické a změny v průběhu tohoto vývoje, to už je fakt unikum. Mimochodem, příště než se zase začneš ztrapňovat pod nějaký článkem, tak si ho pořádně přečti a zjisti si jaký je rozdíl mezi pojmy "civilní" a "transportní".

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Pozoruhodné,

Pavel Pavel1,2021-05-31 19:33:02

Teď jsi udeřil hřebík na hlavičku. Souhlasím, že blábol o „nejagresivnějších USA“ je jen hanlivá nálepka a emocionální ničím nepodložený apel. Možná kdyby sis dal práci a krom šarvátek pěti a půl původního američana s pěti a půl evropským přistěhovalcem a nastudoval si něco o skutečné agresivitě (viz třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Mass_killings_under_communist_regimes) nemusel jsi teď vypadat jako někdo, kdo chce obdobně jako komunistická propaganda z 50. let svými fantasmagoriemi diskvalifikovat demokracii a volný trh.

Odpovědět

Choré mozky

Jan Turoň,2021-05-29 17:56:07

Choré mozky, které o něčem takovém byť jen přemýšlí. Doufám, že OSN časem získá kompetence řešit mezinárodní spory a že rozebere tu šílenou vojenskou mašinérii USA, která rozdmýchává konflikty po celém světě.

Odpovědět


Re: Choré mozky

František Kalva,2021-05-29 19:00:28

Vy jistě pevně věříte, že v jihočínském moři si začali američani, že. Také okupaci Tibetu, přepadení Jižní Koreje a ať nemusíme tak daleko, tak i přepadení Kuvajtu Saddámem rozdmýchala vojenská mašinerie USA. Na to bohužel není lék.

Odpovědět

V bombardování jsou Američané jednička

Pavel Aron,2021-05-29 15:22:23

Bombardování zejména civilních cílů v tom jsou Američané mistři. Na planinu džbánů v tajné operaci shodili celkem 2 MT bomb !
Používali tam i kazetové bomby.
https://zoommagazin.iprima.cz/valky/nejbombardovanejsi-misto-na-svete

Odpovědět


Re: V bombardování jsou Američané jednička

Josef Waters,2021-05-31 11:54:39

To ovšem ruští bombometčíci dokážou neřízenými čtvrtunovými bombami trefit z nadoblačných výšin naprosto přesně jednotlivé teroristy:
https://www.youtube.com/watch?v=jMlo_zfmrMQ

Odpovědět

oné

Jan Mrkvicka,2021-05-29 14:17:07

Pochybujem, že by s takým využitím nepočítali od začiatku. Len to prispôsobili novým zbraniam.

Odpovědět

Mirek Bautsch,2021-05-29 10:08:16

Guernicou to začalo, Luftwafe se poprvé předvedla, pak to tatáž ideologie zkusila pomocí V1 a V2 na Anglii, pak se karta obrátila a došlo na Vámi zmiňované Drážďany etc. Tehdejší technika nic efektivnějšího neumožňovala. Laos byl jenom kvantitativním pokračováním. Hloupé miny a bomby tam zabíjí dodnes.
Myslím, že v následných konfliktech nikdo nebude plýtvat drahou polointeligentní municí na kobercové bombardování civilistů ve vééélmi rozsáhlých městských aglomeracích.

Odpovědět


Re:

Mirek Bautsch,2021-05-29 10:12:18

To být odpověď na níže uvedený příspěvek, skočilo to nad něj.

Odpovědět

Vzhledem

Jaroslav Fisnar,2021-05-29 09:06:04

k tomu, jak intenzivně používala nevojenská letadla k vojenským operacím v Laosu CIA, nejde o žádnou novinku. K bombardování civilistů to bude postačovat. Tohle není žádné hejtování USA, začněme třeba Guernicou, pokračujme Drážďanama, Hamburkem etc..

Odpovědět


Re: Vzhledem

Radim K,2021-05-29 21:15:23

Tak na Guernicu útočilo Německo s Italií, na Dražďany a hlavně Hamburk spíše RAF, než USAAF... Ale je potřeba si do USA kopnout, pravda...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz