Umělá inteligence DeepMind skvěle předpovídá počasí  
Nowcasting je bezprostřední předpověď počasí, založená na aktuálních meteorologických datech. Je náročná a důležitá. Jak ukazuje úspěšný vývoj aplikace umělé inteligence pro nowcasting srážek Generative Model of Rain z franšízy DeepMind, brzy by se mohla stát kolbištěm umělých inteligencí.
Budou počasí předpovídat umělé inteligence? Kredit: Bidgee / Wikimedia Commons.
Budou počasí předpovídat umělé inteligence? Kredit: Bidgee / Wikimedia Commons.

Umělá inteligence DeepMind ze stáje Google už získala skalpy hráčů go, šachů a StarCraft II, zazářila ve skládání proteinů a řadě odvětví medicíny. Teď se zakousla do dalšího z odvěkých problémů lidstva – předpovědi počasí. Nový nástroj „Generative Model of Rain“, založený na DeepMind, exceluje v předpovědi bezprostředních srážek (anglicky nowcasting) do té míry, že je podle meteorologů, kteří tuto aplikaci testují, přesnější než soudobé metody.

 

Logo. Kredit: DeepMind.
Logo. Kredit: DeepMind.

Předpověď bezprostředních srážek, k nimž dojde během 1-2 hodin, je velmi důležitá. Uplatňuje se v letecké dopravě, při pořádání akcí pod širým nebem i v řadě dalších případů. Přitom je to věda. Takové předpovědi nejsou snadné. Nová aplikace DeepMind využívá strojové učení k velmi přesným předpovědím bezprostředních srážek. Zpracovává přesná radarová data, která zahrnují uspořádání srážek každých 5 minut, s rozlišením na 1 kilometr.

 

Ukázka soudobého nowcastingu, zatím bez umělé inteligence. Kredit: NASA/Wikimedia Commons.
Ukázka soudobého nowcastingu, zatím bez umělé inteligence. Kredit: NASA/Wikimedia Commons.

Tento nástroj analyzuje zmíněná data za posledních 20 minut a na jejich základě předpovídá srážky pro následujících 90 minut. Soustředí se přitom na střední a silné srážky, které mají největší dopad na lidi i ekonomiku. Jak se ukazuje, aplikace DeepMind je v tom opravdu dobrá.

 

Testování aplikace Generative Model of Rain se účastní více než 50 zkušených meteorologů z britského Meteorological Office. Naprostá většina z nich hodnotí tento nástroj jako podstatně lepší než dnešní běžně používané postupy pro tento typ předpovědí. Tým DeepMind teď bude dále zlepšovat kvalitu předpovědí, včetně předpovědí na delší dobu a předpovědí výjimečných a intenzivních srážek. O významu těchto experimentů vypovídá i publikace výsledků v časopisu Nature.

 

Video: AlphaFold: The making of a scientific breakthrough

 

Literatura

New Atlas 29. 9. 2021.

Nature 597: 672–677.

Datum: 04.10.2021
Tisk článku

Související články:

Porazí počítač nejsilnějšího hráče go světa?     Autor: Tomáš Grosser (07.03.2016)
Umělá inteligence Deep Mind odezírá ze rtů lépe než profesionálové     Autor: Stanislav Mihulka (29.11.2016)
AlphaStar: StarCraft II má nového šampiona. A není to člověk!     Autor: Stanislav Mihulka (31.10.2019)Diskuze:

Personální náročnost

Josef Šoltes,2021-10-05 10:41:08

Osobně vidím to zlepšení hlavně v tom, že se odstraní personální náročnost. Kvalitní a použitelné totiž jsou fakticky jen letecké předpovědi. Zbytek je pro lokální podmínky věštění z koule, což by tahle neuronová síť mohla zlepšit.

Odpovědět

Kdepak jenom nowcasting

Jan Novák9,2021-10-04 16:08:38

Dnes už jdou předpovědi počasí i do minulosti.

Natírám střechu, zatáhne se a začne pršet. Říkám si jak je to možné, celý týden předpovídali že dnes pršet vůbec nebude.
Kouknu na předpověď (je 11) a ejhle, předpověď deště od 9:00 do 13:00 - ale ještě před hodinou tam bylo jasno celý den.

Odpovědět


Re: Kdepak jenom nowcasting

Eva M,2021-10-04 16:31:06

:) inu, nechci-li, aby pršelo, vezmu si deštník; a naopak, natírají-li u Nováků střechu... jako vždy

Odpovědět


Re: Kdepak jenom nowcasting

Z Z,2021-10-05 17:16:28

To je predsa jasné, že predpoveď na dlhší čas dopredu je menej presná, alebo sa môže viac odlišovať od skutočnosti, než predpoveď na skoršiu budúcnosť. Skúste si napríklad pozrieť predpoveď na 10. deň odteraz a potom predpoveď na ten istý deň o 9 dní neskôr. Predpovede sa časom upresňujú, teda aj predpovede na to isté miesto a čas sa môžu časom meniť. Búrkové zrážky sú zle prepovedateľné už z princípu, niekde môže "liať ako z krhly" a o kilometer ďalej byť sucho.

Odpovědět

dokonalá předpověď počasí

David Dobeš,2021-10-04 11:34:00

Perfektně to už funguje v návratu do budoucnosti :-)
https://www.youtube.com/watch?v=GflGTC07skQ&ab_channel=JustinBerk

Odpovědět

Je teda AI lepsia?

Radoslav Porizek,2021-10-04 10:42:02

"Testování aplikace Generative Model of Rain se účastní více než 50 zkušených meteorologů z britského Meteorological Office. Naprostá většina z nich hodnotí tento nástroj jako podstatně lepší než dnešní běžně používané postupy pro tento typ předpovědí. "

Spomenul som si na reklamu na "bezny praci prostriedok". Vysledne porovnanie je neexaktne a nie je ani jasne, s cim sa to vlastne porovanava. Smerodajne by bolo porovnanie predpovedi strojoveho ucenia s predpovedami numerickych modelov robenych na pocitaci s rovnakym vykonom a pri rovnakych vstupnych informaciach.

Odpovědět


Re: Je teda AI lepsia?

Jaroslav Kousal,2021-10-04 11:48:14

Vždyť to máte v tom článku v Nature, je Open Access.

Odpovědět


Re: Re: Je teda AI lepsia?

Radoslav Porizek,2021-10-04 23:13:29

A v tom clanku sa pise teda konkretne co?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz