Americký mikrovlnný systém HiJENKS usmaží elektroniku protivníka  
Elektromagnetická zbraň HiJENKS (High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon) je společným dítkem amerického letectva a námořnictva. Nabízí nesmrtící likvidaci elektroniky mikrovlnným úderem. Je to svého druhu bojová hlavice, kterou může nést střela s plochou dráhou letu nebo třeba šikovný dron.
Bombardér B-1B Lancer vypouští střelu AGM-158 JASSM. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.
Bombardér B-1B Lancer vypouští střelu AGM-158 JASSM. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.

Elektronické válčení může mít různou podobu. Někdy to může být velmi delikátní a nenápadné pozměnění signálu GPS nebo hacknutí řídícího softwaru. A jindy je to nevybíravý, drtivý útok, který sežehne elektronické obvody, téměř na popel. Pokročilý mikrovlnný zbraňový systém HiJENKS je právě ten druhý případ.

 

Základna Naval Air Weapons Station China Lake. Kredit: US Navy / Wikimedia Commons.
Základna Naval Air Weapons Station China Lake. Kredit: US Navy / Wikimedia Commons.

HiJENKS, čili High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon již několik let společně vyvíjejí výzkumné laboratoře US Navy a US Air Force. Je to elektromagnetická zbraň, která přímo nikoho nezabije ani nevyhodí do vzduchu, ale zmasakruje veškerou elektroniku v dosahu. HiJENKS navazuje na projekt CHAMP (Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project). CHAMP byla vlastně mikrovlnná bojová hlavice pro podzvukové střely s plochou dráhou letu AGM-86, vypouštěné ze strategických bombardérů Boeing B-52 Stratofortress.

 

Střela AGM-86 v letu. Kredit: R.L. House / US Air Force / Wikimedia Commons.
Střela AGM-86 v letu. Kredit: R.L. House / US Air Force / Wikimedia Commons.

Střely AGM-86 s hlavicí CHAMP měly pronikat do nepřátelského prostoru přízemním letem a pohybovat se od cíle k cíli, kde by ničily elektroniku mikrovlnnými údery. Jedna taková střela měla zlikvidovat až 7 cílů za 1 hodinu. Zbraňový systém CHAMP fungoval a obstál v testech. Problém byl v tom, že střely AGM-86 byly v roce 2019 vyřazeny ze služby. Proto teď námořnictvo a letectvo vyvíjejí nový, univerzálnější systém.

 

Systém HiJENKS momentálně prochází závěrečnými testy. Odehrávají se na veliké základně námořnictva Naval Air Weapons Station China Lake v jižní Kalifornii. HiJENKS je zřejmě menší a lehčí než CHAMP a měl by být použitelný pro různé platformy. Letectvo ho může umístit třeba na střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM, zatímco námořnictvo by mohlo použít například drony. Detailní informace o možnostech a parametrech systému HiJENKS ale nejsou dostupné.

 

Elektromagnetické zbraně jako HiJENKS nebo CHAMP nejsou primárně smrtící. To ale pochopitelně neznamená, že jsou zcela bez rizika. Mikrovlnný úder může zničit elektroniku civilních vozidel či letadel, která jsou v pohybu, nebo přístroje v nemocnicích a dalších klíčových zařízeních. Zároveň ale platí, že riziko pro civilisty je při útoku takovouto zbraní mnohem nižší než při klasickém raketovém či dělostřeleckém útoku.

 

Video: Boeing's CHAMP Missile Demo - Directed High Frequency Microwave Disables Electronics (EMP)

 

Literatura

Popular Mechanics 8. 7. 2022.

Datum: 14.07.2022
Tisk článku

Související články:

Boeing úspěšně vyzkoušel mikrovlnnou střelu proti elektronice     Autor: Stanislav Mihulka (28.10.2012)
Vypálí Kimovi rybník mikrovlnné střely s plochou dráhou letu?     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2017)
Mobilní mikrovlnný systém Leonidas zlikviduje celé hejno dronů     Autor: Stanislav Mihulka (15.04.2021)
Obrněnci Stryker dostanou protidronovou mikrovlnou zbraň Leonidas     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2021)Diskuze:

Ratlík

Rudolf Šíma,2022-07-18 16:00:11

Ratlík by po nich neštěk, ale kňučel by, že mají ochránit jeho rodinu.

Odpovědět

Napajeni?

Jakub Chalupník,2022-07-16 10:29:14

A odkud to bere energii? Rekl bych, ze pro slusny EMP impuls bude zapotrebi dost energie, kterou nejake solarni baterie neposkytnou :)

Odpovědět


Re: Napajeni?

Otakar Ištvánfy,2022-07-19 09:49:32

Podrobnosti nepoznám, ale EMP sa dá vytvoriť pomocou magnetu urýchleného výbuchom.

Odpovědět

Amíci ten marketing umí dobře

Marcel Brokát,2022-07-15 08:14:00

Ty kdyby si nedělali image, tak po nich ani pes neštěkne ...
EMP střela, dnes doplněna technickou omáčkou kolem - nic nového, teorie a i kladná studie proveditelnosti je na stole víc jak 25 let, možná i víc ve špičkových kruzích. Použitelnost reálná jen čekala na okamžik kdy čip nějaký je i v rohlíku ...
Pozn pro ty kteří nechápou nadsázku - čip v rohlíku je nadsázka ve smyslu významného rozšíření zranitelné elektroniky EMP pulsem neboli indukovaným přepětím ...

Odpovědět

A co teprve dobře mířená

Petr Grofino,2022-07-14 18:09:11

Dávka z Orbity. To vyletí do povětří věž tanku i se střelivem.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz