Ghostwriter je strašidelný psací stroj posedlý umělou inteligencí GPT-3  
Umělé inteligence se teprve rozcvičují a už nestačíme žasnout. Koho by napadlo, že jejich aplikací budou strašidelné stroje? Ghostwriter je elektrický psací stroj z devadesátek, jehož duch komunikuje s operátorem prostřednictví textů na papíru. Doplní texty, pomůže s esejí a skládá poezii.
Ghostwriter – duch v psacím stroji. Kredit: Arvind Sanjeev / ARS Technica.
Ghostwriter – duch v psacím stroji. Kredit: Arvind Sanjeev / ARS Technica.

Umělé inteligence se vyvíjejí před očima. Už teď nabízejí rozmanité využití a zítra to bude ještě mnohem lepší. Přesto by asi jen málokoho napadlo, že se uplatní ve strašidelných strojích. K těm pár snílkům s poněkud zvráceným smyslem pro humor očividně patří indický interakční designér a umělec Arvind Sanjeev.

 

Arvind Sanjeev. Kredit: A. Sanjeev.
Arvind Sanjeev. Kredit: A. Sanjeev.

Sanjeev dostal šílený nápad. Vzal obstarožní elektrický psací stroj Brother AX-325 a nechal ho posednout umělou inteligencí GPT-3, která se pozoruhodného úkolu zhostila s nadšením. Vznikl strašidelný psací stroj Ghostwriter, na němž lze psát, jeho duch to čte a reaguje rovněž psaním na papír. Je to naprosto fascinující záležitost, nad kterou mnozí váhají, jestli mají jásat nebo se bát.

 

What does AI dream about? (O čem sní umělá inteligence?)
What does AI dream about? (O čem sní umělá inteligence?). Kredit: Kredit: A. Sanjeev.

Jak posednout elektrický psací stroj umělou inteligencí? Sanjeev vzal zmíněný psací stroj a reverzním inženýrstvím z něj dostal signály kláves. Tyto signály Ghostwriter posílá do minipočítače Arduino, který zase komunikuje s minipočítačem Raspberry Pi blíže neupřesněného typu. Raspberry Pi přitom slouží jako interface pro konverzační umělou inteligenci GPT-3 API od OpenAI. Sledovat posedlý psací stroj při práci je dech beroucí. Když duch stroje rachotivě odpovídá pisateli na papír, připadáte si jako v postmoderní povídce Edgara Allana Poea.

 

Jak dnes již nejspíš každý ví, GPT-3 je pokročilá konverzační inteligence, jejímž ještě pokročilejším potomkem je dnes velice trendy inteligence ChatGPT. Inteligence GPT-3 je vybavená rozsáhlým jazykovým modelem, který je trénovaný na milionech knih a webových stránek. Duch psacího stroje Ghostwriter funguje jako velmi chytrý chatbot, který dokáže s pisatelem spolupracovat, doplňovat texty nebo i celé texty psát. Mimo jiné skládá poezii. Poe by z něj určitě měl radost, pokud u něj lze mluvit o takové emoci.

 

Sanjeev o strašidelném stroji prohlásil, že chtěl vytvořit smysluplný objekt, který operátorovi umožní se na chvíli nadechnout a zamyslet se nad novým kreativním vztahem, který si vytváříme se stroji. Klidné meditativní rozhraní starého psacího stroje podle Sanjeeva odfiltruje digitální rozptýlení a bere nás na emocionální cestu papírem a inkoustem. Výsledek je úžasný, chce to více takových strašidelných strojů!

 

Videa s posednutým psacím strojem Ghostwriter jsou dispozici na Twitteru, na autorově účtu ZDE.

 

Literatura

ARS Technica 14. 12. 2022.

Datum: 15.12.2022
Tisk článku

Související články:

Kreativní inteligence DALL·E 2 je v podezření, že vyvinula tajný jazyk     Autor: Stanislav Mihulka (06.06.2022)
Google vyhodil inženýra, když prohlásil, že jejich inteligence získala vědomí     Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2022)
Aféra Crungus: Kreativní inteligence stvořila děsivé monstrum     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2022)
Konverzační inteligence ChatGPT halucinuje simulace Linuxu a inteligencí     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2022)Diskuze:

Travmyš Polní,2022-12-17 23:44:30

ChatGPT jsem vyzkoušel a musím uznat, že na jednu stranu je to impozantní - rozumí a odpovídá, ale zároveň to je svým způsobem zoufalé a omezené. Po pár pokusech, nebo náročnějších dotazech se lze velmi rychle dostat do mrtvého bodu (čímž nemyslím omezení na délku diskuze).

Stejně tak propagované generování programů dává dobré výsledky pouze pokud je dotaz formulován specificky tak, aby dobrého výsledku dosáhl, ve spoustě případů může být výsledek více či méně nesmyslný - technicky a syntakticky správně, ale principiálně špatně... nutno zkusit ideálně na programovacím jazyku, který dobře znáte.

Jako technologické demo super. Ale to je zatím asi vše... chce to další vývoj.

Taky se obávám, že jestli něco takového budou nasazovat korporace místo lidského kontaktu, tak bude ještě obtížnější se dovolat řešení problému, než dnes. Konverzující telefonní automat postavený na podobné AI může být skutečné peklo. A bude-li AI levnější než lidi v call centru, jakože časem může být, tak se s tím nepochybně brzy setkáme.

Odpovědět

No já bych se nasazení umělé inteligenece.o

Karel Ralský,2022-12-16 17:02:54

Zejména té co koná "dobro" zvaná cenzura při téměř 90% mazání zatím mimo tento portál. Neboť "dobro" může být nastaveno tak "široké" že znemožní téměř jakoukoliv komunikaci zde na netu.

Odpovědět

Darek pro babicku

Petr Slachta,2022-12-16 09:49:26

Da se to někde koupit?

Odpovědět

chybí čtenář

Eva M,2022-12-15 14:00:58

Nu, k psacímu stroji ovládanému umělou inteligencí - umělý čtenář....


... Ostatně, po několika setkáních s bescelery poslednícb let se domnívám, že nejde o novinku, a že vynález je aotory dávno používán... ;-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace