Anduril Industries předvedli sebevražedný dron ALTIUS-600M v akci  
Drony řady ALTIUS-600, které se dnes prosazují při testování nových technologií i na bojištích, posílila sebevražedná varianta ALTIUS-600M. Jde o praktické drony s 3kg bojovou hlavicí, které dovedou pořádnou explozi. Vypouštějí se z tubusů a jejich dolet je asi 440 kilometrů.
Spektakulární útok dronu ALTIUS-600M. Kredit: Anduril Industries/YouTube screencap.
Spektakulární útok dronu ALTIUS-600M. Kredit: Anduril Industries/YouTube screencap.

Praktické drony řady ALTIUS-600 jsou v posledních letech v americké armádě stále populárnější, přinejmenším pokud jde o testování nových technologií a postupů. Podle dostupných zpráv již také operují na Ukrajině. Jde o drony o váze 9-12 kg, které mohou nést 1-3kg náklad, přičemž vydrží ve vzduchu nejméně 4 hodiny a jejich dolet činí asi 440 km.

 

Přilétající ALTIUS pohledem cíle. Kredit: Anduril Industries/YouTube screencap.
Přilétající ALTIUS pohledem cíle. Kredit: Anduril Industries/YouTube screencap.

Velkou předností těchto dronů je autonomní vypouštění z tubusů, které lze snadno transportovat a začlenit do rozmanitých pozemních, námořních i vzdušných bojových systémů. Jak jsme psali na OSLU před 2 lety, když americký bojový dron Valkyrie poprvé v historii dronů vypustil za letu další dron, šlo právě o dron řady ALTIUS-600, tehdy ještě vyráběný společností Area-I. Dnes tyto drony vyvíjí společnost Anduril Industries, která koupila Area-I.

 

Dron řady ALTIUS-600 za letu. Kredit: US Army.
Dron řady ALTIUS-600 za letu. Kredit: US Army.

Loni oznámili vytvoření nové varianty ALTIUS-600M, která nese explozivní hlavici a funguje jako sebevražedný dron. V těchto dnech Anduril Industries zveřejnili video, které předvádí, co sebevražedný ALTIUS dovede. Zasáhne cvičný cíl v podobě kontejneru a vytvoří úctyhodnou explozi. Není jasné, jak byl dron vypuštěn, ale video ukazuje vypouštění dronů ALTIUS například z terénního vozidla MRZR nebo helikoptéry UH-60 Black Hawk. Anduril Industries mají k dispozici již i vylepšenou sebevražednou variantu ALTIUS-700M, která nabízí bojovou hlavici o hmotnosti až 16 kg a dosah 500 kilometrů.

 

Ze zveřejněného videa je rovněž patrné, že drony ALTIUS-600 mohou operovat propojené v hejnu. Právě operace hejn dronů v rozmanitých konfiguracích velmi zajímají US Army a považují je za prioritu technologického rozvoje. Taková hejna mohou provádět průzkum, přenos komunikace, informační operace nebo elektronický boj. Drony ve variantě ALTIUS-600M přidávají těmto hejnům možnost úderů proti cílům, které ostatní drony v hejnu vystopují a zmatou. Před rokem americká armáda otestovala 4 vlny po 7 dronech ALTIUS-600. Hejno vždy ovládal jediný operátor.

 

Sebevražedné drony jsou hitem dnešních bojišť. Vše nasvědčuje tomu, že by drony ALTIUS-600M mohly navázat na úspěchy neletálních dronů řady ALTIUS-600. Relativně malé sebevražedné drony mohou mít neproporčně velký účinek. Malé bojové týmy s nimi mohou úspěšně likvidovat i obrněná vozidla nebo třeba protivzdušnou obranu, ze vzdálenosti, která vojáky chrání před bezprostředním odvetným útokem.

 

Video: ALTIUS-600 Loitering Munition

 

Video: Introducing ALTIUS-M: Loitering Munition

 

Literatura

Drive / Warzone 3. 4. 2023.

Datum: 06.04.2023
Tisk článku

Související články:

Americký bojový dron Valkyrie v průlomovém testu vypustil další dron     Autor: Stanislav Mihulka (10.04.2021)
Američtí mariňáci nacvičují s létajícími hejnovými granáty Drone40     Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2021)
Izraelský dron LANIUS je důmyslný zabiják pro městský boj     Autor: Stanislav Mihulka (17.11.2022)
Americké speciální jednotky otestují izraelský sebevražedný dron Point Blank     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2023)Diskuze:

Popularizace vědy - poněkud nepřesné

Bohumír Tichánek,2023-04-08 13:15:12

Poněkud nepřesné:
OSEL (Objective Source E- Learning) je internetový časopis pro popularizaci vědy. Jeho motto je: „Být či nebýt“ .

(https://www.osel.cz/index.php?obsah=19&id=6)

Odpovědět

Lidstvo

Tomáš Novák,2023-04-07 09:05:25

...by už mělo zmoudřet a dorůst i mentálně do stupně vyspělosti svých technologií. Zatím jsme bohužel jen šimpanzi s odjištěnými granáty!

Odpovědět

Žměna

Jakub Vrana,2023-04-06 19:12:50

Časy se mění střet se stává neosobní. https://youtu.be/H6RExbL7WkM

Odpovědět


Re: Žměna

Jindřiska Kralova,2023-04-06 19:32:29

jj valka je vul.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace