Určena sekvence proteinu neandrtálců  
Vědci určili aminokyselinovou strukturu kostní bílkoviny neandrtálců starou 75 000 roků.

Lebka neandrtálce z věhlasného naleziště v severoirácké jeskyni Šanidar posloužila mezinárodnímu týmu vědců jako zdroj bílkoviny osteokalcinu. Vzorek bílkoviny starý 75 000 roků  bylo možné podrobit analýze a ta prokázala, že aminokyselinové složení neandrtálského osteokalcinu bylo stejné jako u člověka druhu Homo sapiens sapiens.

Zvětšit obrázek
Neandrtálská lebka ze Šanidaru

Vůbec to nevyvrací předchozí výsledky analýzy mitochondriální DNA, která dokazovala, že se lidé druhu Homo sapiens od neandrtálců lišili natolik, že je musíme řadit k odlišnému biologickému druhu. Pořadím aminokyselin v osteokalcinu se člověk Homo sapiens neliší ani od šimpanze. Oba druhy se ale v tomto směru liší výrazně od gorily. Lidé a šimpanzi mají na devátém místě aminokyselinového řetězce prolin, zatímco v gorilím osteokalcinu figuruje ve stejné pozici aminokyselina hydroxyprolin. To je zřejmě výsledek evolučního přizpůsobení. Pro syntézu hydroxyprolinu je zapotřebí vitamin C. Zatímco gorily mají ve své vegetariánské stravě vitamínu C dostatek, pro všežravé lidi a šimpanze může být tento vitamín nedostatkový. Možnost stavět osteokalcin bez nároků na vitamín C mohla být proto pro předka člověka a šimpanzů výhodná.
Výsledek  práce publikované v americkém PNAS je první vlaštovkou na poli izolace a analýzy pravěkých bílkovin. Ty mohou podat zajímavé informace o příbuzenských vazbách mnoha pravěkých tvorů, předků člověka (např. „hobita“ Homo floresiensis) nevyjímaje.

 

Pramen: PNAS

Datum: 01.04.2005 07:45
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 17:09:38

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Negative, Sir ;o)

dinosaurus,2005-04-03 17:59:26

Určitě nebyla, přeci jen už je to chatrnější materiál...i když ten poslední nález Schweitzerové a kol.... jinak víc lze nalézt v archívech http://dml.cmnh.org

Odpovědět

Osteokalcin

dinosaurus,2005-04-01 16:01:07

Osteokalcin by izolován i z mnohem starších fosilií, jmenovitě T. rexe a Brachylophosaura (68 a 77 Ma resp.)

Odpovědět


aminokyselinová sekvence

jarda petr,2005-04-02 03:51:22

A byla v těchto případech určena i aminokyselinová sekvence? Pokud vím, tak byly izolovány z dinosauřích fosílií i další proteiny, jako např. keratin. Ale není mi známo, že by se povedlo u nich stanovit kompletní aminokyselinovou sekvenci. Domnívám se, že v tom je popsaný experiment první.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace