Ďábelsky rychlá kvadrikoptéra pokořila světový rekord rychlostí 360,5 km/h  
Speciální rychlostní kvadrikoptéra XLR V3 se stala novým šampionem Guinnessových světových rekordů v rychlosti letu kvadrikoptér. Po splnění oficiálních pravidel pro získání tohoto rekordu dosáhla výsledné rychlosti 360,503 km/h při horizontálním letu. Jak dlouho tento rekord vydrží?
Vlevo Lademann s fanoušky, vpravo ďábelský XLR V3. Kredit: Ryan Lademann / Guinness.
Vlevo Lademann s fanoušky, vpravo ďábelský XLR V3. Kredit: Ryan Lademann / Guinness.

Dnešní závodní kvadrikoptéry jsou velice lehké, šíleně rychlé a neméně obratné. Jak se ale ukazuje, pro překonání světového rekordu se hodí speciální konstrukce. Takové staví Ryan Lademann, kterému se nedávno podařilo s rychlostní kvadrikoptérou dosáhnout oficiálního Guinnesova rekordu v rychlosti letu kvadrikoptéry.

Logo. Kredit: QuadStarDrones.
Logo. Kredit: QuadStarDrones.

 

Jeho rekordman, dron XLR V3 o váze 490 gramů, sice vypadá poněkud odlišně od běžných kvadrikoptér, ale podle přísné poroty splňuje kritéria pro zmíněný rekord. Jeho konstrukce je výrazně aerodynamická. Připomíná projektil se čtveřicí malých projektilů, které mají ve spodní části po jednom rotoru. XLR V3 startuje a přistává ve vertikální poloze. Když přechází do rychlého letu, změní svou orientaci na horizontální a vyráží lovit rekordy.

Logo. Kredit: Guinness World Records.
Logo. Kredit: Guinness World Records.

 

Vnitřní konstrukce rekordního dronu je do určité míry tajná. Lademann podle svých slov použil běžně dostupné elektronické komponenty, jako baterie Tattu R-Line 6S LiPo, motory Cobra 2207 2450 kv, ovladač HGLRC Zeus nebo kameru Caddx Ant FPV. Podle současného ceníku lze všechny elektronické komponenty, které Lademann uvádí, pořídit za 400 dolarů, včetně speciálních brýlí ke kameře.

 

Dosáhnout uvedeného rekordu není jen tak. Společnost Guinnessových světových rekordů definuje podmínky udělení rekordu tak, že dron musí letět dvakrát, v opačných směrech, aby se vyloučil vliv větru. Zároveň musí jít o let ve stálé výšce, kvůli vyloučení vlivu gravitace. Také nejde o absolutní dosaženou rychlost, ale počítá se průměrná rychlost na úseku o délce minimálně 100 metrů. Výsledný rekord je průměrná hodnota ze dvou průměrů naměřených při letu v opačných směrech.

 

Rekordní let se odehrál v listopadu 2022 ve Scottsdale, Arizona. Lademann, hodnotitel pověřený Guinnessovými světovými rekordy a přihlížející nadšenci byli svědky toho, jak kvadrikoptéra XLR V3 dosáhla, dle výše uvedených pravidel, výsledné rekordní rychlosti 360,503 km/h. V dřívějších testovacích letech přitom dosáhla absolutně největší rychlosti 414 km/h. Rukavice je hozena, co na to další konstruktéři dronů?

 

Video: Guinness World Record: World's Fastest Quadcopter Drone

 

Literatura

New Atlas 17. 1. 2023.

Datum: 19.01.2023
Tisk článku

Související články:

Tryskový dron JetQuad je jako kvadrikoptéra na pořádných steroidech     Autor: Stanislav Mihulka (30.11.2019)
Vylepšený tryskový dron AB6 JetQuad by měl zvládnout 644 km/h     Autor: Stanislav Mihulka (19.11.2021)
Izraelský dron LANIUS je důmyslný zabiják pro městský boj     Autor: Stanislav Mihulka (17.11.2022)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace