Mobilní mikrovlnný systém Leonidas zlikviduje celé hejno dronů  
Drony se stávají stále významnější silou na bojišti i v celém letovém prostoru. Vlastně celá hejna dronů, která budí hrůzu jako hejna kobylek. Bylo by skvělé mít zbraň, která vyřadí takové hejno se vším všudy. Systém Leonidas amerického startupu Epirus to zvládá velmi dobře, vhodně cílenými svazky záření. Téhle mikrovlnky byste se rozhodně měli bát!
Leonidas v akci. Kredit: Epirus.
Leonidas v akci. Kredit: Epirus.

Vzduch houstne drony. Ve stále větší míře si je pořizují ozbrojené síly států i nestátních aktérů. Představují zajímavý a za jistých okolností velmi účinný bojový prostředek. Nemluvě o celých hejnech dronů, které mohou zahltit cíl svého útoku jako hejno kobylek. A teď si představte, že by existovala zbraň, která celé takové hejno najednou vyřadí z boje. Sundá je z oblohy jako výstřel z brokovnice.

 

Logo. Kredit: Epirus Inc.
Logo. Kredit: Epirus Inc.

Taková zbraň opravdu existuje. Nikoliv náhodou se jmenuje Leonidas, i když nehájí Horké brány, ale jakékoliv místo, které potřebuje ochranu před agresivními hejny dronů. Systém Leonidas je produktem amerického startupu Epirus se sídlem v Los Angeles. Dokáže zneškodnit celá hejna dronů protivníka s použitím vysokoenergetických mikrovln. Systém je přitom mobilní a vejde se na korbu malého picku-pu.

 

Hejno útočí. Kredit: Epirus.
Hejno útočí. Kredit: Epirus.

Šéf Epiru Leigh Madden zdůrazňuje, že Leonidas může rozšířit nebo naopak zúžit svazky bojových mikrovln tak, aby vyřadily cíle útoku a nic jiného. Epirus teď pracuje na ještě menším, řekněme osobním systému, který by mohli mít u sebe operátoři. Jak tvrdí představitelé startupu, při demonstraci systému pro nejmenovaného zákazníka z kruhů americké administrativy dokázal Leonidas sundat všech 66 útočících dronů, přičemž při každé salvě mikrovln vyřadil více než jeden dron.

 

Systém Leonidas využívá soustavu pevnolátkových zářičů z nitridu galia, což je technologie podobná současnému vybavení pro 5G komunikace. Jak uvádí Justin Bronk z think tanku RUSI, pro tyto zbraně je nesmírně důležitá přesnost a soustředění útoku výhradně na zvolené cíle. Brutální mikrovlny Leonida by totiž mohly usmažit okolní elektrické rozvodné sítě nebo třeba elektroniku lidí, kteří se nacházejí v dosahu zbraně.

 

Při současném rozvoji technologií dronů, a se sofistikovanými postupy jejich využití, se Leonidas nejspíš již brzy uplatní na řadě míst ve světě. Může bránit potenciální cíle útoku dronů, jak vojenské tak i civilní povahy. Zároveň bude velmi zajímavé sledovat, jestli výrobci malých dronů, s nimiž se počítá pro útoky hejn, dovedou na takovou výzvu zareagovat a přijdou s nějakou praktickou obranou proti zbrani tohoto typu.

 

Video: Epirus - DefenseTech Startup (EMP technology to counter drones/drone swarms)

 

Literatura

Futurism 14. 4. 2021.

Datum: 15.04.2021
Tisk článku

Související články:

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2017)
Stoprocentní úspěch: Laserový systém ATHENA sundal všech pět dronů     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2017)
Hejno bojových dronů US Army uspělo proti těžké elektronické obraně     Autor: Stanislav Mihulka (24.11.2018)Diskuze:

Energie v prostoru

Mintaka Earthian,2021-04-17 07:43:10

Potenciál zneužití podobných technologií proti lidem je nezanedbatelný.
Bylo by fajn, aby někdo uvažoval o přísnějších regulích jejich využití, jako v případě chemických zbraní.

Autoři nemusí smutnit, s trochou důmyslnosti by se to snad i dalo použít i jako doplňkový zdroj napájení hejna dronů pro mírové účely.

Odpovědět

a nebyla by lepší

Eva M,2021-04-16 22:37:39

a nebyla by lepší stará dobrá brokovnice?

Odpovědět

Zranitelnost dronů

Miyuki Pateru,2021-04-16 21:17:20

Drony proti kterejm je tohle mířený mají vlastně 3 zranitelnosti
1) Řídící signál, většinou 2.4+5GHz s pěknou velkou anténou, proti tomu prakticky není obrany
2) Stabilizační systém na základě elektronickýho akcelerometru, gyroskopu a kompasu, ty první dva jdou jdou odstínit, ale není to jednoduchá záležitost.
3) Kontrolér motoru ať už se senzorama nebo bez. Je vlastně docela citlivá elektronika, která se snadno zničí. A většinou je potřeba aby jak kontroler, tak motor měl zajištěno chlazení. Takže ochrana je zase složitá.

Odpovědět


Re: Zranitelnost dronů

Jiří Šíma,2021-04-21 02:17:09

A ten řídící signál na těch GHz frekvencích se nedá rušit?

Odpovědět

Ochrana dronu

Vít Výmola,2021-04-16 11:07:14

Samozřejmě, že dron lze do jisté míry chránit proti takovému útoku, jak už se v komentářích zmiňuje. Ale opět to musíte chápat v souvislostech:
1) Dron nejde dokonale odstínit. Vždy musí ven trčet senzory, antény, pohon. Přitom mikrovlnám stačí i pár skulin. Dokonale odstíněný dron je hluchý a slepý.
2) Takový systém rovnou diskvalifikuje všechny drony bez patřičných úprav. Tedy všechny dnes existující vojenské a samozřejmě všechny komerční (třeba z Alzy :), které lze k průzkumu nebo útoku použít taky (stále oblíbenější taktika teroristů už dnes, natož v budoucnosti).
3) Takový systém diskvalifikuje většinu dnešní chytré výzbroje dronů. Příkladem může být Hellfire, asi vůbec nejčastější používaná zbraň přinejmenším na západních dronech. Ten žádnou takovou ochranu nemá. Bez ní byly vyrobeny desítky tisíc Hellfirů a nikdo je nebude zpětně upravovat, i kdyby to šlo.

Odpovědět


Re: Ochrana dronu

Vojtěch Kocián,2021-04-16 17:53:13

Zbraně typu Hellfire a jejich nosiče bych do toho (aspoň prozatím) nemíchal. Ten mikrovlnný systém je stavěný na ničení malých komerčních a jim podobných dronů a ne na stroje srovnatelné spíš s pilotovanými letadly nesoucími těžké zbraně s velkým dostřelem. Dostřel té mikrovlnky budou maximálně nižší stovky metrů a těžko říct, kam až to půjde škálovat. Podobně EM ochrana velkých vojenských dronů a jejich střel bude jinde než u hraček z běžného obchodu nebo drobných vojenských dronů sloužících k průzkumu. I když koncentrované mikrovlnné záření jim také nebude dobře dělat, v kombinaci s větším odstupem budou nejspíš s rezervou v bezpečí.

Jinak souhlasím, ochránit dron proti mikrovlnce půjde jen za značnou cenu ať už finanční, časovou na vývoj nebo efektivitu postiženou snížením možností dronu.

Odpovědět

Nápad zajímavý, ale...

Jiří Kolumberský,2021-04-16 09:05:29

velice účinně se pasivně mohou bránit tím, že budou chráněny reflexními povrchy s minimální absorpcí pro mikrovlny, ty se odrazí a budou likvidovat agresora a jeho okolí, jejich elektronika bude chráněna podobnými ochranami jako proti účinkům EMP, další možností pasivní ochrany dronů je, že budou technologicky zkonstruovány tak, že se stanou pro detekční systém mikrovlnného děla neviditelnými a jako bonus agresora aktivně zlikvidují svými střelami.

Odpovědět


Re: Nápad zajímavý, ale...

František Kalva,2021-04-16 10:58:06

Domnívám se, že tímto problémem se autoři také zabýval, ale pak drony už nebudou ani levné, ani tak rychlé a s omezeným doletem nebo větším korpusem. Že pak budou snadněji detekovatelné a sestřelitelné konvenční zbraní je evidentní. A že ty sofistikované a stíněné si nebudou moci pořídit různé teroristické bojůvky, pro které je dnes snadné si opařit třeba komerční stavebnici a vybavit výbušninou.

Odpovědět

oné

Jan Mrkvicka,2021-04-16 08:46:10

Aká je fyzikálna podstata ničenia dronov mikrovlnami? Nestačí proti tomu Faradayova klietka?

Odpovědět


Re: oné

Mike Marble,2021-04-16 17:23:27

Souvislý "neděravý" kovový skelet pomůže, protože kovové materiály mikrovlnu nepustí.
S Faradayovou klecí můžete akorát udržet elektrický náboj na vnějším povrchu klece, ale rozhodně ne mikrovlny.

Odpovědět


Re: Re: oné

Jan Novák9,2021-04-16 22:14:43

Příklad Faradayovy klece je taky okénko ve dveřích k mikrovlnce, které mikrovlny celkem jistě zastaví.

Odpovědět

Michal9703 Devetsedm,2021-04-16 07:50:23

Upřímně řečeno, forma války, kdy si oponenti jen porovnávají svou technickou vyspělost, aniž by zbytečně obětovali lidské životy, ještě není tak nejhorší.

Odpovědět


Re:

Eva M,2021-04-17 19:10:02

Stanislaw Lem: Mír na zemi :)

Odpovědět

kolo zbrojení se roztáčí

Josef Nýč,2021-04-16 03:07:40

Dobré ráno - k nadpisu nelze nic dodat

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace