Také jíte masožravého traviče Pleurotus ostreatus?  
Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus) se v různých úpravách objevuje na jídelních stolech stále častěji. Netýká se to jen vegetariánů a těch, kteří chtějí zhubnout. Rostoucí oblibě se houba těší jak u gurmánů tak u lidu prostého. Yi-Yun Lee se svým kolektivem nyní v časopise Science Advances popsal, jak tato masožravá houba své oběti loví nástražným zařízením s neurotoxinem.

Háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), červ z kmene hlístic (Nematoda). Kredit: Bob Goldstein, UNC Chapel Hill, CC BY-SA 3.0
Háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), červ z kmene hlístic (Nematoda). Kredit: Bob Goldstein, UNC Chapel Hill, CC BY-SA 3.0

Přiznávám, že rád houbařím a že falešná dršťková s gulášem patří k mým nejoblíbenějším jídlům. Nejsem sám, hlívu vyžaduje i smetánka v prvotřídních restauracích. Hezčí pohlaví na ní oceňuje, že je dietnější, než maso a fajnšmekrům se zamlouvá kvůli kořeněnému aroma. Jedněm připomíná anýz, jiným voní po lékořici. Nejen, že se po hlívě netloustne, ale vzhledem k obsahu polysacharidickému β-(1,3/1,6)-D-glukanu a látek ze skupiny statinů by měla příznivě ovlivňovat hladinu cholesterolu a jako bonus zvyšovat odolnost proti infekcím a tlumit zánětlivá onemocnění.

 

Fluorescenční zobrazení mitochondrií v tkáni háďátka před a po jeho vystavení jedu houby. Kredit: Ching-Han Lee
Fluorescenční zobrazení mitochondrií v tkáni háďátka před a po jeho vystavení jedu houby. Kredit: Ching-Han Lee

Jméno se houbě dostalo podle jejích kloboučků barvou a tvarem připomínajícím ústřice. Není tvorem vybíravým, daří se jí na odumírajících bucích, topolech, vrbách, břízách i dalších listnáčích. Ochotně se podvoluje i pěstování umělému. Roste od konce léta až do zimy. V našich končinách si ji lze snadno splést s hlívou plicní, která je světlejší. I ta je jedlá a stejně chutná.


Jak kolektiv vědců z Tchaj-wanu a Japonska píše, jde o houbu mající na svém jídelníčku nematoda. Nejspíš proto, že ta patří v půdě k těm nejhojnějším živočichům.

 

3-oktanon – těkavý keton, kterým houba svou kořist zabíjí. Kredit: volné dílo
3-oktanon – těkavý keton, kterým houba svou kořist zabíjí. Kredit: volné dílo

Z našeho pohledu houba svou kořist lapá nedovoleným způsobem, neboť nervově paralytické bojové prostředky mezinárodní úmluvy zakazují. Náš mordýř ze superskupiny Obazoa k tichému a rychlému zabíjení používá těkavou organickou sloučeninu náležející ke ketonům. Konkrétně jde o 3-oktanon.

 

Toxin houba skladuje v útvarech připomínajících lízátka se špejlí. Ve vědecké hantýrce se těmto váčkům říká toxocysta. Pokud se háďátko dostane do spleti houbových vláken (mycelia) a o některý z výčnělků nástrahy se nešťastně otře, váček uvolní těkavý 3-oktan. Látka  oběť znehybní a posléze usmrtí.

 

Video: Háďátko je po kontaktu s toxocystou hlívy ústřičné zcela paralyzováno. Kredit: Ching-Han Lee

Jakou že to látku ve svých váčcích houba ukrývá, se vědcům podařilo odhalit až vylepšenými technikami plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie schopnými pracovat s velmi malými vzorky zkoumaného materiálu. Abychom vědcům jejich závěry uvěřili, svá pozorování nafilmovali. Na záběrech je patrné, že jakmile háďátko přijde do kontaktu s 3-oktanonem, panicky se snaží utéci. Nicméně, jakmile mu jednou toxin pronikne do těla, jeho osud je zpečetěn. Jed naruší plazmatické membrány buněk a vyřadí z činnosti jak senzorické neurony, tak i u buňky svalové.

Hlíva ústřičná  Pleurotus ostreatus. Jak se asi teď budou stavět k houbě vegetariálni, když je masožravá a ještě k tomu travič?  Kredit: Sheng-Chian Juan.
Hlíva ústřičná  Pleurotus ostreatus. Jak se asi teď budou stavět k houbě vegetariálni, když je masožravá a ještě k tomu travič? Kredit: Sheng-Chian Juan.
Houbová vlákna opatřená toxocystami naplněnými toxinem 3-oktanonem. Kredit: Yi-Yun Lee
Houbová vlákna opatřená toxocystami naplněnými toxinem 3-oktanonem. Kredit: Yi-Yun Lee

Toxinem narušené membrány přivodí buňkám masivní příliv iontů vápníku do cytoplazmy a do mitochondrií. Na videu je vidět, jak se dlouhým tělem háďátka postupně šíří kalciová vlna“ a jak ho jed postupně znehybní. Rozvrácený buněčný metabolismus má za následek smrt buněk vyčerpáním zásob energetického zdroje - adenosintrifosfátu (ATP). Vlnou postupující odumírání buněk se nakonec stane osudným celému mnohobuněčnému organismu. Lovem háďátek si houba zajišťuje dostatek dusíku, který potřebuje pro svůj zdárný růst.

Ještě se sluší dodat, že z 3-oktanonu si dělat těžkou hlavu nemusíme. Houba ho tvoří nepatrné množství a navíc jde o látku těkavou, která úpravou vytěká.

 

Video: Mitochondriální kalciová vlna se šíří háďátkem a zabíjí ho rozvrácením buněčného metabolismu. Kredit: Ching-Han Lee

 

Literatura

Ching-Han Lee et al, A carnivorous mushroom paralyzes and kills nematodes via a volatile ketone, Science Advances (2023). DOI: 10.1126/sciadv.ade4809

Datum: 22.01.2023
Tisk článku

Související články:

Bakteriofág se vyzbrojil jedem černé vdovy     Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2016)
Léčíte se bylinkami? Napadlo vás, že by mohly uškodit?     Autor: Václav Diopan (10.12.2016)
Jak se brání rostliny plísním? Bublinkami!     Autor: Josef Pazdera (24.05.2018)
Jedy ve skle?     Autor: Josef Pazdera (30.06.2019)
Bakterie vyzrály na antibiotika dříve, než Fleming objevil penicilin     Autor: Dagmar Gregorová (16.01.2022)Diskuze:

Dalsi bezna "masozravka"

Miroslav Pragl,2023-01-22 11:53:52

Dovolim si zminit kakosku pastusi tobolku, ktera take laka hlistice ke obedu. Vzhledem k rozsirenosti brukvovitych mozna nebude sama.

Proste hlistice jsou na jidelnicku rostlin (a hub) nejak podezrele oblibene.

MP

Odpovědět

Vieme o statínoch v hlive ?

Pavel Gašperík,2023-01-22 11:50:19

Čo sa viac alebo menej podiela na znížení LDL cholesterolu ?
Tu sa uvádza https://www.reishi-ganoderma.cz/cholesterol-medicinalni-houby/,že tou látkou zo skupiny statínov ,ako sa spomína v článku vyššie , je konkrétne lovastatín (vypadá chemicky takto - https://en.wikipedia.org/wiki/Lovastatin). Je dostupný na farmaceutickom trhu .
V tomto materiáli je to podrobnejšie : https://go.drugbank.com/drugs/DB00227 .
Tu je pre zaujímavosť ako vypadá betaglukan : https://sk.wikipedia.org/wiki/Beta-gluk%C3%A1n ...

O statínoch sa všeobecne hovorí ako o nevyhnutnom prostriedku liečby po srdcových infaktoch resp. cievnych príhodách, čo asi nikto nespochybňuje . Prezrel som si viac volne dostupných produktov na báze hlivy ustricovej , no u viacerých som nenašiel zmienku o obsahu statínov , spomína sa len betaglukan alebo imunoglukan ... Je teda ten statín tou "šedou" eminenciou ktorá v pozadí /alebo v popredí?/ s glukánmi priaznivo ovplyvňuje metabolizmus lipidov a ani o tom konzument extraktu z hlivy nič netuší ???

Odpovědět

Terminologie

Pavel Piskač,2023-01-22 09:16:31

Pěkný příběh, ale:
Domnívám se, že houba není masožravec, ani jím být nemůže - z principu definice.
I ty obavy z konzumace plodnic, kde 3-oktanon není, asi nejsou na místě.
A do třetice si myslím, že houba si tim 3-oktanonem chrání mycelium, než že by si vylepšovala dostupnost dusíku.

Odpovědět


Josef Pazdera

,2023-01-22 11:12:48

Díky za připomínku. Také se mi zdála ta formulace poněkud zvláštní (proto tento článek vznikl). Je tu ale několik ale. Autoři studie nejsou amatéři a již v názvu své publikace uvádí: „A carnivorous mushroom…“ A protože termín karnivora z titulu definice znamená: zvířata nebo rostliny, jejichž požadavky na potravu a energii pocházejí ze zvířecích tkání, ať už prostřednictvím lovu nebo mrchožravosti, bylo by tedy ode mne poněkud nefér použít jiný termín (například protocarnivora). Ostatně těch autorů pod tím podepsáno deset a ani v diskusi jim to nikdo nenapadl (zatím). S tou ochranou máte pravdu, ale také je tu několik ale. Ta představa ochrany je poněkud zastaralá. Pokusím se vysvětlit co tím mám na mysli. Ne, že by látka neposkytovala ochranu, to ano, ale později se u ni zjistilo, že (3-oktanon) je také látka, kterou se houby dorozumívají. Je tedy také prostředkem komunikace. A nyní do třetice se podařilo dokázat, že je prostředkem, kterým si houba obstarává živiny. Že obavy z konzumace jsou liché přece v závěru článku uvádím. Přivedlo mne k tomu to, že by si někdo mohl myslet, že tím, jak houby rostou v trsech a mycélia porůstají i plodnice, by mu mohlo nějak škodit.

Odpovědět


Re: Josef Pazdera

Florian Stanislav,2023-01-23 19:47:42

3-oktanon, akutní toxicita 7-8x větší jak kuchyňská sůl NaCl.
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/3-Octanone
Má roli jako lidský močový metabolit, hmyzí atraktant, houbový metabolit, antifeedant, rostlinný metabolit a biomarker..Ethylamylketon se jeví jako čirá bezbarvá kapalina se štiplavým zápachem. Nerozpustný ve vodě a částečně rozpustný v alkoholu. Bod vzplanutí 138 °F ( 59 °C). Páry jsou hustší než vzduch a ve vysokých koncentracích mohou mít narkotický účinek. Používá se při výrobě parfémů a jako rozpouštědlo pro nitrocelulózové a vinylové pryskyřice.
https://www.merckmillipore.com/INTERSHOP/web/WFS/Merck-INTL-Site/en_US/-/USD/ShowDocument-File?ProductSKU=MDA_CHEM-821860&DocumentId=821860_SDS_CZ_CS.PDF&DocumentType=MSD&Language=CS&Country=CZ&Origin=PDP&Display=inline "Při vdechnutí
Pro 3-okatanon bezpečnostní list.
"Při styku s očima
Po zasažení očí: vypláchněte velkým množstvím vody. Odstraňte kontaktní čočky"
Akutní toxicita 3-oktanon
LD50 Intraperitoneální - Myš - 406 mg/kg.

Bezpečnostní list NaCl
ústní LD50 3.000 mg/kg potkan
Takže plácnu: 3-okatnon je asi 7-8x jedovatější než kuchyňská sůl.

Odpovědět


Re: Josef Pazdera

Pavel- Piskač,2023-01-24 13:26:20

To je tak, když nad fakty (toxicita pro hlístici) spekulujeme o smyslu, protože z evolučního principu k tomu musí být důvod, když se to uchytilo.
Mě přišla nejjednodušší ta ochrana organismu, to obohacení výživy bych přikládal vedlejšímu efektu (tzv. by-product).
Ta komunikace by mne zajímala, ale bohužel nic jsem pomocí Google nenalezl.

Odpovědět


Re: Terminologie

Miroslav Pragl,2023-01-22 12:30:55

Masozravcem muze byt zivocich nebo rostlina (mezi rostliny se drive pocitaly i houby, ale v definici masozravce se zmena neprojevila).

Definice masozravce je ale obecne dost vagni: https://en.wikipedia.org/wiki/Carnivore. I to slovo maso je vlastne dost mimo.

Asi jako definice ovoce a zeleniny ...

MP

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz