Pulci se klubou dříve, aby unikli hadům  
Týdenní inkubační periodu dokáže pulec žáby Agalychnis callidryas zkrátit o tři dny, jen aby ho nesežral had.

 

Karen Warkentinová s objektem svého zájmu - vajíčky žáby Agalychnis callidryas

Tropická jihoamerická žába Agalychnis callidryas klade shluk zhruba čtyřiceti vajíček na spodní stranu listů. Tam je její budoucí potomstvo přístupné ledaskomu. Také hadům, kteří si na nich rádi smlsnou. Jakmile se had pustí do hroznu vajíček uložených v želatinózním obalu, začnou se pulci ve vajíčcích hystericky mlít. Had nespolkne celý chumáč najednou, ale obvykle se jím prokousává postupně. To dává nesežraným pulcům šanci na útěk. Prorazí obal vajíčka, vypadnou do vody a hadovi zmizí. Tenhle trik zvládnou pulci už po čtyřdenní inkubaci, i když normálně jim trvá vývoj ve vajíčku celý týden.


 

Zvětšit obrázek
Vajíčka žáby Agalychnis callidryas.

Pulci ve vajíčku reagují na otřesy. Musejí si ale dávat pozor, protože chumáčem vajec můžou otřásat třeba i kapky deště dopadající na list. Žabí zárodky se nezajímají ani tak o rychlost vibrací nebo jejich sílu. Sledují délku trvání vibrace a prodlevy mezi jednotlivými otřesy.  Hadí žvýkání vyvolává vibrace mnohem delší a s delšími přestávkami, než jaké nabudí bušení dešťových kapek.


Zooložka Karen Warkentinová z Boston University se přesvědčila o správnosti této teorie důkladným pokusem. Nasnímala vibrace listu vyvolané hadem a deštěm a pak je "přehrávala" různým chumáčům žabích vajíček. Zatímco dešťové vibrace nechávaly pulce ve vajíčcích v klidu, vibrace odpovídající hadí aktivitě vyvolaly mezi pulci poplach.


 

Pulci mohou opustit vajíčka po inkubaci zkrácené na bezmála polovičku. Jen aby zdrhli před nenasytným hadem.
Samozřejmě se nabízí otázka, proč pulec dřepí ve vajíčku celý týden, když by mu stačily tři dny a byl by před hady v bezpečí. Ani ve vodě není dvakrát bezpečno. Na pulce například čekají s otevřenou náručí ostrých klepet nenasytní korýši. Později vyklubaný pulec má větší šanci, že korýši prchne. A tak čeká ve vajíčku tak dlouho, jak je to jen možné. Únikový manévr volí jen v situaci bezprostředního ohrožení.

 

 

 
Agalychnis

Žába Agalychnis callidryas je zřejmě jedním z nejfotografovanějších obojživelníků této planety. Její vzhled velmi dobře vystihuje anglického jméno "red-eyed tree frog". Nádherná rudá očka a oranžové pacičky vypadají v kombinaci se zelenou skutečně "šik". Člověku se vybaví verš klasika, v nichž si v lokalitě určené jako "na topole podle skal" jakýsi mužík plánuje obdobnou barevnou kombinaci pro svůj svatební den a k tomu si nadšeně tleská.

Pramen: Animal Behaviour, Boston University,  K.J. Erben: Kytice

Datum: 10.05.2005 10:52
Tisk článku

Víš to? Zajímavosti ze světa přírody -
 
 
cena původní: 160 Kč
cena: 134 Kč
Víš to? Zajímavosti ze světa přírody


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 17:09:17

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

dotaz

Will :o),2006-04-03 14:22:18

Také by mě zajímalo zda jsou tyto žabky Agalychnis callidryas vidět i u nás v ČR.Moc mě zaujaly.Zajímám se totiž o žáby takkkkkkkkkkkk...

Odpovědět

dotaz

Silvestr Szabó,2006-03-05 00:53:23

Dají se tyto nádherné žabičky Agalychnis callidryas pořídit nebo alespoň spatřit živě někde u nás v ČR?
jsem fotograf a velice mě zaujali(www.naturess.net) .Děkuji Szabó

Odpovědět

Ubohý žabičky,

teu,2005-05-11 13:43:58

ty vědci jsou vážně děsní.
Mimozemšťany na vás, potvory lidský, ať si taky okoštujete, jaký to je nechávat se zkoumat bez možnosti ovlivnění vědce.:-)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace