Jak zabít invazní slávičku? Šanci nabízejí BioBullets  
Slávička mnohotvará umí děsivé invaze ve stojaté i pomalu tekoucí vodě, které mohou přinášet astronomické finanční ztráty. Důmyslné BioBullets obsahují směs solí, která slávičky zabije, v líbivém převleku, aby přelstily slávičky, které se živí jako opatrní filtrátoři.
Kanál hrozivě ucpaný slávičkami. Kredit: Thames Water / University of Cambridge.
Kanál hrozivě ucpaný slávičkami. Kredit: Thames Water / University of Cambridge.

Slávička mnohotvárná (Dreissena polymorpha) je malý a vcelku elegantní mlž zhruba o velikosti nehtu. Původně pochází z jezer a řek na Ukrajině a jihu Ruska, s přesahem do dalších zemí. Postupně se ukázalo, že umí udělat brutální invaze, takže je dnes ve světě vnímána jako invazní pohroma, jedna z vůbec nejhorších. Děsivě rychle se množí a dokáže zničit celé ekosystémy, plus přístavy, vodní cesty, lodě i zařízení pro čištění vody a vodní elektrárny. Jejich specialitou je ucpávání trubek a potrubí všeho druhu.

 

David Aldridge. Kredit: University of Cambridge.
David Aldridge. Kredit: University of Cambridge.

Zhruba během posledních 200 let se slávičky rozšířily na mnoho míst v Evropě a Severní Americe. Jejich invaze přinášejí značné škody a s nimi související finanční ztráty, které mohou dosahovat závratné výše. Není divu, že existují vědecké týmy, které věnují značné úsilí tomu, aby slávičky co nejlépe zabily.

 

Zlikvidovat slávičky, aniž bychom přitom zničili veškerý život v daném jezeru či řece, není jen tak. Chrání je nepatrná velikost, intenzivní množení a také to, že se živí jako zkušení filtrátoři. Když se jim do těla dostanou částice, které nepovažují za jedlé, obalí je slizem a vyloučí je do okolní vody.

 

Zabijácké BioBullets. Kredit: David Aldridge.
Zabijácké BioBullets. Kredit: David Aldridge.

Tým, který vedli David Aldridge a Geoff Moggridge z britské University of Cambridge, se pokusil slávičky přelstít, abychom je mohli zabíjet ve velkém a přitom pěkně ekologicky. Vyvinuli částice, které umožňují dostat do sláviček látky, co je zničí. Badatelé přitom využili výsledky vlastního dřívějšího výzkumu, v němž vytvořili částice pro výživu chovaných mlžů. Jen poněkud změnili jejich obsah.

 

Jmenují se BioBullets a jde o nepatrné kuličky z tuku, které velikostí, tvarem a texturou připomínají mikroskopické vodní organismy, jimž se slávičky živí. Původní BioBullets obsahovaly vitamíny pro chované mlže, likvidační BioBullets mají uvnitř směs solí, která zabije slávičky, ale ušetří místní mlže. Částice, které neskončí ve slávičkách, se po pár hodinách neškodně rozpustí.

 

Technologie zabijáckých BioBullets není úplně nová. V současné době ji testuje 7 britských vodárenských společností. Podle jejich představitelů jsou BioBullets podstatně levnější a mnohem šetrnější vůči životnímu prostředí, než obvykle používané zaplavení postižených míst chlorovanou vodou. Slávičky se mají na co těšit.

 

Video: Understanding the Zebra Mussels Threat

 

Literatura

New Atlas 6. 5. 2022.

Datum: 07.05.2022
Tisk článku

Související články:

Parádní trik: Genetici editovali nádorové buňky, aby bojovaly za nás     Autor: Stanislav Mihulka (15.07.2018)
Ochočené salmonely pašují do nádoru léčivé nanočástice     Autor: Stanislav Mihulka (30.12.2018)
Trojské nanočástice likvidují nádory v aminokyselinovém převleku     Autor: Stanislav Mihulka (24.09.2020)Diskuze:

využití v ekoprojektech

Radim Polášek,2022-05-08 11:26:50

Když tak rychle roste, tak proč se nepoužívá za prvé v čištění odpadní a znečištěné vody a za druhé k produkci bílkovinné biomasy z vody obsahující živiny?

Odpovědět


Re: využití v ekoprojektech

Eva M,2022-05-09 11:02:08

no, biomasa, tu by asi bylo obtížné dostat z těch skořápek, a patrně kam vleze, přeroste všechno ostatní..... ovšem NA DRUHÉ STRANĚ ASI FIXUJE TEN ZATRACENÝ CO2.... nebo ne?

Odpovědět


Re: Re: využití v ekoprojektech

Tom M,2022-05-10 09:50:29

Není spíše ta přemnožená slávička jen indikátorem, že naše vodárenská infrastruktura je přetěžována různými "živinami" ( čistě spekulativně třeba přepáleným olejem), takže odstranění těchto živin mimo vodárenskou infrastrukturu by znamenalo i snížení počtu sláviček?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace