První klon závodního koně  
Italové s pomocí francouzského kapitálu vytvořili hříbě, které je klonem vykastrovaného hřebce. Je tedy genetickou kopií neplodného valacha. Až hříbě dospěje, bude produkovat spermie své předlohy. Genofond šampióna vytrvalostních závodů je tak uchován.

Získat klon koně není vůbec jednoduchá záležitost. Prvnímu, komu se to na světě podařilo, byl italský výzkumník Cesare Galli. Bylo to v roce 2003 a  hříbě dostalo jméno Promethea. Před dvěma roky to byla velká sláva, protože naklonovat koně se snažila celá řada pracovišť, ale všechny neúspěšně. Zmíněnému úspěchu, jak sám autor Galli říká, předcházela příprava nových a nových embryí, „až do zblbnutí“. Téměř žádné z vytvořených embryí se mu nechtělo dále vyvíjet. Dokonce uvažoval o tom, že klony koně nebude možno nikdy získat. Galli ale v pokusničení vytrval, a to i poté, co počet neúspěšných pokusů již přesahoval 800. Jak později Galli zveřejnil, tak  ze všech  841 jím připravených embryí, se jich do stadia časné blastocyty vyvinuly jen asi dvě desítky. Ale ani tato zdárně se vyvíjející embrya neměla vyhráno. Ze 17 embryí vnesených do dělohy klisen se uhnízdily jen čtyři embrya  a porodu se z počátečního počtu (841) dožilo jen jedno jediné – tak vznikla  Promethea. U Promethey se tedy na nějaký ten původ nekoukalo, šlo o to zjistit, zda kůň jako druh, lze klonovat.


 

Hříbě na obrázku je klon šampiona vytrvalostních závodů, jež byl v mládí vykastrován. Na rozdíl od něj mu narostou varlata a bude produkovat spermie stejné jako by produkovala jeho starší předloha, než se stala valachem.

Včerejší událost je již ale o něčem jiném. Na tiskové konferenci v italské Cremoně byl představen první klon závodního koně. Valach Pieraz, mnohonásobný  šampion na mezinárodním poli vytrvalostních závodů do 50 km, byl naklonován z jeho vlastních kožních buněk.
Na rozdíl od klasického dostihového sportu, který zakazuje aby soutěží účastnila jiná zvířata než ta, která přišla na svět jinak, než  přirozeným způsobem a klasickou metodou šlechtění, vytrvalostní závody nejsou předpisy tak svázány  a obdobně jako v drezúře, skokových soutěžích, pólu a vozatajském klání, účast  klonů v soutěžích je povolena.


Zatímco Promethea byla před dvěma lety velkým vědeckým úspěchem, na tomto novém klonu toho již z pohledu vědy moc nového není. Snad jen to, že se již nejedná o náhodné „pokusničení“, nýbrž o záměrné klonování konkrétního, závodně úspěšného jedince. Jde prakticky o byznys.  


Kastrát bude mít potomstvo
Pieraz, obdobně jako  většina účastníků vytrvalostních soutěží je valachem. Kastrován byl jako mladý hřebec, který ještě neměl potomstvo. Myšlenka klonovat tohoto šampiona vznikla jako snaha rekonstruovat jeho varlata. Galliho v tom podporovala francouzská firma Cryozootech.  Nejedná se o žádnou tvorbu varlat v těle valacha Pieraz. Jde o to, že narozené hříbě je klonem a genetickou (chromosomální) DNA výbavou se jedná o téhož jedince. Obdobně, jako je tomu u jednovaječných dvojčat. Klonovanému hříběti,  narostou varlata a ta  budou produkovat spermie. Shodné spermie s těmi, které by  produkoval Pieraz, pokud by jej ovšem jeho mužství nezbavili. 


Nynější klon koňského vytrvalostního šampiona je zřejmě jen začátek dalších překvapení na koňském poli. Představitel  firmy Cryozootech se již nechal slyšet, že  ve své bance mají buňky 33 koní. Nejedná se přitom jen tak o buňky ledajakých koní, ale například špičkového světového přeborníka skokových soutěží, dále pak buňky věkem sešlého vítěze  drezurních přeborů,…


Tvůrce klonů Galli nyní svojí metodu vylepšil natolik, že zatímco v době Promethey se mu dařilo  připravovat embrya schopná přenosu do dělohy ze tří procent, dnes to je již  z 15%.

Zvětšit obrázek
Cesare Galli

Přesto se zatím nejedná o rutinní metodu. K narození stávajícího klonu šampiona Pieraze bylo třeba vypiplat 34 embryí. Po jejich přenesení do dělohy dvanácti adoptivním klisnám, zabřezly jen tři z nich. Hříbě šampiona se narodilo již v únoru, ale až nyní Galli informaci zveřejnil. S oznámením čekali až se prokázalo, že je po všech stránkách zdravé.


Evropa je ve vztahu ke klonování  značně nejednotná.  Ostatní svět si s tím hlavu moc neláme.  A tak zatímco v Cremoně si Galli na Boloňské univerzitě komerčně klonuje koňského šampiona „o sto šest“, vědci ve staré dobré Anglii měli problém vůbec k takové činnosti získat povolení. Podařilo se jim to až nyní. Není to ale povolení plnohodnotné, tak, jak  mají  jejich kolegové v Itálii. V Anglii vědci nyní mohou klonovat koně, ale pouze za účelem výzkumu. Vedoucí programu klonování koní William Allen doufá, že vládní úředníci v Londýně názor brzo změní. Než ale dostane povolení ke klonování geneticky významných jedinců, hodlá Allen  provést dva experimenty. Při prvním chce vytvořit klon z klisny, které vezme jádro z její kožní buňky a vpraví ho do vaječné buňky (té její vlastní jádro předem vyjme). Poté chce vyvíjející se zárodek vložit do té samé klisny, od níž rádcovské buňky pocházely. Pokud se mu to podaří, vznikne příbuzensky správný galimatyáš. Geneticky vzato tak klisna  porodí sama sebe. A nebo, chcete-li přijde do jiného stavu sama se sebou.


Ve druhém  pokusu chce  Allen připravit hybridní koňo-oslí embryo a pak na něm sledovat, co se s jadernou DNA jednoho živočišného druhu bude v buňce jiného druhého druhu, dít. Tento pokus budeme my v redakci zvlášť pečlivě sledovat. A pokud se Allenovi tento pokus vydaří, a stvoří  osla  plnokrevníka, zkusíme si z něj vzít příklad.

 

Datum: 15.04.2005 02:37
Tisk článku

Fríský kůň - černá perla - II. díl - Gregor Dalibor, Kolovrat Oldřich
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 424 Kč
Fríský kůň - černá perla - II. díl
Gregor Dalibor, Kolovrat Oldřich
Související články:

První klon koně     Autor: Jaroslav Petr (07.08.2003)Diskuze:

Volove:-)

Kojan,2005-04-17 15:39:17

Volove - kdyby ho prvne nekastrovali, tak ho pak nemuseli klonovat:-)

Odpovědět


Kojanovi

franta,2005-04-17 21:12:37

Kdyby jej nekastrovali, byl by těžko ovladatelný, pravděpodobně by se toho tolik nenaučil, závodů neúčastnil a velmi záhy by skončil jako substrát do buřtů.

Odpovědět

dostihy vs A1/1

Petra,2005-04-16 21:45:13

Ono to s temi dostihy neni tak uplne pravda.
U rovinovych zavodu, kde startuji prakticky jen plnokrevnici (nepocitam specialni zavody QH, morganu a podobnych americkych vymyslenosti), to vicemene plati - anglicky plnokrevnik se smi slechtit jen prirozenou plemenitbou - tedy bez inseminace, embryotrasferu a klonovani. Nicmene prekazky behaji i polokrevnici, na ktere se tohle nevztahuje.
O nejakem zvlastnim antiklonovacim predpisu, ktery by platil jen pro dostihy, a ne pro klasicke jezdeni, pripadne western, dost pochybuju.

Odpovědět


Když oni ti koňáci jsou

Dwarf,2005-04-20 08:23:26

moc konzervativní. Přitom koně je ideální zvířata pro tyto nové metody. Motá se kolem nich dost peněz a po skončení dostihové kariéry nemusí nutně končit v točeňáku či buřtech, čímž odpadají diskuse o tom, jestli jsou klony škodlivé pro lidskou výživu, či nikoliv.

Odpovědět

porodit vlastní klon

jarda petr,2005-04-15 03:22:21

Vlastní klon porodila jiz klisna, ktera privedla na svet Prometheu. Ta patřila k plemeni hafling a vznikla z buněk klisny, které bylo následně implantováno vytvořené embryo. Podle učebnic fyziologie se takové hříbě nemělo narodit, protože se myslelo, že pro udržení gravidity je nutné, aby měl plod jinou dedičnou informaci než matka (aby tam byl podíl dedičné informace otce).

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace