Rolls-Royce vyvíjejí mikroreaktor pro Měsíc  
Britští Rolls-Royce dostali finanční injekci od UK Space Agency, kvůli výzkumu a vývoji malých modulárních reaktorů pro lunární základny. Právě takové technologie budou zásadní pro vybudování a provoz lunárních základen. Pokud vše poběží podle plánu, měl by britský lunární reaktor letět na Měsíc v roce 2029.
Měsíční kolonie podle Rolls-Royce. Kredit: Rolls-Royce.
Měsíční kolonie podle Rolls-Royce. Kredit: Rolls-Royce.

Společnost Rolls-Royce právě ohlásila, že získala finanční prostředky od britské agentury UK Space Agency na výzkum a vývoj jaderných reaktorů pro budoucí základny astronautů na Měsíci.

 

Logo. Kredit: Rolls-Royce.
Logo. Kredit: Rolls-Royce.

Odborníci Rolls-Royce pracují na programu Micro-Reactor, jehož cílem je zajistit mobilní a spolehlivý zdroj energie pro astronauty, kteří budou žít a pracovat na lunárním povrchu. Veškeré vesmírné mise životně závisejí na zdroji energie. Je nutný pro provoz komunikačních systémů, podporu života i pro vědecké experimenty. Jaderná energie přitom má velmi slušný potenciál dramaticky prodloužit lunární mise i zvýšit jejich vědeckou hodnotu.

 

Prototyp amerického 1kW reaktoru Kilopower pro vesmírné mise (2017). Kredit: NASA Glenn.
Prototyp amerického 1kW reaktoru Kilopower pro vesmírné mise (2017). Kredit: NASA Glenn.

Agentura UK Space Agency poskytne na tento projekt 2,9 milionů liber. Tyto prostředky by měly přinést funkční britský modulární jaderný lunární reaktor. Financování společnosti Rolls-Royce navazuje na studii, kterou UK Space Agency v roce 2022 podpořilo částkou 249 tisíc liber. Rolls-Royce pracují na reaktoru s odborníky University of Oxford, University of Bangor, University of Brighton, a výzkumných center Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Nuclear AMRC na University of Sheffield.

 

Britský ministr pro vědu, výzkum a inovace George Freeman si pochvaluje, jak Británie drží krok při návrat lidstva na Měsíc po více než půl století. Lunární modulární reaktor podle něj reprezentuje vzrušující výzkum, který navíc přinese zajímavá pracovní místa a potvrdí roli Velké Británii v popředí výzkumu a vývoje kosmických technologií. Další věc je, že průzkum vesmíru již tradičně slouží jako laboratoř pro vývoj mnoha převratných technologií, co se nakonec uplatní i na Zemi.

 

Rolls-Royce se chystají poslat zmíněný mikroreaktor na Měsíc v roce 2029. Relativně malý a lehký systém, v porovnání s ostatními jadernými reaktory, poskytne nepřetržitý zdroj energie, který bude fungovat bez ohledu na umístění i na sluneční svit s počasím. Úsilí Rolls-Royce se teď soustředí především na palivo pro mikroreaktor, transfer tepla v mikroreaktoru a technologii, která přemění teplo na elektřinu.

 

Video: Rolls-Royce | Small modular reactors

 

Literatura

Rolls-Royce 17. 3. 2023.

Datum: 19.03.2023
Tisk článku

Související články:

Experiment KRUSTY: NASA úspěšně otestovala kapesní štěpný reaktor Kilopower     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2018)
Nová éra: Rolls-Royce v UK postaví a spustí až 15 jaderných minireaktorů     Autor: Stanislav Mihulka (29.01.2020)
Největší letecký motor světa UltraFan vstupuje do testů     Autor: Stanislav Mihulka (25.12.2022)Diskuze:

Nikto sa neopýta?

Vladimír Bzdušek,2023-03-22 22:06:14

Tak teda ja. Aká je pravdepodobnosť, že ten reaktor bude v tom danom čase na tom danom mieste?
Čistá nula, limitná nula, alebo ešte nejaká iná, ešte menšia nula? Mimochodom, kto vydáva stavebné povolenie pre mesačné parcely?

Odpovědět

Julius Milo,2023-03-20 13:00:22

To už robia zbytočne...My už máme zdroje energie,ktorým sa akýkoľvek aj ten ich najnovší vývojový zdroj nemá ani len najmenšiu šancu vyrovnať...Takže Bye Bye,Britské jadro...

Odpovědět

Dusan Junk,2023-03-19 02:02:23

2023.
Proc jsme tohle nemohli mit uz pred 50 lety? Dekujeme, greenpeace ...

Odpovědět


Re:

Tomáš Černák,2023-03-19 16:58:48

Greenpeace s tímhle nemá co dělat. Před 50 lety teprve vzniklo.

Prostě nebyl zájem. Jediný, kdo měl nějaký pokročilejší lidský kosmický program byli Sověti (byť na orbitě toho realizovali jen část). Amíci si vystačili s půlročním paběrkováním na Skylabu a následně se soustředili na krátké LEO mise raketoplánem. Pro automatické sondy byly RTG zdroje nejlepší volbou díky extrémní spolehlivosti a že to produkovalo pendrek elektřiny nebyl zásadní problém, protože ony ty satelity stejně prd uměly (a umí dodnes).

A o misích, kde by byly třeba významné nukleární zdroje se na obou stranách prakticky jen snilo na papíře. Angličané pak byli, stejně jako celá ESA jen součást amerického vesmírného soukolí.

A jen tak mimochodem, podívej se na rozpočet. Na zcela nový vesmírný jaderný zdroj energie dostal RR 250 tisíc a 2 milióny liber. To v překladu znamená - nemyslíme to vážně, nic nevyvíjejte a hlavně nevyrábějte, jen vytvořte know-how, aby nám ti amíci s tím jejich killopowerem moc neutekli.

Pro pochopení, pohonný systém ponorky Astute, který je jen mírnou evolucí už vyvinutého pro ponorku Vanguard, stojí Brity 720 miliónů liber a více než polovinu z toho tvoří samotný JR. Takže za 2 mega jaderný reaktor, navíc miniaturizovaný a "space rated" fakt vyvinout nelze.

Odpovědět


Re: Re:

Julius Milo,2023-03-20 13:03:46

To už je teraz úplne fuk...Snažiť sa môžu už ale celkom zbytočne...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů