Toaleta z dob judských králů  
Záchod se pomalu stává oblíbenou pracovnou s vyhřívaným sedátkem, ostřikovači s teplou vodou a vysoušečem ohřátým vzduchem. Občas i s dokonalým ozvučením pro poslech oblíbené hudby nebo sledování zpráv a filmů. Kam až sahají počátky nynějšího komfortu?
2700 let starý záchod s opěradlem. Byl součástí komory, která nejspíš sloužila také jako koupelna. Mohla prý být dokonce vybavena osvěžovačem vzduchu. Toaleta sousedila se zahradou s ovocnými stromy a květinami. V těsném sousedství toalety se našly hlavice sloupů. Ty kdysi bývaly součástí oken a podtrhují honosnost tehdejšího sídla.  Kredit: Yoli Schwartz, Izraelský úřad pro památky (IAA).
2700 let starý záchod s opěradlem. Byl součástí komory, která nejspíš sloužila také jako koupelna. Mohla prý být dokonce vybavena osvěžovačem vzduchu. Toaleta sousedila se zahradou s ovocnými stromy a květinami. V těsném sousedství toalety se našly hlavice sloupů. Ty kdysi bývaly součástí oken a podtrhují honosnost tehdejšího sídla. Kredit: Yoli Schwartz, Izraelský úřad pro památky (IAA).

Před několika dny zveřejnil tým archeologů z Izraelského úřadu pro starožitnosti (IAA) informaci o starověké toaletě. Má jít o součást královského majetku ze 7. století př. n.l. Záchod byl odkryt poblíž turistického komplexu Beit Shatz v Jeruzalémě. Zprávy v tisku dávají nález do souvislostí popsaných v Bibli. Podle té judské království bylo pokračovatelem sjednoceného království Davidova, od něhož se po Šalomounově smrti odtrhlo izraelské království.

 

Podobný kamenný záchod  z domu ve městě Davidově je datován do 8. století př. n. l.. Kredit: Ian W Scott — https://www.flickr.com/photos/ian-w-scott/3729712032   CC BY-SA 2.0
Podobný kamenný záchod z domu ve městě Davidově je datován do 8. století př. n. l. Kredit: Ian W Scott, CC BY-SA 2.0

Šlo ale skutečně o tehdejší ekonomické centrum moci?  Mnozí z historiků s takovým výkladem mají problém. Tak třeba, že to odštěpení izraelského království, jak ho popisuje Bible, je podle nich jen básněním pisatele Bible. Nejspíš to prý udělal proto, že si nedovedl vysvětlit, proč je hříšné severní království rozvinutější než zbožné judské. K takové kritice je přivádí jak egyptské, tak z asyrské i babylonské písemné prameny. Z těch vyplývá, že žádné sjednocené království, od něhož by se izraelské království odtrhlo, neexistovalo. Ve skutečnosti judské království bylo oproti izraelskému, značně zaostalé a chudé. Nestavěly se zde tak velké chrámy a úroveň gramotnosti v judském království byla rovněž mnohem nižší. Z části i proto, že jde o hornatou oblast, kde se obtížně hospodaří, a která v inkriminovaném sedmém století př. n. l. byla jen řídce osídlena.

 

Podobný dizajn a kamenné provedení má i jeden z nejstarších anglických záchodů. Kredit: Wikipedia, Veřejná doména.
Podobný dizajn a kamenné provedení má i jeden z nejstarších anglických záchodů. Kredit: Wikipedia, Veřejná doména.

Na významu začalo judské království nabývat až po rozpadu jeho severního souseda s nímž toho měli hodně společného, mimo jiné společného boha a podobný jazyk. Kdo ví, možná na objevenou toaletu chodil trůnit sám judský král Achaz, který se rozhodl pomoci asyrskému  králi  oslabit konkurenční severní království, a stal se dobrovolně asyrským vazalem.

 

Číňané měli tendenci záchod situovat mimo dům. Toto je model toalety s chlívkem z doby dynastie Eastern Han 25 - 220 n. L. Dnes si ho lze prohlédnout  v Shaanxi History Museum, Xi'an. Kredit:  John Hill CC BY-SA 3.0.
Číňané měli tendenci záchod situovat mimo dům. Toto je model toalety s chlívkem z doby dynastie Eastern Han 25 - 220 n. L. Dnes si ho lze prohlédnout v Shaanxi History Museum, Xi'an. Kredit: John Hill CC BY-SA 3.0.

Ať už tomu tak bylo, nebo ne, královská latrína je královská latrína, a média se předhánějí v popisu, jak pohodlný posez vápencová deska s dírou poskytovala.  Přitom je mnohem důležitější, že se pod starodávným záchodem našel hluboký, do skalnatého podloží vytesaný, septik a v něm zvířecí kosti a množství střepů keramiky z prvního chrámového období.

 

Je ale nález záchodu takovou ojedinělostí jak to z řady nynějších prezentací dělá dojem? Nejspíš ne. Je pravdou, že privátní toaleta byla ve starověku luxus, ale v dané lokalitě nejde o ojedinělý nález. Například přímo ve městě Davidově (biblický Jeruzalém, nejstarší obydlená čtvrť Jeruzaléma) jich je známo hned několik.

 

Římské veřejné toalety, Ostia Antica. Kredit: Wikipedia, Veřejná doména.
Římské veřejné toalety, Ostia Antica. Kredit: Wikipedia, Veřejná doména.

Je nyní objevený záchod tím nejstarším na světě? Není. Za ty „nej“ se považují ze severu Skotska. Těm v nalezišti Skara Brae táhne již na pět tisíc let.

 

Jen o něco mladší záchody (z doby okolo roku 2300 před Kristem), jsou k vidění v indickém Mohendžodaru. Prvenstvím Indů je, že své záchody již propojili s místní kanalizací odnášející splašky do řeky.

 

Ještě lepší vymoženost s protékající vodou  zavedli Egypťané. Sluší se zmínit také Římany, kteří přispěli inovací v podobě sítě záchodů veřejných. Svého času jich Město měst mělo okolo sto padesáti a na rozdíl od dnešních praktik byly zdarma. Pozdější snaha používání veřejných WC zpoplatnit, se u Římanů setkala s nevolí a protestujícím se vykonáváním velkých potřeb doprostřed ulic podařilo císařský verdikt zvrátit.

 

Zatímco Asiaté na přelomu letopočtu přichází se splachovacím záchodem, v našich končinách se úpadkem Říma noříme na dlouhou dobu do temnoty s upadajícími mravy i hygienou. V našich končinách snad jen hradní páni na svých sídlech měli podobnou vymoženost, jakou nyní objevili archeologové v Jeruzalémě. Byly jimi prevéty s otvory směřujícími do hradních příkopů. Rozdíl je v tom, že u nás to byla až záležitost středověku, zatímco v případě Jeruzaléma se jedná o starověk a skoro dva tisíce let před Kristem.


Video:  Nález toalety v Jeruzalémě. Je z doby před 2700 letyLiteratura

Royal flush: Rare First Temple-era private toilet unearthed in Jerusalem, The Times of Israel, 5 October 2021.

Datum: 13.10.2021
Tisk článku

Související články:

Zákeřně chytrá toaleta     Autor: Martin Tůma (08.08.2013)
Jak to dělají kosmonauti     Autor: Ondřej Šamárek (22.10.2014)Diskuze:

Toaleta z dob Judskych kralu

Theodor Leitner,2021-10-19 00:25:20

Me pripada, ze 2700 let starý záchod s opěradlem mel jaksi maly otvor. Pri pouziti toalety se vetsinou pouzivaji dva vychody a pro ten druhy vychod proste nevidim zadne misto, asi i zena by mela jiste potize. Ta mala velikost otvoru me nejak irituje, mozna ze je dostatecna a Foto vse jen nedostatecne doklada.

Odpovědět

Toaleta z dob Judskych kralu

Theodor Leitner,2021-10-19 00:17:52

Odpovědět

To musela být vůně

Tomáš Novák,2021-10-13 17:59:42

Ve středověku měli místo toaletního papíru aspoň mech :-)

Odpovědět


Re: To musela být vůně

Florian Stanislav,2021-10-13 19:59:37

Ve středověku se i ve městech žilo s hospodářskými zvířaty. Za vlády Václava IV. byl vydán příkaz, že v Praze smí být kopa hnoje na ulici nejvýše tři dny. Mech se asi ve městech neprodával, takže jako jinde - zelená tráva, listí, seno.
Selská stavení měla celá staletí suchý záchod někde v rohu na dvoře. Vstupní dveře do předsíně obytného byly tak 10 m - 20 m od hnoje, kam se každý den vyvážel hnůj od dobytka, stáj (maštal) byla u českých staveních v řadě s obytným, v pohraničních horách u německé zástavby často byl dobytek v přízemí na svahu a obytné místnosti nad tím.
Zápach byla jedna věc, ale problém byl i příšerné množství much všude kolem chovu dobytka a při skladování potravin. Děti plácaly v místnosti mouchy plácačkou a masařky se vyháněly průvanem.
Lidé trávili větší množství času venku na vzduchu a při pohybu. Větrání místností zajišťovalo i každodenní topení v kamnech při přípravě jídla. Na 1 kg spáleného dřeva je třeba asi 5 m3 vzduchu, který projde komínem. Kolem 15. století se objevují komíny sahající až nad střechu a odvádějící tak kouř zcela mimo dům. To vypadalo nadějně, ale Kolumbus dovezl tabák. Kouřilo se i v místnosti, kde byly děti, dědové z fajfky. Takže vůně a zápachy nejen z toalety ve středověku za feudalismu, pak kapitalismu, budování lidové demokracie, socialismu, komunismu a znovu kapitalismu.
Smrad je věčný. nejspíš páchne i vesmír.
https://www.stoplusjednicka.cz/jak-voni-vesmir-podle-astronautu-spis-neprijemne-pachne

Odpovědět


Re: Re: To musela být vůně

Jaroslav Fisnar,2021-10-13 20:16:30

To s hnojem a mouchama dramatizujete. Od vchodu klasicky byly ustájeni koně, pak krávy a nakonec prasata. Já mám krávy na hluboké podestýlce a na mouchy jen vlaštovky a že bychom doma trpěli pod mraky much si nechejte zdát. Kolegové z vedlejší vesnice dodnes vyváží hnůj od krav a koní do dvora na hnojisko a mají much ještě méně, likvidují to kachny a slepice ve vajíčkách. No a co je pro městského člověka smrad, je pro mě vůně. Mě smrdí město.

Odpovědět


Re: Re: Re: To musela být vůně

Florian Stanislav,2021-10-14 00:42:14

Vůně venkovského dvora si pamatuj dobře, nic hrozného, dalo se na to zvyknout. Asi máte sítě proti mouchám v okně. Slepic jsme měli na dvoře plno, hrabou hlavně na okraji hnoje, takže vliv na mouchy domácí byl malý. Hnůj slepice nejvíc zajímal, když se nakládal vidlemi byla tam vrstva žížal, přímo červeno. Kupujeme hnůj na zahrádku, není v něm ani jedna žížala. Na hnojišti JZD, kam se kdysi vyvážely po kolejnici denně 4 ruční vozky hnoje se v létě v gumovkách a trenýrkách nedalo vydržet kvůli mouchám a komárům.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-bude-li-hmyzu-ubyvat-dosavadnim-tempem-za-100-let-zmizi
"Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny."
Hmyz ubývá. Můj soukromý názor je, že komárům se vcelku daří, louky se sečou daleko méně jak dřív.
Ale dřív byly louky slyšet cvrkotem "kobylek", dnes nic, zabijí to asi rotačky.

Odpovědět


Re: To musela být vůně

Ctibor Jablonický,2021-10-14 11:25:48

Mech měli možná na venkově. Ale celkem často se k utření zadku ve středověku používala koťata. Koťátka se totiž dají použít několikrát, protože si vždycky vyčistila kožíšek. Takže "recyklace". :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace