eROSITA zjistila rovnoměrné rozložení temné energie v prostoru i času  
Na palubě vesmírné observatoře Spektr-RG pracuje rentgenový teleskop eROSITA. Jeho pozorování kup galaxií z průzkumu oblohy eROSITA Final Equatorial-Depth Survey (eFEDS) posloužila k výzkumu temné energie v rámci 10 miliard let historie vesmíru. Výsledky ukazují, že temná energie je uniformní v prostoru a konstantní v čase.
Kupy galaxií z pozorování teleskopu eROSITA. Kredit: eROSITA.
Kupy galaxií z pozorování teleskopu eROSITA. Kredit: eROSITA.

V roce 1998 propukl ohromující astrofyzikální skandál, když se ukázalo, že se vesmír nejen rozpíná, ale že jeho rozpínání v průběhu času zrychluje. Vědci neměli po ruce nic, co by to mohlo vysvětlit. Museli si vymyslet temnou energii, čili fenomén, který působí proti gravitaci a urychluje tím rozpínání vesmíru. Tehdy to byla záhada a nutno přiznat, že v roce 2023 nejsme o moc blíž jejímu rozuzlení.

I-Non Chiu. Kredit: I.-N. Chiu.
I-Non Chiu. Kredit: I.-N. Chiu.

 

Tchajwanský astrofyzik I-Non Chiu z National Cheng Kung University (NCKU) a jeho spolupracovníci nedávno jako první použili ke studiu temné energie pozorování kup galaxií rentgenového teleskopu eROSITA, který pracuje na palubě vesmírné observatoře Spektr-RG. Jde o data z průzkumu eROSITA Final Equatorial-Depth Survey (eFEDS), která zahrnovala asi 500 kup galaxií o nižší hmotnosti, reprezentujících 10 miliard let historie vesmíru.

 

Observatoř Spektr-RG. Uprostřed otevřený teleskop eROSITA. Kredit: DLR German Aerospace Center / Wikimedia Commons.
Observatoř Spektr-RG. Uprostřed otevřený teleskop eROSITA. Kredit: DLR German Aerospace Center / Wikimedia Commons.

Rovněž využili data z optických pozorování programu Hyper Suprime-Cam Subaru Strategic Program.

 

Kombinace obou zmíněných souborů dat umožnila vznik první kosmologické studie, která využila pozorování kup galaxií teleskopem eROSITA. Výsledky ukázaly, že temná energie představuje asi 76 procent celkové hustoty energie vesmíru. Zároveň potvrdily představu, že rozložení energetické hustoty temné energie je uniformní v prostoru a konstantní v čase.

 

Badatelé uvádějí, že jejich výsledky jsou v dobrém souladu s dalšími nezávislými studiemi, které byly založeny jak na kupách galaxií, tak i na gravitačních čočkách a reliktním mikrovlnném záření. V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že temná energie může být popsána jako jednoduchá konstanta. Obvykle se v této souvislosti mluví o „kosmologické konstantě.“

 

Podle autorů studie jsou odhady parametrů souvisejících s temnou energií v současné době stále ještě dost nepřesné. Jejich výzkum využil jen malý vzorek pozorování eFEDS, který představuje méně než 1 procento celé oblohy. Badatelé nicméně věří, že položili slušné základy pro další detailnější studie temné energie, které zahrnou podstatně větší část pozorování eROSITY nebo i další podobné soubory.

 

Literatura

Phys.org 3. 5. 2023.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 522: 1601–1642.

Datum: 05.05.2023
Tisk článku

Související články:

Tajemné blýskání černých děr     Autor: Dagmar Gregorová (08.02.2022)
Je temná energie skutečná? Zeptejte se neutronových hvězd     Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2022)
MOND versus standardní kosmologický model     Autor: Dagmar Gregorová (11.07.2022)
Nové vysvětlení temné energie: Nafukování prázdnot ve vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2022)
Zdrojem přízračné temné energie by mohly být supermasivní černé díry     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2023)
Pozorování velmi masivních galaxií krátce po Velkém třesku mění pohled na jejich evoluci     Autor: Vladimír Wagner (26.02.2023)Diskuze:

Dotaz ohledně temné hmoty

Jan Pokorný1,2023-05-09 16:54:38

Mám laický dotaz.
Pokud je gravitace zakřivení prostoru způsobené hmotou, nabízí se myšlenka, že temná hmota neexistuje a jde prostě o "křivou část vesmíru". Nikde není psáno, že prostor bez hmoty musí být uniformně placatý.
Jde o natolik banální nápad, že už ho určitě někdo dávno vyvrátil. Nemohl by mi někdo znalý věci nějak jednoduše vysvětlit, proč to tak není?

Také by mně zajímalo, zda neznáme nějaký případ fyzického objektu, který sedí na dně gravitační studny vytvořeného temnou hmotou, ale to už se dá vyhledat mnohem snáz.

Odpovědět

Aleale - tak už ruský SpektrRG není sankcionován?

V. Novák,2023-05-08 19:55:07

To tedy pánům, dámám a ostatním pohlavím v Max Planck Institutu jejich pevné rozhodnutí moc dlouho nevydrželo!

Odpovědět


Re: Aleale - tak už ruský SpektrRG není sankcionován?

Vít Výmola,2023-05-08 21:26:40

Jestli z toho máte radost, tak já si obratem zkazím. eROSITA je vypnutá a všechny výzkumy vychází z předchozích pozorování, což je u komplexních dat naprosto normální.

Odpovědět


Re: Re: Aleale - tak už ruský SpektrRG není sankcionován?

V. Novák,2023-05-09 07:00:07

Aha - tak data, která získali díky ruské stanici nejsou fujfujfuj?
Čekal bych, že je smažou, když jsou tak politicky nekorektní...

Odpovědět

Zahada nebo konstanta prosta

Jirka Naxera,2023-05-06 10:30:57

Tak k prvnimu odstavci, ono je to trosku takove zajimave, mozna si jen trochu komplikujeme zivot.
Na rozdil od temne hmoty (coz je nikdo nevi co, ale s nejakou dynamikou apod.) ktera je velkou zahadou, u temne energie je problem opacny - tam muze jit zcela trapne o hloupou kosmologickou konstantu (ktera v pripade superstringu vypadne z kompaktifikace, u jinych modelu ToE muze bud take vyplynout z modelu, nebo byt proste jednim z parametru naseho Vesmiru).
Pak tam samozrejme muze byt nejaky dalsi vliv, jako artefakt z kvantovky apod. nebo uplne jiny jev

Odpovědět


Re: Zahada nebo konstanta prosta

Karel Ralský,2023-05-08 12:14:35

Možná by stačilo otočit šipku vnímání času a rázem by se "velký třesk" proměnil v pád na OTR by se téměř nic nezměnilo a temná hmota i energie i baryonová(která z ní kondenzuje) by byly jen setrvačné síly.
Tuto myšlenku zde v diskuzích propaguji již nejméně 20let a čím dál víc nových vědeckých poznatků nasvědčuje tomu že jsem měl tenkrát pravdu.

Odpovědět


Re: Re: Zahada nebo konstanta prosta

Jiří Pospíšil,2023-05-10 23:18:59

Začněte u sebe. Propagování na diskusích je málo.

Odpovědět


Re: Zahada nebo konstanta prosta

Jiří Pospíšil,2023-05-10 23:21:53

Většina fyzikálních rovnic, na kterých jsou založené zákony, má nenápadnou konstantu jedna. Pan Ralský si těchto konstant ani nevšiml a naštěstí je nechce tím pádem ani otáčet.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace