Samoopravný povrch automobilu „vyžehlí“ škrábance za půlhodinu na Slunci  
Korejští odborníci vyvinuli nový typ samoopravného povrchu, který je založený na zesíťovaném polymeru a organickém fototermálním barvivu. Oproti předešlým materiálům tohoto typu nabízí řadu výhod. Je průhledný, opraví poškození vícekrát na stejném místě, lze s ním pracovat klasickými metodami nástřiku a k aktivaci opravného procesu stačí mnohem méně energie.
Samoopravný povrch karoserie. Kredit: Korea Research Institute of Chemical Technology.
Samoopravný povrch karoserie. Kredit: Korea Research Institute of Chemical Technology.

Máloco dokáže zastavit srdce automobilisty tak spolehlivě, jako škrábance na úhledném povrchu karoserie jeho vozu. Možná se ale blíží doba, kdy taková poškození nevzbudí větší emoce než ranní rosa. Korejští odborníci vyvinuli speciální povrch, na němž se škrábance „vypaří“ během půlhodiny slunečního svitu.

 

Jin Chul Kim. Kredit: Jin Chul Kim
Jin Chul Kim. Kredit: Jin Chul Kim

Základem nového povrchu je zesíťovaný polymer založený na akryl polyolu. Tyto polymery mají dynamické chemické vazby, které se mohou rozrušit při určitém podnětu a následně se opět uspořádat podle původní struktury. Takový materiál dokáže samovolně opravit drobná poškození, jako jsou právě škrábance. V tomto případě je spouštěčem teplo, které vytváří organické fototermální barvivo po ozáření infračervenou složkou slunečního záření.

 

Testy nového povrchu potvrdily, že škrábance zmizí po 30 minutách vystavení automobilu plnému Slunci během dne. Pokud by to někomu přišlo jako otravně dlouhá doba, proces je možné dramaticky urychlit. Stačí použít zvětšovací sklo, koncentrovat záření Slunce a škrábanec je pryč za 30 sekund.

 

Logo. Kredit: Korea Research Institute of Chemical Technology.
Logo. Kredit: Korea Research Institute of Chemical Technology.

Jin Chul Kim z Korea Research Institute of Chemical Technology a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že jejich nový materiál má výhody oproti stávajícím samoopravným povrchům. Díky použití zmíněného organického fototermálního barviva postačuje pro spuštění opravného procesu mnohem menší množství energie. Používané anorganické verze „zahřívacích“ látek vyžadují intenzivní horko nebo koncentrované UV záření. Výhodou je i to, že se nový povrch může opravit opakovaně na stejném místě. Řada podobných materiálů využívá zabudované kapsule s pryskyřicí, a pak je to možné jen jednou.

 

Zásadní předností je i to, že materiál korejských badatelů je průhledný, nemění barvu povrchu a je možné ho aplikovat s využitím stávajících metod a nástrojů. Primární využití materiálu by mělo být v automobilovém průmyslu, ale podle korejského týmu ho bude možné využít i ve stavebnictví nebo například pro často namáhané komponenty elektroniky a dalších zařízení v každodenním životě.

 

Literatura

New Atlas 8. 8. 2022.

ACS Applied Polymer Materials 4: 3802–3810.

Datum: 10.08.2022
Tisk článku

Související články:

Biologicky inspirovaný extrémní hydrogel po zahřátí ztvrdne 1 800krát     Autor: Stanislav Mihulka (08.12.2019)
Podivuhodný 2D polymer je lehký jako plast a pevnější než ocel     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2022)
Praktický polymer z průmyslového odpadu ochrání potrubí i beton     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2022)
O biolepidla je zájem     Autor: Josef Pazdera (27.05.2022)
Polymerové cihly z průmyslového odpadu na sobě drží bez malty     Autor: Stanislav Mihulka (02.08.2022)Diskuze:

Fotka či video

D@1imi1 Hrušk@,2022-08-10 15:50:39

Nemají někde fotku či video, jak vypadají škrábance před a po samoopravení? Jestli ten efekt vůbec stojí za řeč. Předpokládám, že do očí bijící škrábance to stejně neodstraní.

Také by mě zajímalo, jak si ta nátěrová hmota vede v dlouhodobé UV odolnosti.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace